Bi1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bi1 – sieć hipermarketów, która w Polsce zastąpiła sklepy Real przejęte przez francuskie przedsiębiorstwo Schiever. Pod tym szyldem działa obecnie osiem sklepów wielkopowierzchniowych, których operatorem jest spółka Rella Investments. Do grupy Schiever należą w Polsce również dwa centra z hipermarketami Auchan. Kontroluje je spółka Schiever Polska.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331). Organizację Urzędu określa statut nadany, w drodze zarządzenia, przez Prezesa Rady Ministrów (M.P. z 2007 r. Nr 39, poz. 451).Real – niemiecka sieć hipermarketów spożywczo-przemysłowych, należąca do koncernu Metro Group. Działa w Niemczech, Turcji, Rosji, Polsce, Ukrainie i Rumunii.

Marka Bi1 jest obecna również na rodzimym rynku francuskim, jednak tam obejmuje ona sieć supermarketów, a więc sklepów o mniejszej powierzchni handlowej.

Kontrowersje[ | edytuj kod]

Powstanie sieci Bi1 w Polsce wiąże się z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o warunkowym przejęciu sieci Real należącej do Grupy Metro przez konkurencyjną grupę Auchan. Warunkiem skutecznego zawarcia transakcji miało być odsprzedanie ośmiu spośród pięćdziesięciu siedmiu hipermarketów innemu przedsiębiorstwu. Swoje zainteresowanie kupnem części sieci Real wyraziła francuska grupa Anciens Etablissmements Georges Schiever et Fils, która wówczas w Polsce prowadziła działalność poprzez spółkę Schiever Polska, będącą wspólnym przedsięwzięciem z Auchan Polska do prowadzenia centrów i hipermarketów Auchan w czterech lokalizacjach. Według niektórych znawców rynku, była to problematyczna oferta, gdyż Schiever i Auchan współpracują ze sobą, zarówno na rynku rodzimym, jak i polskim, istnieją między nimi również powiązania personalne, pojawiło się więc ryzyko, że obie te spółki mogły chcieć obejść restrykcje nałożone przez urząd antymonopolowy. Dokonano jednak szeregu zmian personalnych i właścicielskich w Schiever Polska, m.in. całość udziałów w posiadaniu Auchan Polska przejął Schiever w zamian za odstąpienie na rzecz Auchan Polska dwóch lokalizacji. Po serii badań UOKiK doszedł do wniosku, iż przejęcie Reala przez francuską centralę Schiever może zostać dokonane, a transakcja ta nie ograniczy konkurencji na polskim rynku.

Auchan (fr. homofon Hauts Champs - nazwa dzielnicy w mieście Roubaix) – sieć hipermarketów powstała we Francji. Działalność prowadzi w kilku krajach Europy i w Azji. Pierwszy hipermarket uruchomił w 1961 roku Gérard Mulliez w dzielnicy, od której sieć wzięła swoją nazwę. Jego rodzina w dalszym ciągu kontroluje sieć i spółki zależne takie jak m.in. Decathlon, Pimkie. Główna siedziba koncernu mieści się w Croix na północy Francji.

Ostatecznie marka Bi1 pojawiła się w siedmiu z ośmiu uzgodnionych lokalizacji, gdyż Schiever zdecydował się nie kontynuować działalności w Sosnowcu.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona internetowa Bi1
  • Strona internetowa grupy Schiever (fr.)
  • Strona internetowa Schiever Polska
  • Reklama