Bethal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bethal – miasto, zamieszkane przez 60 780 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w prowincji Mpumalanga.

Panendoskopia (często w uproszczeniu nazywana gastroskopią lub gastrofiberoskopią, skr. GFS) – metoda diagnostyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na wprowadzeniu do niego giętkiego przewodu (endoskopu) zaopatrzonego w źródło światła i układ rejestrujący oraz przekazujący obraz. Pandenoskopia należy do grupy badań endoskopowych czyli badań wnętrza ciała. Badanie całego górnego odcinka przewodu pokarmowego (od przełyku do dwunastnicy) w sensie stricte medycznym powinno być nazywane ezofagogastroduodenoskopią.Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, obecnie rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza rejonem swojego rodzimego występowania. Jest uprawiany w wielu rejonach świata, w Europie od XVI w. W Polsce występuje tylko jako roślina uprawna.

W okolicach Bethal uprawia się kukurydzę, słoneczniki, sorgo, żyto i ziemniaki.

Basil Isaac Hirschowitz (ur. 29 maja 1925 roku w Bethal; um. 19 stycznia 2013 roku w Birmingham (USA)) — amerykański lekarz, konstruktor pierwszego giętkiego fiberoskopu.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Osoby związane z Bethal[ | edytuj kod]

 • Basil Isaac Hirschowitz - amerykański lekarz, konstruktor pierwszego giętkiego gastrofiberoskopu, urodził się w Bethal 29 maja 1925 roku.
 • Josia Thugwane - lekkoatleta, maratończyk i mistrz olimpijski, urodził się w Bethal.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. SOUTH AFRICA: Mpumalanga (ang.). City Population. [dostęp 2018-07-03].
  2. Alabama Academy of Honor 2013 ↓.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Alabama Academy of Honor: Basil Isaac Hirschowitz (ang.). Alabama Department of Archives and History.
 • Sorgo dwubarwne, sorgo zwyczajne, sorgo cukrowe, sorgo murzyńskie, sorgo japońskie, sorgo zwisłe (Sorghum bicolor (L.) Moench) – gatunek roślin należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Pochodzi z Afryki i do dzisiaj rośnie dziko w całej niemal Afryce. Jako gatunek introdukowany rozprzestrzenił się w innych regionach świata i obecnie rośnie dziko także w Indiach, Australii, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Ponadto jest uprawiany w wielu krajach świata o klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym, a także w cieplejszych regionach o klimacie umiarkowanym.Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
  Warto wiedzieć że... beta

  Żyto zwyczajne (Secale cereale) – gatunek zbóż z rodziny wiechlinowatych, najważniejszy pod względem gospodarczym przedstawiciel rodzaju żyto. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, ale uprawiany jest głównie w północno-wschodniej, wschodniej i środkowej Europie. Gatunek uprawiany jest jako jednoroczna roślina ozima, rzadziej jara. Uprawiana na glebach lekkich. Cechuje się dużą odpornością na mróz i małymi wymaganiami glebowymi i cieplnymi. Rozmieszczenie upraw związane jest z tradycją upraw, wykorzystaniem żyta jako paszy dla zwierząt gospodarskich oraz spożyciem żytniego chleba. Po jego skrzyżowaniu z pszenicą uzyskano pszenżyto.
  Mpumalanga - prowincja Republiki Południowej Afryki, o pow. 79 tys. km², zam. przez 3122 tys. mieszkańców, z czego ponad 92% stanowią Zulusi. Powstała 27 kwietnia 1994, wcześniej była częścią Transwalu. Stolicą prowincji jest Nelspruit.

  Reklama