• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Berthold Auerbach

  Przeczytaj także...
  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Horb am Neckar – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, w powiecie Freudenstadt, siedziba wspólnoty administracyjnej Horb am Neckar. Leży w Schwarzwaldzie, nad Neckarem, ok. 20 km na wschód od Freudenstadt. Miejsce urodzenia średniowiecznego artysty Wita Stwosza w 1448, twórcy ołtarza głównego w krakowskim kościele Mariackim.
  Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².
  Berthold Auerbach

  Berthold Auerbach (właściwe nazwisko: Moses Baruch Auerbacher, ur. 28 lutego 1812 w Nordstetten (obecnie miejscowość-dzielnica Horb am Neckar), zm. 8 lutego 1882 w Cannes) - niemiecki pisarz.

  Urodził się w rodzinie kupca Jacoba Auerbacha. W 1822 uczęszczał do szkoły w rodzinnym mieście, pierwszej gminnej szkole żydowskiej na obszarze Wirtembergia. Miał zostać rabinem a w 1825 został przyjęty do szkoły talmudycznej (Beth - Hamidrash) w Hechingen. Od 1827 finansowa sytuacja rodziny nie pozwoliła na kontynuację nauki i Berthold poszedł do szkoły rabinackiej w Karlsruhe. Zamieszkał u wuja Meiera Auerbacha, zaprzyjaźniając się ze swym krewniakiem Jakubem Auerbachem (noszącym to samo imię, co ojciec Bertholda)

  Lednice (niem. Eisgrub) – miasteczko w Czechach w kraju południowomorawskim, niedaleko granicy z Austrią i Słowacją, nad Dyją, siedziba gminy Lednice. W gminie mieszka 2 366 mieszkańców, jej powierzchnia wynosi 3127 ha.Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.

  Mając 18 lat, w 1830 przeniósł się do wyższego gimnazjum w Stuttgarcie. Zdobył stypendium królewskie i w 20 roku życia, w 1832 rozpoczął studia prawnicze w Tybindze. Zmienił je szybko na filozofię. Angażował się także w działalność polityczną, dziając w zakazanych korporacjach studenckich, tzw. "burszenszaftach". Przeprowadził się dlatego w 1833 do Monachium, rozpoczynając tam studia filozoficzne. Jednak w 1934 został aresztowany za głoszenie radykalno - liberalnych poglądów i działalność opozycyjną. Został też wyrzucony z uczelni, ale ukończył studia w Heidelbergu.

  Iwan Siergiejewicz Turgieniew (ros.: Иван Сергеевич Тургенев; ur. 28 października/9 listopada 1818 w Orle, Rosja, zm. 22 sierpnia/3 września 1883 w Bougival koło Paryża, Francja) – pisarz rosyjski, jeden z głównych przedstawicieli rosyjskiego realizmu krytycznego.Hechingen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Neckar-Alb, w powiecie Zollernalb, siedziba wspólnoty administracyjnej Hechingen. Leży w Jurze Szwabskiej, nad rzeką Starzel, ok. 12 km na północny wschód od Balingen.

  W grudniu 1836 został skazany na dwa miesiące ciężkiego więzienia i w styczniu 1837 osadzony w twierdzy Hohenasperg. Jako, że w więzieniu tym zamykano prawie wyłącznie członków "burszenszaftów", zwano je "schroniskiem demagogów". Zwolniono go w marcu 1837. Karalność zamknęła mu drogę do kariery rabina, zajął się więc pisarstwem. W 1838 wstąpił do masonerii.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Gottfried Keller, (ur. 19 lipca 1819 w Zurychu, zm. 16 lipca 1890 tamże) – pisarz i poeta szwajcarski, tworzący w języku niemieckim.

  Od 1843 wydawał "Schwarzwälder Dorfgeschichten", które okazały się przełomowe w jego karierze. Opisywał w nich całą wieś "od pierwszego do ostatniego domu". Do jego twórczości sięgali Honoriusz Balzac, Iwan Turgieniew i Aleksy Tołstoj. Bertholda niepokoił wzrost antysemityzmu w ówczesnych Niemczech. Pisał: "To ciężkie zadanie, być Niemcem i niemieckim pisarzem, a do tego Żydem".

