• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bhakti Marga

  Przeczytaj także...
  Miłość – pojęcie wieloznaczne i trudne do zdefiniowania, odnoszone do uczuć, stanów emocjonalnych, relacji międzyludzkich, postaw.Bhakti (sanskr. bhakti – przywiązanie, miłość; termin zwykle oddawany jako pobożność) – forma religijności w hinduizmie przejawiająca się głębokim emocjonalnym i intelektualnym oddaniem Bogu, której metaforą może być miłosny związek z bóstwem, a zarazem niezwykle silny, żywiołowy ruch religijno-społeczny. Osoba praktykująca bhakti nazywana jest bhaktą.
  Wiśwananda, śri swami Wiśwananda ( ang. Sri Swami Vishwananda , ur. 13 czerwca 1978) – indyjski duchowy nauczyciel i guru, założyciel organizacji Bhakti Marga. Urodził się w hinduskiej rodzinie na wyspie Mauritius.

  Bhakti Marga (sanskr. ścieżka oddania Bogu) – stowarzyszenie duchowe założone w 2004 roku w Niemczech z inspiracji Sri Swamiego Vishwanandy .Obecnie organizacja obejmuje swoim działaniem kraje na wszystkich kontynentach.

  Sanskryt (dewanagari: संस्कृतम् saṃskṛtam; sa.msk.rtaa bhaa.saa, od sa.m+k.r: zestawiać, składać; bhaa.saa: język; język uporządkowany, w przeciwieństwie do języków naturalnych prakrytów, tzn. ludowych o nieuporządkowanej gramatyce) – język literacki starożytnych, średniowiecznych i wczesnonowożytnych Indii. Należy do indoaryjskiej gałęzi indoirańskiej grupy rodziny języków indoeuropejskich. Pomimo powszechnego w Europie przekonania, iż jest językiem martwym, jak łacina, zasadniczo nim nie jest, gdyż nie tylko jest jeszcze stale używany w ceremoniach religijnych hinduizmu, ale także istnieją niewielkie grupy osób deklarujące go jako ich jedyny język ojczysty (według spisów ludności z 1999 roku – ok. 3000 osób na 900 mln ludności Indii). Czynione są też próby rewitalizacji tego języka poprzez tworzenie sanskryckich neologizmów na określenie współczesnych terminów, np. technicznych (np. telewizja, sanskr. duuradarshana). Jest też uznawany od 1949 roku za jeden z 13 konstytucyjnych języków Republiki Indii (obecnie 23 – 2008 r.). Dlatego właściwsze jest określenie go jako język wegetujący niż jako martwy.

  Celem organizacji jest szerzenie misji wyznaczonej przez Sri Swamiego Vishwanandę, tj. otwarcie ludzkich serc na bhakti, pomaganie ludziom w odnalezieniu kontaktu z własnym wnętrzem i wewnętrzną boskością, oraz pomaganie innym w przejawieniu miłości i spokoju w życiu. Swami Vishwananda oraz Bhakti Marga prowadzą działalność charytatywną Miracle of Giving.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona o Sri Swamim Vishwanandzie i działalności Bhakti Margi
 • Wersja polska oficjalnej strony o Sri Swamim Vishwanandzie i działalności Bhakti Margi
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.622 sek.