• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Biała Podlaska - gmina wiejska

  Przeczytaj także...
  Ortel Książęcy Drugi – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska.Cicibór Duży – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska nad rzeką Klukówką (dopływem Krzny), dawniej nazywana Cicibor lub Ciciborek.
  Kamieniczne – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska, na północ od miasta Biała Podlaska między Hrudem a Wilczynem. Do roku 1945 własność Karskich folwark pobliskiej Roskoszy . Po przeprowadzonej parcelacji część gruntów wsi została podzielona pomiędzy służbę folwarczną a reszta została przyłączona do pobliskiego PGR w Roskoszy. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.

  Biała Podlaska to gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie bialskopodlaskim.

  Siedziba gminy to Biała Podlaska.

  Według danych z czerwca 2009 gminę zamieszkiwało 13 147 osób.

  Gmina Biała Podlaska jest największą terytorialnie gminą (i zarazem gminą wiejską) województwa lubelskiego.

  Biała Podlaska – miasto na prawach powiatu na wschodzie Polski, w województwie lubelskim, siedziba powiatu bialskiego i gminy Biała Podlaska. Drugie co do wielkości miasto we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.Gmina Piszczac (dawn. gmina Połoski) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bialskopodlaskim.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Biała Podlaska ma obszar 324,76 km², w tym:

 • użytki rolne: 66%
 • użytki leśne: 27%
 • Gmina stanowi 11,79% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Woskrzenice Małe – kolonia w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska.Woskrzenice Małe – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Biała Podlaska w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Biala Podlaska.png

  Sołectwa[]

  Cełujki, Cicibór Duży, Cicibór Mały, Czosnówka, Dokudów Drugi, Dokudów Pierwszy, Grabanów, Grabanów-Kolonia, Hola, Hrud, Husinka, Janówka, Jaźwiny, Julków-Zacisze, Kaliłów, Krzymowskie, Lisy, Łukowce, Michałówka, Młyniec, Ortel Książęcy Drugi-Ogrodniki, Ortel Książęcy Pierwszy, Perkowice, Pojelce, Porosiuki, Pólko, Rakowiska, Roskosz, Sitnik, Sławacinek Nowy, Sławacinek Stary, Styrzyniec, Surmacze, Swory, Sycyna, Terebela, Wilczyn-Kamieniczne, Woroniec, Woskrzenice Duże, Woskrzenice Małe, Wólka Plebańska, Zabłocie.

  Roskosz (dawniej Rozkosz) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska.Hrud (przed 1 stycznia 1990 Grud) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska.

  Pozostałe miejscowości[]

  Franopol, Grabarka, Hulanka, Kępa, Kijowiec, Koślawe, Krąglik, Planowa, Podłąka, Podszosa, Smolne Piece, Sycyna (kolonia), Terebela (kolonia), Tolusin, Woskrzenice Duże (kolonia), Woskrzenice Małe (kolonia), Wozareckie Pieńki, Zagóra, Zielone.

  Sąsiednie gminy[]

  m. Biała Podlaska, Drelów, Huszlew, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Łomazy, Międzyrzec Podlaski, Piszczac, Rokitno, Zalesie.

  Gmina Rokitno – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bialskopodlaskim.Grabanów-Kolonia – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska.

  Przypisy

  Gmina Międzyrzec Podlaski (dawn. gmina Misie i gmina Tłuściec) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bialskopodlaskim. Gmina liczy 35 miejscowości tworzące 33 sołectwa.Powiat bialski, powiat w województwie lubelskim utworzony w 1999 roku; największy powiat w województwie (obejmuje 11% jego powierzchni) i trzeci co do wielkości w Polsce (po białostockim i olsztyńskim). Jego siedzibą jest miasto Biała Podlaska.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Drelów (dawn. gmina Zahajki, gmina Żerocin, gmina Szóstka) - gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bialskopodlaskim.
  Sławacinek Stary – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska, nad Krzną.
  Gmina Zalesie (do 1954 gmina Dobryń) - gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bialskopodlaskim.
  Woskrzenice Duże – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Krzymowskie – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska. Obok miejscowości przepływa niewielka rzeka Złota Krzywula, dopływ Krzny.
  Wólka Plebańska – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.082 sek.