• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bertold

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Berthold Kempinski (ur. 10 października 1843 w Raszkowie, zm. 14 marca 1910 w Berlinie) – pochodzący z żydowskiej rodziny niemiecki przedsiębiorca. Dawca nazwy dla szeroko znanych w świecie luksusowych hoteli Kempinski.
  Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.

  Bertoldimię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od starogermańskich słów berath "światły" i wald - "władca" i oznaczającego "światły władca".

  Bertold imieniny obchodzi 29 marca, 27 lipca i 14 grudnia.

  Znane osoby noszące imię Bertold:

 • św. Bertold z Kalabriiświęty katolicki, założyciel Zakonu Karmelitów
 • Bertold IV z Diessen – książę Andechs w Bawarii oraz pierwszy książę Meranii
 • Bertolt Brecht
 • Berthold Delbrück
 • Berthold Kempinski
 • Bertold Kittel
 • Berthold Lubetkin
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bertold na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
  Bertolt Brecht, właśc. Eugen Berthold Friedrich Brecht (ur. 10 lutego 1898 w Augsburgu, zm. 14 sierpnia 1956 w Berlinie Wschodnim) – niemiecki pisarz, dramaturg, teoretyk teatru, inscenizator, poeta.Karmelici (pełna nazwa po łac. Ordo fratrum Beatae Virginis Mariae de monte Carmel) – katolicki zakon kontemplacyjny Marii Panny z góry Karmel o surowej regule.
  Warto wiedzieć że... beta

  Berthold Lubetkin (właśc. Biertold Romanowicz Ljubietkin, ros. Бертольд Романович Любеткин, ur. 14 grudnia 1901 w Tbilisi, zm. 23 października 1990 w Bristolu) – brytyjski architekt pochodzenia rosyjskiego, uznawany za najwybitniejszego brytyjskiego przedstawiciela modernizmu przed II wojną światową.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Berthold Delbrück (ur. 26 lipca 1842 w Putbus, zm. 3 stycznia 1922 w Jenie) – językoznawca niemiecki, jeden z twórców szkoły młodogramatyków, siostrzeniec polityka Rudolfa von Delbrücka.
  Bertold Kittel (ur. w 1975 w Zakopanem) – polski dziennikarz śledczy, związany z Rzeczpospolitą, a następnie z TVN. Laureat nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za 2006.
  Berthold IV von Diessen (zm. 12 sierpnia 1204) – książę Andechs w Bawarii (od 1172) oraz pierwszy książę Meranii (części Dalmacji oraz Istrii).
  Święty Bertold (ur. w XII w. w Lombardii, zm. w XIII w. na Górze Karmel) – pustelnik, uważany za założyciela zakonu karmelitów (OCarm), drugi generał zakonu, następca św. Szymona Stocka, święty Kościoła katolickiego, .
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.