Beverly Hills

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Beverly Hills – miasto, położone w metropolii Los Angeles w południowej części stanu Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Prawa miejskie otrzymało w roku 1914. Los Angeles, które otacza Beverly Hills, chciało wchłonąć je w roku 1923, ale poprzez działania mieszkańców Beverly Hills pozostało samodzielnym miastem. Przez następne lata Beverly Hills przekształciło się w osiedle bogatych i sławnych ludzi – mieszka lub mieszkało tutaj wiele osobistości, szczególnie z Hollywood. Miasto jest jedną z najbardziej ekskluzywnych miejscowości w USA. Tutaj znajduje się m.in. aleja Rodeo Drive.

Wielkie Los Angeles (ang. Greater Los Angeles Area) albo Southland – termin używany zarówno na określenie zurbanizowanego regionu jak i Combined Statistical Area (grupa interakcji obszarów metropolitalnych) rozciągnięty na ponad pięć hrabstw w regionie Południowej Kalifornii, to znaczy hrabstwa Los Angeles, Orange, San Bernardino, Hrabstwo Riverside i Ventura. W całym dwudziestym wieku, był to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Stanach Zjednoczonych, mimo wzrostu od 2000 roku zaczął się spadek. Jako z 2010 US Census 2010, obszar metropolitalny Los Angeles liczy około 12,8 milionów mieszkańców. Tymczasem ludność większego regionu metropolitalnego według spisu z 2010 roku szacuje się na ponad 17,8 milionów mieszkańców zaś w 2011 roku mieszkało na nim 18,1 milionów. Wielkie Los Angeles jest drugim co do wielkości obszarem metropolitalnym w kraju po obszarze metropolitalnym Nowego Jorku, jak też jedną z największych aglomeracji miejskich na świecie.Platinum Triangle (pol. Platynowy Trójkąt) - to nieoficjalna nazwa trzech, uważanych za najdroższe, sąsiadujących ze sobą obszarów na obszarze metropolitalnym Los Angeles. Platinum Triangle znajduje się w Westside i w jego skład zalicza się dwie dzielnice Los Angeles Bel Air i Holmby Hills oraz miasto Beverly Hills. Posiadłości na tym obszarze są jednymi z najdroższych w całych Stanach Zjednoczonych.

Historia[ | edytuj kod]

Wczesna historia[ | edytuj kod]

3 sierpnia 1769 roku, na tereny późniejszego Beverly Hills, przybył Gaspar de Portolà, podróżując miejscowymi szlakami, na miejscu których w dzisiejszych czasach znajduje się Wilshire Boulevard. W roku 1828 w tym też miejscu osiedlili się Maria Rita de Valdez ze swoim mężem. Swoje 18 km² powierzchni nazwali Rancho Rodeo de las Aguas. W latach 80. XIX wieku ranczo zostało podzielone na działki o wielkości 0,30 km², a następnie natychmiast sprzedane mieszkańcom Los Angeles i zachodniego wybrzeża.

Czerwona linia metra (Metro Red Line) – jedna z dwóch linii podziemnej kolejki w systemie metra w Los Angeles, a także najbardziej obciążona spośród wszystkich pięciu linii systemu (pozostałe trzy są naziemne). Trasa czerwonej linii łączy centrum Los Angeles z North Hollywood przebiegając przez dzielnice Mid-Wilshire i Hollywood. Wraz z linią fioletową stanowią dwie odnogi tej samej linii pokrywającej 6 wspólnych stacji. Techniczna nazwa to Linia A (A Line) albo Linia 802 (802 Line).Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (University of California, Los Angeles, popularnie UCLA) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w mieście Los Angeles. Drugi po Berkeley pod względem daty założenie kampus systemu Uniwersytetu Kalifornijskiego i największy uniwersytet w stanie Kalifornia.

XX wiek[ | edytuj kod]

Zdjęcie lotnicze posiadlości Pickfair z roku 1920

W 1900 roku, Burton Green, Henry E. Huntington oraz konsorcjum inwestorów, utworzyli spółkę o nazwie Amalgamated Oil Company, kupili ranczo Hammela i Denkera, po czym rozpoczęli poszukiwania wartościowych złóż. Nie znaleźli jednak wystarczająco dużo, żeby mogli je wykorzystać na drodze handlowej. Dlatego, w roku 1906, zreorganizowali swoją działalność, która od tamtej pory funkcjonowała pod nazwą Rodeo Land and Water Company, a swoją nieruchomość przemianowali na „Beverly Hills”, podzielili ją na mniejsze części i zaczęli sprzedawać. Swoją nazwę miejsce to zawdzięcza Beverly Farms w Beverly (Massachusetts), a także pobliskim górom. Pierwszy dom stanął tutaj w roku 1907, jednak dalsza ich sprzedaż była wolna. Rejon ten był jedną z wielu całkowicie „białych” miejscowości, jakie miały powstać w okolicach Los Angeles w tym czasie. Przedstawiciele żadnej rasy poza białą nie mogli kupować ani wynajmować nieruchomości, chyba że byli zatrudnieni jako służący u białych mieszkańców. Dotyczyło to również Żydów.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Venice − dzielnica, znajdująca się w regionie Westside należącym do miasta Los Angeles. Znane jest ze swoich kanałów wodnych, plaż i Ocean Front Walk, dwu i pół milowej, wyłącznie pieszej promenady, której nieodłączną część stanowią różni artyści, jak na przykład muzycy czy malarze, oraz sprzedawcy pamiątek i nie tylko. Podczas letnich miesięcy deptak jest aktywnie wykorzystywany, ale tradycja ta przeniosła się również na zimowe weekendy. Jest on ważną atrakcją turystyczną w Południowej Kalifornii i zachowuje swą popularność dzięki temu, że jest atrakcyjnym miejscem na spacery lub jazdę na rowerze. Był stałym miejscem dla powojennych poetów z Los Angeles oraz innych artystów i służył jako ważne centrum kulturalne miasta.

