• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bettina Bunge

  Przeczytaj także...
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Fed Cup, Puchar Federacji – drużynowe rozgrywki tenisowe krajowych reprezentacji kobiecych, odpowiednik męskiego Pucharu Davisa.
  Wimbledon – tenisowy turniej zaliczany do turniejów Wielkiego Szlema. Rozgrywany jest on od 1877 roku jako mistrzostwa Anglii. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie – The Championships. Rozgrywany jest w jednej z 32 dzielnic Wielkiego Londynu (w London Borough of Merton), położonej na południowy zachód od centrum miasta. Na tamtejszych kortach trawiastych All England Lawn Tennis and Croquet Club odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca. Uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych.

  Bettina Bunge (ur. 13 czerwca 1963 w Adliswil) – niemiecka tenisistka pochodzenia szwajcarskiego.

  Zwyciężczyni czterech turniejów w grze pojedynczej (m.in. Houston, luty 1982; Berlin, maj 1982; Oakland, luty 1983); na Wimbledonie osiągnęła półfinał (1982) i ćwierćfinał (1986), w pozostałych turniejach wielkoszlemowych nie zaszła dalej niż do 1/8 finału. W grze podwójnej również udało jej się wygrać cztery turnieje. We wszystkich turniejach wielkoszlemowych, prócz Australian Open, dochodziła do półfinału.

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Australian Open, AO, Aussie Open, Wielki Szlem Azji i Pacyfiku – międzynarodowe tenisowe mistrzostwa Australii, pierwszy z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywane od 1905 roku. Odbywają się corocznie w drugiej połowie stycznia na kortach Melbourne Park w Melbourne.

  Najwyżej w karierze w singlu była sklasyfikowana na 6. pozycji (28 marca 1983). W deblu jej najwyższe miejsce to 17. lokata (19 stycznia 1987).

  Występowała w reprezentacji narodowej w Fed Cup.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie WTA (ang.). Women’s Tennis Association. [dostęp 21 października 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 21 października 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Billie Jean King (ang.). Billie Jean King Cup. [dostęp 21 października 2013].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.689 sek.