• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bethesda Softworks

  Przeczytaj także...
  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Komputerowa gra fabularna (ang. computer Role Playing Game, w skrócie cRPG) – gatunek gier komputerowych, pierwotnie tworzonych na komputery osobiste i inne domowe komputery. Pierwsze gry cRPG były inspirowane przez wczesne tradycyjne RPG, w szczególności przez system Dungeons & Dragons i starały się być dla gracza podobnym doświadczeniem.

  Bethesda Softworks LLCamerykański wydawca gier komputerowych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Bethesda (spółka ZeniMax Media) jest producentem i wydawcą interaktywnej rozrywki od trzech dekad. Została założona w 1986 roku przez Christophera Weavera w miejscowości Bethesda w stanie Maryland, a ich obecna siedziba mieści się w Rockville. Firma posiada długą historię w grach na PC i konsole.

  Rockville – miasto w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych, siedziba administracyjna hrabstwa Montgomery. Nazwa miasta pochodzi od nazwy pobliskiego potoku Rock Creek.Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.

  Bethesda jest najprawdopodobniej najbardziej znana z produkcji serii gier cRPGThe Elder Scrolls.

  Gry[ | edytuj kod]

  Gry wyprodukowane[ | edytuj kod]

  Gry wydane[ | edytuj kod]

  Lista gier wydanych przez Bethesdę, ale wyprodukowanych przez zewnętrzne i wewnętrzne firmy. (Arkane Studios, MachineGames, id Software, Tango Gameworks to wewnętrzne studia należące do właściciela Bethesdy, ZeniMax Media)(Uwaga: Vir2L jest oddziałem ZeniMax Media, spółki Bethesdy, i nazywają siebie „siostrzaną firmą” Bethesdy na swojej stronie internetowej).

  Wydawcy gier komputerowych – firmy, publikujące gry komputerowe tworzone przez własne bądź wybrane studia producentów gier komputerowych.ZeniMax Media Inc. – amerykańska spółka medialna zajmująca się tworzeniem i wydawaniem gier komputerowych za pośrednictwem swoich spółek zależnych. Jest właścicielem takich studiów deweloperskich jak Arkane Studios (twórcy gier Dishonored i Prey), id Software (serie Doom i Quake), MachineGames (seria Wolfenstein), Bethesda Softworks (serie The Elder Scrolls i Fallout) oraz ZeniMax Online Studios. Siedziba firmy mieści się w Rockville w Maryland, a jej studia działają w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Australii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mark Serrels: Bethesda at E3 2018: Fallout 76, The Elder Scrolls VI and Starfield (ang.). CNET, 2018-06-12. [dostęp 2018-07-08].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona przedsiębiorstwa • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  The Elder Scrolls (w skrócie TES) – seria komputerowych gier fabularnych tworzona przez studio Bethesda Softworks. Prace nad serią rozpoczęły się 1992, wcześniej zespół tworzył gry głównie sportowe. W 1994 został wydany The Elder Scrolls: Arena na system MS-DOS, który zapoczątkował serię The Elder Scrolls. Gry z serii charakteryzują się swobodą w działaniu, co jest wynikiem specjalnie zaprojektowanego świata gry. Świat gry to ogromny tętniący życiem kontynent o nazwie Tamriel. Większość obszaru gry jest dostępna dla graczy już na samym początku rozgrywki. Seria oferuje wiele możliwości począwszy od personalizacji postaci, skończywszy na rozwijaniu umiejętności czy wykonywaniu zadań.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.