  Johann Christoph Friedrich von Schiller (do otrzymania szlachectwa w 1802 roku Johann Christoph Friedrich Schiller) znany jako Friedrich Schiller (ur. 10 listopada 1759, zm. 9 maja 1805) – niemiecki poeta, filozof, historyk, estetyk, teoretyk teatru i dramaturg, przedstawiciel tzw. klasyki weimarskiej, autor "Ody do radości".Andreas Hofer (ur. 22 listopada 1767 k. San Leonardo in Passiria we Włoszech w Południowym Tyrolu, zm. 20 lutego 1810 w Mantui we Włoszech) – tyrolski bohater narodowy, przywódca powstania przeciwko Francuzom i Bawarczykom w czasie wojen napoleońskich. Z zawodu był właścicielem gospody i handlarzem bydła.

  Pisał głównie powieści, opowiadania, nowele ("Drei einzige Töchter" z 1875) i eseje. Tworzył również dramaty (Andreas Hofer z 1850) i komedie ("Der Wahrspruch" z 1854). Uwagę wzbudzają jego aforyzmy o przewrotnym tytule: "Tausend Gedanken des Collaborators" z 1876 ("Tysiąc myśli kolaboranta"). Publiczność pobudzał wolnościowymi poglądami oraz powieściami z życia getta: "Spinoza" (1837) oraz "Dichter und Kaufmann" (1839). Przez pewien czas należał do bardzo popularnych pisarzy niemieckich, wywierając silny wpływ na współczesnych. Później "wyszedł z mody" i jego następne prace ("Auf der Höhe" z 1865, "Das Landhaus am Rhein" z 1865) nie zdobyły takiego uznania. Ostatnią powieścią Bertholda była "Brigitta" z 1880. W 1884 (dwa lata po śmierci) wydano jego listy do Jakuba Auerbacha.

  Asperg – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, w powiecie Ludwigsburg. Leży w Strohgäu, ok. 5 km na zachód od Ludwigsburga, przy autostradzie A81.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  W 1847 (mając lat 35) ożenił się we Wrocławiu z Augustą Schreiber. Świadkiem na ślubie był Gustav Freytag. W marcu 1848 urodził mu się syn August, jednak żona zmarła tydzień po porodzie.

  Pod koniec roku przebywając w Wiedniu poznał Friedricha Hebbla i Friedricha von Bodenstedta. Dzięki nim zapoznał się z Niną Landesmann, siostrą pisarza Heinricha Landesmanna (Hieronymusa Lorma). W lipcu 1849 odbył się ślub Bertholda z Niną w Lednicach na terenie dzisiejszych Czech. Posiadali trójkę dzieci: Otylię, Eugeniusza i Rudolfa.

  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  W latach 1858 - 1869 ukazywały się w Lipsku roczniki "Berthold Auerbach`s Deutscher Volkskalender", w których publikowali różni autorzy, m.in. Gottfried Keller. W listopadzie 1859 Berthold wziął udział w obchodach 100-lecia urodzin Friedricha Schillera.

  W styczniu 1862 w uznaniu jego zasług na niwie literackiej, przyznano mu ordery księstwa Coburg - Gotha oraz pruski order szlachecki 4 klasy. Było to pewnym paradoksem, biorąc pod uwagę jego młodzieńczą działalność opozycyjną. Jesienią 1881 zachorował na zapalenie płuc i za radą lekarza udał się do Cannes. Zmarł tam 8 lutego 1882. Po jego śmierci ustanowiono w Horb am Neckar muzeum jego imienia. Zaś w 1982 miasto ufundowało nagrodę literacką na jego cześć.

  Cannes (prowansalski Canas) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie na Lazurowym Wybrzeżu.Christian Friedrich Hebbel (ur. 18 marca 1813 w Wesselburen, Dithmarschen; zm. 13 grudnia 1863 w Wiedniu) – niemiecki dramaturg i poeta.


  Przypisy

  1. Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga, t. 2, reprint wyd. Kurpisz, Poznań 1995
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Hieronymus Lorm (Heinrich Landesmann, ur. 9 sierpnia 1821 w Mikulov na Morawach, zm. 3 grudnia 1902 w Brnie) – austriacki pisarz, filozof, wynalazca alfabetu Lorma.LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wirtembergia (niem. Württemberg) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1952 wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gustav Freytag (ur. 13 lipca 1816 w Kluczborku, zm. 30 kwietnia 1895 w Wiesbaden) – powieściopisarz i dramaturg niemiecki.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.