W 1911 roku Burton Green rozpoczął budowę Beverly Hills Hotel. Hotel został ukończony w 1912 roku. Goście hotelu byli namawiani do zakupu ziem w Beverly Hills, dzięki czemu w 1914 roku rejon miał wystarczająco dużą populację, aby mógł uzyskać status niezależnego miasta. W tym samym roku Rodeo Land and Water Company zdecydowało się oddzielić swój biznes wodny od biznesu nieruchomościowego. Komisja Użytkowości w Beverly Hills (The Beverly Hills Utility Commission) mogła zarejestrować swoją działalność we wrześniu 1914 roku, kupując cały kapitał użytkowy od Rodeo Land and Water Company.

Sweet Mama Stringbean (ur. 31 października 1896 w Chester, zm. 1 września 1977 w Chatsworth) − afroamerykańska wokalistka bluesowa i jazzowa oraz aktorka, w 1949 roku nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Pinky.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W 1919 roku Douglas Fairbanks i Mary Pickford kupili ziemię na Summit Drive i wybudowali posiadłość, która została ukończona w roku 1921 i przez prasę nazwana „Pickfair”. Z Fairbanksem i Pickford kojarzył się przepych i bogactwo, podobnie jak z innymi gwiazdami kina, które wybudowały swoje posiadłości na terenie miasta, co przyczyniło się do wzrostu popytu na nieruchomości.

Hrabstwo Los Angeles (ang. Los Angeles County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest najbardziej zaludnionym hrabstwem w tym kraju. Według danych United States Census Bureau z roku 2009 populacja wynosiła 9 848 011 mieszkańców, podczas gdy cały stan Kalifornia miał 36 961 664 ludności. Hrabstwo powstało w 1850, a jego siedzibą administracyjną jest miasto Los Angeles.Harold Clayton Lloyd (ur. 20 kwietnia 1893 w Burchard, zm. 8 marca 1971 w Beverly Hills) - amerykański aktor komediowy, jeden z założycieli Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

W początku lat 20. XX wieku liczba ludności Beverly Hills wzrosła wystarczająco, aby zakończyć polityczny problem związany z dostarczaniem wody. W 1923 roku zaproponowano rozwiązanie, które wydawało się być całkowicie naturalnym, mianowicie przyłączenie do Los Angeles. Natychmiast jednak zawiązała się opozycja, która była przeciwko przyłączeniu miasta, na czele z najbardziej znanymi mieszkańcami jak Mary Pickford, Will Rogers, Douglas Fairbanks czy Rudolph Valentino. Komisja Użytkowości również była przeciw temu rozwiązaniu, narzucając miastu wzięcie udziału w specjalnej elekcji, w której plan ten został ostatecznie odrzucony stosunkiem głosów 507 do 337. W 1925 roku Beverly Hills zatwierdziło wydanie obligacji na zakup 1,6 km² pod nowy kampus dla Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA). Los Angeles, Santa Monica oraz Venice również zobowiązały się do pomocy finansowej przy budowie kampusu.

Douglas Fairbanks, właśc. Douglas Elton Thomas Ullman (ur. 23 maja 1883 w Denver w stanie Kolorado, USA, zm. 12 grudnia 1939 w Santa Monica w stanie Kalifornia, USA) – amerykański aktor filmowy.Sędzia federalny Stanów Zjednoczonych – amerykański sędzia powoływany, na podstawie III artykułu Konstytucji Stanów Zjednoczonych, przez prezydenta Stanów Zjednoczonych i zatwierdzany przez Senat Stanów Zjednoczonych. Stanowisko jest dożywotnie, a usunięcie sędziego może nastąpić w wyniku procedury impeachmentu (z powodu rażąco złego zachowania sędziego).

W 1928 roku, na Wilshire Boulevard pomiędzy El Camino i Rodeo Drives, części dawnego Beverly Hills Speedway, został otwarty Beverly Wilshire Apartment Hotel (obecnie Beverly-Wilshire Hotel). W tym samym roku potentat naftowy Edward L. Doheny zakończył budowę Greystone Mansion, posiadłości z 55 pokojami, która w zamyśle była prezentem ślubnym dla jego syna. Obecnie posiadłość jest własnością miasta Beverly Hills.

