• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bertus Servaas

  Przeczytaj także...
  Wojciech Jerzy Lubawski (ur. 22 kwietnia 1954 w Kielcach) – polski polityk i samorządowiec, były wojewoda świętokrzyski, od 2002 prezydent Kielc.Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Bertus Jan-Willem Servaas (ur. 12 lipca 1963 w Zaanstad) – polski przedsiębiorca narodowości holenderskiej, prezes klubu piłki ręcznej Vive Kielce, większościowy właściciel spółek wchodzących w skład VIVE Group, prezes zarządu Vive Textile Recycling, największego przedsiębiorstwa branży recyklingu tekstyliów w Polsce.

  Amsterdamsche Football Club Ajax NV (częściej nazywany Ajax Amsterdam lub Ajax, oficjalny skrót AFC Ajax) – holenderski klub piłkarski z siedzibą w Amsterdamie, założony 18 marca 1900 roku, jako spadkobierca i kontynuator tradycji Unionu Amsterdam (działającego, między 1883 i 1896).Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W latach 1976–1982 był piłkarzem AFC Ajax z Amsterdamu, jednak dalszą karierę uniemożliwiła mu kontuzja nogi.

  W 1991 zamieszkał w Polsce. Stał się współwłaścicielem małej hurtowni odzieży używanej, mieszczącej się wówczas w Szczukowskich Górkach, dzięki wykupieniu 25 procent jej udziałów. Po pożarze, który w nocy z 7 na 8 października 2002 strawił prawie cały towar i zabudowania, odbudował całą firmę przenosząc ją do Kielc, do hal należących wcześniej do Chemaru.

  Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.VIVE Textile Recycling - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mająca swą siedzibę w Kielcach. Zajmuje się pozyskiwaniem, sortowaniem i przetwarzaniem odzieży używanej. Jest największym importerem odzieży używanej w Polsce.

  W 2002 stał się właścicielem klubu piłki ręcznej Kolporter Kielce (przemianowanym na Vive Kielce), który od tego czasu (do 2017 włącznie) dziewięć razy wywalczył mistrzostwo Polski, zdobył 12 pucharów kraju i w sezonie 2015/2016 wygrał rozgrywki Ligi Mistrzów.

  W 2003 otrzymał od prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego Nagrodę Miasta Kielce za propagowanie sportu i działania na rzecz rozwoju miasta. Jest założycielem fundacji VIVE Serce Dzieciom pomagającej chorym i niepełnosprawnym dzieciom oraz Klubu STU działającego na rzecz rozwoju Kielc i regionu, który zrzesza firmy z regionu świętokrzyskiego.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Zaanstad – miasto w północno-zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Północna, na północny zachód od Amsterdamu, nad Kanałem Morza Północnego. Powstało w 1974 roku z połączenia miasta Zaandam, Zaandijk, Koog aan de Zaan, Wormerveer, Krommenie, Assendelft i Westzaan. Około 146 tys. mieszkańców, z których połowa mieszka w Zaandam.

  W 2012 złożył wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa, które otrzymał pod koniec 2014.

  Odznaczenia i wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2011), nadany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy, za szczególne osiągnięcia w pracy organizacyjnej i społecznej)
 • Odznaka Honorowa Województwa Świętokrzyskiego (2016)
 • Tytuł „Człowieka Sportu” w plebiscycie „Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2002” (2003)
 • Tytuł „Ambasadora Świętokrzyskiego Sportu” (2012) w plebiscycie „Echo Dnia
 • Tytuł „Człowieka Roku 2016” (2017) w plebiscycie „Echo Dnia”
 • Świętokrzyska Victoria w kategorii „osobowość” (2017)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Servaas „Ambasadorem Świętokrzyskiego Sportu”. vtkielce.pl, 5 stycznia 2012. [dostęp 2012-01-05].
  2. Wigilia rodziny Vive Tauron Kielce. vtkielce.pl, 12 grudnia 2014. [dostęp 2014-12-12].
  3. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 listopada 2011 r. o nadaniu orderów i odznaczenia (M.P. z 2012 r. poz. 371).
  4. Uhonorowano zasłużonych dla regionu. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, 29 grudnia 2016. [dostęp 2020-04-23].
  5. Wyniki plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2002. wyborcza.pl, 10 stycznia 2003. [dostęp 2017-07-06].
  6. Plebiscyt Sportowy 2011. Marcus Cleverly zwycięzcą! Zobacz najlepszych sportowców i trenerów regionu. echodnia.eu, 5 stycznia 2012. [dostęp 2012-01-05].
  7. Bertus Servaas, Człowiek Roku 2016: – Wszystko, co mam, zawdzięczam Polsce. echodnia.eu, 25 lutego 2017. [dostęp 2017-05-11].
  8. Świętokrzyskie Victorie wręczone. Poznaj laureatów. echodnia.eu, 28 lutego 2017. [dostęp 2017-05-11].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Marek Michniak, Antoni Pawłowski: Świętokrzyska Encyklopedia Sportu. Kielce: Słowo Kibica, 2004. ISBN 83-909812-9-7.
 • Echo Dnia - kielecki dziennik regionalny wydawany od roku 1971. Należy do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się gazet regionalnych w Polsce (według Związku Kontroli Dystrybucji Prasy).Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – zgodnie z Konstytucją, najwyższy przedstawiciel polskich władz, gwarant ciągłości władzy państwowej, najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji, zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Górki Szczukowskie – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Piekoszów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nagroda Miasta Kielce – nagroda przyznawana od 1995 roku osobom bądź grupom, które przyczyniły się do promocji i rozwoju Kielc.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Tekstylia - we włókiennictwie ogół wyrobów (tkanin, dzianin itp.) otrzymywanych z przerobionych na przędzę surowców włókienniczych roślinnych, zwierzęcych lub chemicznych.
  Obywatelstwo polskie – w myśl prawa polskiego, obywatelami polskimi są osoby, które posiadają obywatelstwo polskie. Będąc obywatelem polskim i równocześnie obywatelem innego państwa, nie można powoływać się na to inne obywatelstwo przed polskimi organami władzy państwowej. Wejście w związek małżeński z obywatelem innego kraju nie powoduje automatycznie zmiany obywatelstwa współmałżonka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.711 sek.