• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Betel - Świadkowie Jehowy  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Głosiciel – kaznodzieja Świadków Jehowy, ochrzczony lub nieochrzczony członek zboru, który nieodpłatnie głosi dobrą nowinę o Królestwie Bożym. Na całym świecie w 2012 roku było maksymalnie 7 782 346 aktywnych głosicieli, należących do 111 719 zborów w 239 krajach i terytoriach (w Polsce 125 485 głosicieli w 1487 zborach).Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.
  Historia[edytuj kod]
  Przybytek londyński – siedziba pierwszego Biura Oddziału w Wielkiej Brytanii w latach 1900–1911.

  Biuro Główne Świadków Jehowy również nazywane Domem Betel znajduje się w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn. Pierwszą siedzibę Towarzystwa Strażnica otwarto w latach 80. XIX wieku w Allegheny (obecnie dzielnica Pittsburgha w stanie Pensylwania) w USA. Nosiła ona wówczas nazwę Dom Biblijny. W roku 1896 działało w nim 12 osób. Kiedy w roku 1909 przeniesiono je na obecne miejsce, nazwę obiektu mieszkalnego dla wolontariuszy zmieniono na Betel. Z czasem znacznie rozbudowano obiekty mieszkalne, drukarnię i biura w Brooklynie oraz w dwóch innych miejscach w stanie Nowy Jork – w Wallkill i Patterson noszą tę nazwę. W roku 1900 w Londynie otwarto pierwsze zagraniczne Biuro Oddziału, drugie otwarto dwa lata później w Niemczech, do roku 1904 powstały również w Australii i Szwajcarii, w 1910 w Afryce Południowej, a w 1919 w Kanadzie. Do 1931 roku utworzono 40 takich biur, trzy lata później 49. W roku 1946 funkcjonowało ich na świecie 57. W następnych latach liczba ta się podwoiła. W 2000 roku działało 109 Biur Oddziałów w różnych krajach, a w roku 2009 było 118 domów Betel. W 2012 roku niektóre Biura Oddziałów zostały połączone z większymi.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

  Nadzór nad budową Biur Oddziałów (Domów Betel) i innych obiektów na całym świecie sprawuje „Ogólnoświatowy Dział Projektowo-Budowlany”, który ma siedzibę w Biurze Głównym Świadków Jehowy. Nadzór nad nim sprawuje Komitet Wydawniczy Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Dział ten koordynuje pracę czterech „Regionalnych Działów Projektowo-Budowlanych” działających przy Biurach Oddziałów w Australii, Niemczech, RPA i USA. Natomiast działający przy każdym z 90 Biur Oddziałów „Lokalny Dział Projektowo-Budowlany” ma za zadanie nadzorowanie przedsięwzięć budowlano-remontowych. Do pomocy w tym celu ma pełnoczasowych sług budowlanych oraz współpracujących ochotników ze zborów, którzy są szkoleni do ich wznoszenia i pomagają przy ich budowie. Niektórzy ochotnicy budowlani wyjeżdżają na budowy do innych krajów, by pomagać przy budowie Sal Zgromadzeń, Biur Oddziałów, Sal Królestwa i placówek dla tłumaczy publikacji Świadków Jehowy.

  Centrum Szkoleniowe Towarzystwa Strażnica – główne centrum szkoleniowe Towarzystwa Strażnica, mieszczące się w Patterson w stanie Nowy Jork w USA. Kompleks składa się z 28 budynków. Centrum Szkoleniowe powstało na zasadzie wolontariatu, w którym uczestniczyli Świadkowie Jehowy.Biblijna Szkoła Strażnicy – Gilead (ang. Watchtower Bible School of Gilead) – szkoła kształcąca misjonarzy Świadków Jehowy, założona przez Towarzystwo Strażnica w 1943 roku w South Lansig, stanie Nowy Jork w USA. Obecnie mieści się ona w Centrum Szkoleniowym Świadków Jehowy w Patterson w stanie Nowy Jork. Program szkolenia oparty jest przede wszystkim na Piśmie Świętym a koncentruje się ono na działalności ewangelizacyjnej. Pieczę nad Szkołą Gilead sprawuje Dział Szkoleń Teokratycznych pod nadzorem Komitetu Nauczania Ciała Kierowniczego. 14 września 2013 roku naukę zakończyła 135 klasa, którą ukończyło 48 studentów skierowanych do 24 krajów świata.

  W lipcu 2013 roku w Warwick, w amerykańskim stanie Nowy Jork, rozpoczęto budowę obiektów nowego Biura Głównego Świadków Jehowy (do sierpnia 2016 roku znajdującego się w dzielnicy Nowego Jorku: Brooklyn).

  Funkcjonowanie[edytuj kod]

  15 Biur Oddziałów Świadków Jehowy posiada własne drukarnie. Mieszczą się one w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Włoszech, Finlandii, Indiach, Japonii, Korei Południowej, na Filipinach, w Australii, Meksyku, Brazylii, Południowej Afryce i Nigerii. W niektórych krajach przy Domach Betel funkcjonują domy misjonarskie, Sale Zgromadzeń oraz biura tłumaczeń publikacji Świadków Jehowy a przy każdym znajduje się Sala Królestwa. Przy niektórych Biurach Oddziałów powstały także Farmy Towarzystwa Strażnica, na których wolontariusze produkują żywność dla członków rodziny Betel. W Betel funkcjonują różne działy np. Lokalny Dział Projektowo-Budowlany, Ekspedycji, Filmów Wideo, Korespondencji, Nagrań, Prawny, Szkoleń Teokratycznych, Służby, Sekcja Korespondencyjna Działu Redakcyjnego, Służba Informacji o Szpitalach, Służba Wspierania Tłumaczeń, Biuro Informacyjne, a w niektórych – biura oraz studia nagrań Regionalnego Centrum Audio-Wideo (RCAW) oraz cztery Regionalne Działy Projektowo-Budowlane. W Centrum Szkoleniowym Towarzystwa Strażnica w Patterson mieści się obecnie również Biblijna Szkoła Strażnicy – Gilead, w której szkolą się misjonarze terenowi. W każdym Biurze Oddziału regularne wizyty składają przedstawiciele Ciała Kierowniczego.

  Biuro Oddziału w Polsce – biuro nadzorujące działalność polskich Świadków Jehowy. Znajduje się w Nadarzynie pod Warszawą. Mieszka i pracuje w nim około 170 osób zatrudnionych jako wolontariusze. Pierwsze Biuro Oddziału w Polsce zostało utworzone w 1921 roku.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Biuro Główne Świadków Jehowy – ośrodek nadzorujący międzynarodową działalność Świadków Jehowy. Biuro Główne jest również siedzibą Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Od 1909 roku znajduje się w nowojorskim Brooklynie w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku planowane jest przeniesienie Biura Głównego do Warwick.
  Służba Informacji o Szpitalach (SIS; ang. Hospital Information Services) – jednostka organizacyjna powołana przez Świadków Jehowy w 1988 roku w celu nadzorowania pracy międzynarodowej sieci Komitetów Łączności ze Szpitalami. Służba ta powstała z myślą o ułatwieniu kontaktów Świadków Jehowy ze środowiskiem medycznym.
  Świadkowie Jehowy w Południowej Afryce – wspólnota religijna Świadków Jehowy w Południowej Afryce, licząca w 2015 roku 100 082 głosicieli, należących do 2108 zborów. Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej w 2015 roku zebrały się 250 754 osoby. Świadkowie Jehowy w Południowej Afryce są jedną z 25 wspólnot Świadków Jehowy na świecie, których liczebność przekracza 100 000 głosicieli.
  Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.