• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Biała Woda Białczańska

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Dolina Rybiego Potoku (słow. dolina Rybieho potoka, węg. Fischseetal, węg. Halas-tavi-völgy) – dolina w Tatrach Wysokich, odgałęzienie Doliny Białki. Powierzchnia doliny wynosi ok. 11,5 km², długość ok. 5,5 km. Dolina jest otoczona (od północnego zachodu, w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara) przez:
  Morskie Oko (słow. Morské oko, niem. Fischsee, Meerauge, węg. Halas-tó) – największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m.
  Biała Woda w okolicach Polany pod Wysoką

  Biała Woda, również Biała Woda Białczańska (słow. Biela voda, niem. Poduplazkibach, węg. Poduplaszki-patak) – potok płynący Doliną Białej Wody w słowackich Tatrach. Jest głównym ciekiem wodnym tej doliny. Powstaje pod progiem Doliny Kaczej (na wysokości ok. 1420 m n.p.m.) z połączenia Kaczego Potoku i Litworowego Potoku. Na wysokości granicy polsko-słowackiej (ok. 1075 m n.p.m.) łączy się z Rybim Potokiem (płynącym Doliną Rybiego Potoku z Morskiego Oka) i razem tworzą rzekę Białkę. Biała Woda ma kilka większych dopływów w obrębie Doliny Białej Wody, są to: Ciężki Potok, Świstowy Potok, Rówienkowy Potok, Litworowa Woda, Żabi Potok Białczański i Spismichałowy Potok.

  Litworowy Potok (słow. Litvorový potok) – potok płynący Doliną Litworową w słowackich Tatrach Wysokich. Jest głównym ciekiem wodnym tej doliny. Wypływa z Litworowego Stawu Białowodzkiego, płynie na północny zachód w kierunku Doliny Białej Wody. Potok dość stromo spływa po skałach. Szlak turystyczny prowadzi dość długo wzdłuż tego potoku, w jednym miejscu przekracza go. Tuż obok progu Doliny Kaczej, poniżej Kaczej Siklawy łączy się z Kaczym Potokiem i razem tworzą duży potok zwany Białą Wodą.Kaczy Potok (słow. Kačí potok, Kačací potok, Zelený potok, niem. Grünseebach, węg. Zöld-tavi-patak) – nazwa stosowana w polskich publikacjach dla źródłowego odcinka Białki. Zgodnie ze słowacką nomenklaturą nazewniczą zarówno Kaczy Potok, jak i jego dalsze części zwane w polskiej literaturze Białą Wodą oraz Białką są jednym ciekiem wodnym, dla którego na całej długości stosuje się nazwę Biela voda. Potok płynie Doliną Kaczą w słowackich Tatrach, wypływa z Zielonego Stawu Kaczego. Potok ten spada z progu Doliny Kaczej i tworzy na nim wodospad zwany Kaczą Siklawą. Nieco poniżej tego wodospadu łączy się z Litworowym Potokiem (na wysokości ok. 1420 m n.p.m.) i dalej płynie jako Biała Woda.

  Nazewnictwo[]

  Nazwa Biała Woda pochodzi od jasnych kamieni znajdujących się na dnie potoku. Jest ona niekiedy błędnie używana w stosunku do górnego biegu Białki.

  Słowacka nazwa Biela voda obejmuje Białkę razem ze źródłową Białą Wodą. Słowacy traktują je jako jeden ciek, którego dopływem jest Rybi Potok. Podobnie rzecz ma się z dolinami: Dolina Białki i Dolina Białej Wody obejmowane są wspólnym mianem Bielovodská dolina.

  Szlaki turystyczne[]

  Czasy przejścia podane na podstawie mapy.

