• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Beskid Orawsko-Podhalański  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Trubacz (805 m) – szczyt w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim. Znajduje się na wschodnim końcu tego pasma, w grzbiecie ciągnącym się od Przełęczy Pieniążkowickiej (717 m) poprzez Bucznik (783 m), Trubacz i Janiłówkę (817 m) do Przełęczy Sieniawskiej oddzielającej Beskid Orawsko-Podhalański od Gorców. Grzbiet ten oddziela Orawę (po południowej stronie) i Podhale (po północnej stronie), biegnie nim także dział wodny między zlewniami Raby i Dunajca.Groniczek (894 m) – szczyt Beskidu Orawsko-Podhalańskiego będącego jednym z pasm Beskidu Żywieckiego. Znajduje się w długim grzbiecie, który odchodzi od Policy i poprzez Czyrniec, Przełęcz Zubrzycką, Kieczurę i Groniczek biegnie aż do doliny Czarnej Orawy w Jabłonce. Grzbietem tym biegnie Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Z północno-wschodnich stoków Groniczka spływa jeden z dopływów potoku Sidzina (zlewnia Bałtyku), w stoki pomiędzy Kieczurą i Groniczkiem wcina się niewielki potok będący dopływem Zubrzycy (zlewnia Morza Czarnego).
  Orawskie krajobrazy (Harkabuz)
  Wielki Dział. W tle Babia Góra
  Kaplica pod Żeleźnicą
  Widok z Hali Krupowej naTatry i Beskid Orawsko-Podhalański

  Beskid Orawsko-Podhalański lub Pasmo Orawsko-Podhalańskie, (513.514) – pasmo górskie wchodzące w skład Beskidu Żywieckiego. Od wschodu graniczy z Kotliną Rabczańską i Gorcami, od zachodu z Działami Orawskimi, od północny z Pasmem Babiogórskim, od południa z Kotliną Orawsko-Nowotarską. Najwyższym wzniesieniem jest Kiełek (961 m). Jest to nowa nazwa, wprowadzona przez Jerzego Kondrackiego, twórcę naukowej regionalizacji Polski. Dawniej region ten nazywany był Pasmem Podhalańskim. Nazwę tę wprowadził w 1924 Kazimierz Sosnowski, jednak zdaniem J. Kondrackiego jest ona niezbyt trafna. Używana czasami nazwa Pasmo Żeleźnicy pochodzi od szczytu Żeleźnica i jest nieprawidłowa.

  Wielki Dział (934 m) – jeden z najwyższych szczytów Beskidu Orawsko-Podhalańskiego. Wznosi się w grzbiecie oddzielającym miejscowości Podszkle i Harkabuz. W północno-wschodnim kierunku opada z Wielkiego Działu krótki grzbiet oddzielający dwa źródłowe cieki potoku Jędraszcz (lub Jędrosz), który jest dopływem Orawki płynącej przez Harkabuz, w kierunku południowo-zachodnim inny grzbiet zakończony wzniesieniem Pasieka (894 m). Grzbiet ten opływają dwa dopływy potoku Bukowiński Strumyk płynącego przez Podszkle. Wszystkie te potoki i cały masyw Wielkiego Działu znajdują się w zlewisku Morza Czarnego.Raba Wyżna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna, nad rzeką Rabą. Miejscowość jest siedzibą władz gminy Raba Wyżna.

  Spis treści

 • 1 Opis pasma
 • 2 Atrakcje turystyczne
 • 3 Infrastruktura turystyczna
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Działy Orawskie (513.513) – część Beskidu Żywieckiego. Od północnej strony Działy Orawskie graniczą z Pasmem Babiogórskim, od wschodniej z Beskidem Orawsko-Podhalańskim, od południowej z Kotliną Orawsko-Nowotarską, od zachodniej (na Słowacji) z Beskidami Orawskimi. Około połowy ich powierzchni znajduje się w Polsce, druga połowa na Słowacji
  Gorce (513.52) – pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Nazwa "Gorce" związana jest prawdopodobnie ze słowem "gorzeć" (palić się, płonąć) i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Spotykana jest już w aktach z 1254 r. (item mons Gorcz nuncupatus), używał jej Jan Długosz w 1480 r. (in monten Gorcz). W innych źródłach można też spotkać nazwę Górce, która by mogła oznaczać niskie góry.
  Orawa (słow. Orava, węg. Árva, niem. Arwa) – kraina historyczna w Europie Środkowej w dorzeczu rzeki Orawy. Przeważająca część Orawy znajduje się obecnie w granicach Słowacji, natomiast jej północno-wschodnia część należy do Polski. Otacza Tatry od zachodu i północnego zachodu, graniczy z Podhalem i Liptowem. Głównymi miejscowościami części polskiej są Jabłonka i Lipnica Wielka, zaś na Słowacji: Dolný Kubín, Trzciana, Námestovo, Twardoszyn, a także ośrodki wypoczynkowe: Zuberzec i Orawice.
  Góra Ludwiki – szczyt we północno-wschodniej części grupy Beskidu Orawsko-Podhalańskiego w Beskidzkie Żywieckim o wysokości 653 m n.p.m. Pochodzenie nazwy nie zostało jednoznacznie wyjaśnione – być może została nadana przez właścicieli dworu w Toporzysku. Stoki Góry Ludwiki opadają: północne w kierunku wsi Toporzysko, zaś południowe – ku dolinie potoku Pożoga. Szczyt stanowi dobry punkt widokowy na Beskidy: Żywiecki (Pasmo Polic), Makowski i Wyspowy. Na początku września 1939 roku grzbietem Góry Ludwiki przebiegała linia obrony wojsk polskich.
  Cmentarz żydowski w Podwilku – powstał w drugiej połowie XIX wieku i jest jedynym cmentarzem żydowskim w polskiej części Orawy. Do naszych czasów zachowało się około sześćdziesięciu macew, z których najstarsza pochodzi z 1868 roku. Inskrypcje są w języku hebrajskim, niemieckim oraz węgierskim.
  Kotlina Rabczańska (513.50) – mezoregion w Beskidach Zachodnich, graniczący od północnego wschodu z Beskidem Wyspowym, od północnego zachodu z Beskidem Makowskim, od południowego wschodu z Gorcami, od południa i zachodu z Beskidem Orawsko-Podhalańskim.
  Wysoka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Jordanów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. Wieś położona jest na wysokości około 525 m n.p.m. na płaskim wzniesieniu w zakolu Skawy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.