• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Beverley Whitfield

  Przeczytaj także...
  Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Żabka – potoczna nazwa stylu pływania zwanego stylem klasycznym. W uproszczeniu polega na naśladowaniu ruchów pływającej żaby. Jest to symetryczny styl pływania − tzn. prawa i lewa strona ciała wykonują te same ruchy.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Beverley Joy Whitfield (ur. 15 czerwca 1954, zm. 20 sierpnia 1996) – australijska pływaczka, dwukrotna medalistka olimpijska z Monachium.

  XX Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1972 roku w Monachium (Niemcy Zachodnie). O organizację tych igrzysk starały się również miasta: Detroit (USA), Madryt (Hiszpania) i Montreal (Kanada). Podczas igrzysk doszło do zamachu terrorystycznego.International Swimming Hall of Fame, ISHOF – międzynarodowa galeria sławy pływania mieszcząca się w budynku nad brzegiem Atlantyku w Fort Lauderdale na Florydzie.

  Specjalizowała się w stylu klasycznym. Zawody w 1972 były jej jedynymi igrzyskami olimpijskimi. Zwyciężyła na dystansie 200 metrów stylem klasycznym, była trzecia na dwukrotnie krótszym dystansie. Zwyciężała na igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1970 (dwa tytułu indywidualne - 10 i 200 m żabką, sztafeta 4 x 100m stylem zmiennym). Była mistrzynią Australii i Nowej Zelandii. W 1995 została przyjęta do International Swimming Hall of Fame.

  Przypisy

  1. Beverley Whitfield Biography and Olympic Results (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 21 czerwca 2011].

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na International Swimming Hall of Fame
 • Profil na stronie Australijskiego Komitetu Olimpijskiego
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.