  Rówienkowy Potok (słow. Rovienkový potok, niem. Rovinkibach, węg. Rovinki-patak) – potok odwadniający dolinę Rówienki (boczną odnogę Doliny Białej Wody w słowackich Tatrach Wysokich). Wypływa na wysokości ok. 1750 m ze źródła w okolicy Rówienkowych Stawków i płynie na północny zachód w kierunku Doliny Białej Wody. Wpada na wysokości ok. 1280 m do Białej Wody (jako prawy dopływ) nieco poniżej Polany pod Wysoką. Na skalnych progach doliny Rówienek tworzy dwa wodospady: Wyżnią i Niżnią Rówienkową Siklawkę. Rówienkowy Potok ma kilka mniejszych, prawobocznych dopływów, są to: Goryczkowa Woda, Zielona Woda i Jaworkowa Woda.Ciężki Potok, dawniej Czeski Potok (słow. Ťažký potok, Český potok) – główny ciek wodny odwadniający Dolinę Ciężką w słowackich Tatrach Wysokich. Ciężki Potok wypływa ze Zmarzłego Stawu pod Wysoką, następnie kieruje się na północny wschód, tworzy niewielką kaskadę zwaną Zmarzłą Siklawą i płynie dalej w kierunku Ciężkiego Stawu, do którego wpada. Po wypłynięciu z Ciężkiego Stawu staje się większym potokiem i skręca nieco bardziej na wschód, kierując się w stronę głównej osi Doliny Białej Wody. Na progu Doliny Ciężkiej tworzy duży wodospad zwany Ciężką Siklawą. Powyżej Polany pod Wysoką znajdującej się w Dolinie Białej Wody wpada do Białej Wody, jako jej orograficznie lewy dopływ.
  Szlak niebieski – niebieski szlak z Łysej Polany wzdłuż Białki i Białej Wody do Doliny Litworowej, stamtąd do Kotła pod Polskim Grzebieniem i na Rohatkę.
 • Czas przejścia z Łysej Polany do rozdroża pod Polskim Grzebieniem: 4:55 h, ↓ 4:25 h
 • Czas przejścia od rozdroża na Rohatkę: 45 min, ↓ 35 min
 •  Osobny artykuł: Potoki tatrzańskie.

  Przypisy

  1. Turystyczna mapa Słowacji. [dostęp 2012-02-18].
  2. Grzegorz Barczyk, Ryszard Jakubowski (red.), Adam Piechowski, Grażyna Żurawska: Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000. ISBN 83-01-13184-5.
  3. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-88-0.

  Bibliografia[]

  1. Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  Dolina Litworowa (słow. Litvorová dolina, niem. Litvorovytal, węg. Litvorovy-völgy) – niewielka tatrzańska dolinka (ok. 1,0 km długości) położona na wysokości ok. 1600–2100 m n.p.m. w Tatrach Wysokich na terenie Słowacji. Jest jedną z górnych pięter Doliny Białej Wody (Bielovodská dolina). Nazwa jej pochodzi od rosnącego w Tatrach litworu.Spismichałowy Potok (słow. Michalov potok) – potok płynący Doliną Spismichałową w słowackich Tatrach Wysokich. Źródła potoku znajdują się w górnych partiach tej doliny, nieco na południowy zachód od wierzchołka Horwackiego Wierchu. Potok płynie na północny zachód w kierunku Doliny Białej Wody. W dolnym biegu płynie przez wyżłobiony, skalisty jar. Tuż powyżej miejsca, w którym Rybi Potok łączy się z Białą Wodą, na wysokości ok. 1077 m n.p.m. wpada do niej jako jej prawy dopływ.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dolina Białej Wody (słow. Bielovodská dolina, Podúplazská dolina, niem. Poduplaskital, Alpengrund, węg. Poduplaszki-völgy) – prawe odgałęzienie Doliny Białki. Położona jest na terytorium Słowacji, po północnej stronie Tatr Wysokich.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Zofia Radwańska-Paryska (ur. 3 maja 1901 w Warszawie, zm. 24 października 2001 w Zakopanem) – botaniczka, taterniczka, pisarka. Żona i współtowarzyszka pracy Witolda Henryka Paryskiego.
  Białka (słow. Biela voda) – rzeka w woj. małopolskim, prawy dopływ Dunajca. Powstaje w Tatrach na wysokości około 1075 m n.p.m. z połączenia Rybiego Potoku spływającego z polskiej części Tatr z Białą Wodą, spływającą z słowackiej części Tatr. Następuje to u wylotu Doliny Białej Wody i Doliny Rybiego Potoku.
  Rohatka (słow. Prielom, niem. Kerbchen, węg. Rovátka, 2288 m n.p.m.) – przełęcz w głównej grani Tatr pomiędzy Małą Wysoką (Východná Vysoká) i Dziką Turnią (Divá veža), dokładniej Turnią nad Rohatką. Wschodnie zbocza spod przełęczy opadają do Kotliny pod Rohatką będącej górnym odgałęzieniem Doliny Staroleśnej (Veľká Studená dolina), zaś zachodnie do Doliny Świstowej (Svišťová dolina), która jest górną częścią Doliny Białej Wody (Bielovodská dolina).
  Litworowa Woda – główny ciek wodny Litworowego Żlebu (wschodnia odnoga Doliny Białej Wody) znajdującego się w słowackich Tatrach Wysokich. Źródła Litworowej Wody znajdują się w środkowych partiach Litworowego Żlebu, następnie płynie ona na zachód w stronę głównej osi Doliny Białej Wody. Na wysokości ok. 1190 m n.p.m., nieopodal miejsca, w którym przecina ją niebiesko znakowany szlak turystyczny wiodący dnem Doliny Białej Wody, uchodzi do Białej Wody i stanowi jej orograficznie prawy dopływ.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.