Góry Santa Monica - niewysokie pasmo górskie w Ameryce Północnej, na obszarze Stanów Zjednoczonych w Kalifornii położone równoleżnikowo nad Oceanem Spokojnym na północny zachód od Los Angeles. Długość pasma to ok. 40 km, najwyższy szczyt, Sandstone Peak, ma 948 m n.p.m.Mary Pickford, właśc. Gladys Marie Smith (ur. 8 kwietnia 1892 w Toronto, zm. 29 maja 1979 w Santa Monica) − amerykańska aktorka filmowa kanadyjskiego pochodzenia, gwiazda epoki kina niemego.

We wczesnych latach 30., Santa Monica Park zmienił nazwę na Beverly Gardens i został rozbudowany do trzech kilometrów długości wzdłuż bulwaru Santa Monica Boulevard. Fontanna elektryczna wyznaczała róg Santa Monica Blvd. i Wilshire Blvd. W kwietniu 1931 roku oficjalnie otwarty został nowy, wybudowany w stylu renesansowym, ratusz.

Rudolph Valentino, właściwie Rodolfo Alfonso Raffaello Piero Filiberto Guglielmi di Valentina d’Antoguolla (ur. 6 maja 1895 w Castellaneta, zm. 23 sierpnia 1926 w Nowym Jorku) – włoski aktor filmowy, gwiazda kina niemego. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Gmach Ratusza w Beverly Hills zbudowany w roku 1931

We wczesnych latach 40. czarni aktorzy i biznesmeni zaczęli przeprowadzać się do Beverly Hills, pomimo paktu, który dopuszczał wyłącznie białych do osiedlania się w mieście. Miejscowe stowarzyszenie na rzecz rozwoju starało się wyegzekwować dotychczas panujące prawo przed sądem. Po przeciwnej stronie znalazły się m.in. takie postaci, jak Hattie McDaniel, Louise Beavers i Ethel Waters. Wśród białych mieszkańców miasta, wspierających pozew przeciwko czarnym, była gwiazda kina niemego, Harold Lloyd. Stowarzyszenie NAACP, wspomagające rozwój m.in. czarnych ludzi, przystąpiło do obrony, co zakończyło się sukcesem. W swoim werdykcie, sędzia federalny Thurmond Clarke powiedział, iż jest to czas, w którym „członkom czarnej rasy zostały przyznane, bez żadnych restrykcji i wymówek, pełne prawa, które gwarantuje im czternasta poprawka”.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

Pod koniec lat 90. Zarząd Transportu Hrabstwa Los Angeles zaproponował rozbudowę czerwonej linii metra wzdłuż bulwaru Wilshire Boulevard do centrum Beverly Hills. Miasto wyraziło jednak sprzeciw i rozbudowy nie rozpoczęto.

XXI wiek[ | edytuj kod]

W 2001 roku Zarząd Transportu Hrabstwa Los Angeles zaproponował stworzenie trasy linii systemu Bus rapid transit wzdłuż bulwaru Santa Monica Boulevard, jednak ten pomysł również nie spotkał się z entuzjazmem ze strony miasta i nie został zrealizowany. Obecnie ten odcinek trasy obsługiwany jest przez mniej wydajne autobusy sieci Metro Rapid.

Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Miasto Beverly Hills szeroko sprzeciwiło się Propozycji 8, postanowieniu z 2008 roku, które uchyliło prawne uznawanie małżeństw osób tej samej płci. Propozycja ta przeszła nieznacznie w całym stanie, ale w Beverly Hills tylko 34% głosowało za, a 66% przeciw.

W środku suszy 2015 roku Beverly Hills okazało się jednym z największych konsumentów wody w całej Kalifornii. W rezultacie zostało poproszone przez państwo o zmniejszenie konsumpcji o 36%, co skłoniło wielu mieszkańców do zastąpienia trawników rodzimymi roślinami. W tym samym czasie władze miasta zastąpiły trawę przed ratuszem meksykańską szałwią.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.West Hollywood – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. Utworzone w 1984 r., graniczy z Beverly Hills i Los Angeles.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Bel Air – dzielnica Los Angeles w Kalifornii. Liczba ludności 8 253 (2008, szacunek). Założona w 1923 roku przez Alphonzo E. Bell, Sr.
Propozycja 8 w Kalifornii w 2008 roku, (ang. Proposition 8) - propozycja poprawki konstytucyjnej w amerykańskim stanie Kalifornia, nad którą obywatele tego stanu głosowali w referendum 4 listopada 2008 roku. Propozycja ta sprecyzowała obowiązującą w Kalifornii definicję związku małżeńskiego jako związku "między mężczyzną i kobietą", eliminując prawo par tej samej płci do zawierania małżeństw.
Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
Bus rapid transit (BRT, z ang. szybki transport autobusowy) – system drogowego transportu publicznego, w którego skład wchodzą autobusy (zwykle przegubowe i dwuprzegubowe) oraz infrastruktura (m.in. wydzielone pasy ruchu dla autobusów, odpowiednio dostosowane stacje autobusowe, komputerowo wspomagany system sterowania ruchem, system informacji pasażerskiej).

Reklama