• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bhp  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Wagon silnikowy – kolejowy pojazd trakcyjny posiadający własny napęd silnikowy i przeznaczony do przewozu pasażerów lub towarów koleją.Hel – stacja kolejowa w Helu, w gminie Hel, w powiecie puckim, w województwie pomorskim, w Polsce. Stacja znajduje się przy ulicy Dworcowej w północnej części miasta. Ze względu na duży ruch turystyczny w okresie wakacji letnich rozkład jazdy wykazuje znaczne różnice sezonowe.
  Zobacz też[ | edytuj kod]
 • Lista wagonów pasażerskich eksploatowanych w Polsce
 • Bmnopux
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lucjan Jeziorny. „Bipa” na wymarciu. „Koleje Małe i Duże”. 2-3/2007, s. 48–53. Katowice: APLAND. ISSN 1641-117-X. 
  2. Emil Włuka Po 59 latach zakończono eksploatację wagonów piętrowych serii Bhp
  3. Andrzej Wilk, Maciej Wiśniewski. Wagony piętrowe Bipa/Bhp. „Koleje Małe i Duże”. 2-3/2007, s. 47. Katowice: APLAND. ISSN 1641-117-X. 
  4. Krzysztof Jeżak. Wagony piętrowe na PKP. „Świat Kolei”. 5/2001, s. 12-17. Łódź: Emi-Press. ISSN 1234-5962 (pol.). 
  5. Przewozy Regionalne: Ogłoszenia o wszczęciu postępowań dot. sprzedaży materiałów i urządzeń (pol.). [dostęp 7 stycznia 2010].
  6. Katowice: Również Katowice posyłają wagony Bhp na złom-InfoRail (pol.). [dostęp 16 sierpnia 2009].
  7. Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni: Oliwkowe Piętrusy Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni (pol.). [dostęp 16 sierpnia 2009].
  8. Adrian Górski. Wieści z polskich kolei muzealnych. „Koleje dawniej i dziś”. 2/2004, s. 10–11. Warszawa: Mirage-Hobby. ISSN 1733-1994. 
  9. Ryszad Piech: Acvila – nowe wcielenie starego piętrusa-InfoRail (pol.). [dostęp 6 września 2009].
  10. Marko Engler: Sadneme si hore alebo dole? (słow.). [dostęp 5 września 2009].
  11. Bp (cz.). [dostęp 5 września 2009].
  12. Odległość pomiędzy środkami osi.
  SU42 – normalnotorowa lokomotywa spalinowa produkcji polskiej produkowana przez Zakłady Fablok w Chrzanowie w latach 1975–1977 jako modyfikacja lokomotywy serii SM42, jak również zmodernizowana przez ZNTK Nowy Sącz w latach 1999–2000 jako modyfikacja lokomotywy serii SP42.Push-pull (pl. pchaj-ciągnij) – pociąg złożony z lokomotywy i wagonów, zakończony specjalistycznym wagonem sterowniczym, który posiada kabinę do zdalnego sterowania lokomotywą. Zasada działania takiego pociągu jest podobna do EZT. Jednakże w przeciwieństwie do EZT pociągi typu Push-pull można dowolnie skracać i wydłużać (wagony muszą być dostosowane do tego systemu); można też wymieniać lokomotywę.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Smoła, smoła surowa – produkty odgazowania węgla, łupków bitumicznych lub drewna, rzadko torfu. Składa się głównie z mieszaniny wielu rodzajów węglowodorów oraz innych związków organicznych, zawierających tlen, azot i siarkę, ponadto niektóre rodzaje smoły mogą zawierać pewną ilość grafitu i fulerenów.
  Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz – polska firma z siedzibą w Bydgoszczy produkująca oraz remontująca pojazdy szynowe dla transportu kolejowego (m.in. lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony) jak i miejskiego (tramwaje).
  Căile Ferate Române ("Koleje Rumuńskie", CFR) – państwowa spółka kolejowa w Rumunii, zarządzająca czwartą co do wielkości siecią w Europie pod względem przewozu pasażerów i towarów. Zarząd spółki mieści się w Bukareszcie, CFR posiada również oddziały terenowe w Klużu, Krajowej, Jassach, Gałaczu, Braszowie, Konstancy i Timişoarze.
  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
  Waggon- und Maschinenbau AG, WUMAG, VEB Waggonbau Görlitz - założone w 1847 roku w Görlitz zakłady produkujące tabor kolejowy. Od roku 1997 wchodzą w skład Bombardier Transportation.
  Lista wagonów pasażerskich eksploatowanych w Polsce w ruchu planowym. Lista nie obejmuje modernizacji w ramach których nie nadano nowego oznaczenia typu.
  Linoleum – materiał składający się z warstwy barwionej w masie utwardzonej masy plastycznej (o podstawowym składzie: olej lniany, kalafonia i mączka drzewna lub korkowa), nałożonej na płótno jutowe (lub podobną tkaninę), stosowana głównie jako wykładzina podłogowa, ale również jako materiał na matryce linorytowe. Technologia produkcji linoleum została opatentowana w 1860 roku przez Anglika, Fredericka Waltona. Mimo, iż w drugiej połowie XX wieku wykładziny PVC niemal całkowicie zastąpiły linoleum, jego nazwa wciąż znajduje się w powszechnym użyciu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.