• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Berry - Francja

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  Region Centralny-Dolina Loary (fr. Centre-Val de Loire) – region administracyjny w środkowej Francji, w którego skład wchodzi 6 departamentów:
  Berry na mapie Francji
  Flaga Berry
  Herb Berry

  Berry (wym. MAF /bɛˈʁi/) - kraina historyczna w północno-środkowej Francji (region Centre-Val de Loire), w departamentach Cher i Indre.

  Kraina historyczna – region rozwijający się od setek lub tysięcy lat, obejmujący obszary powiązane wspólną historią i kulturą, niekiedy także więzami gospodarczymi. Bardzo często podział kraju na krainy historyczne staje się podstawą wydzielenia współczesnych jednostek podziału administracyjnego.Indre – rzeka w centralnej Francji, lewy dopływ Loary, ma 266 km długości. Wypływa z departamentu Cher (niedaleko miejscowości Préveranges), przepływa przez następujące departamenty:

  Głównym miastem jest Bourges. Powierzchnia krainy jest wyżynna poprzecinana dolinami rzek Cher i Indre. Gospodarczo Berry jest najsłabiej rozwijającym się ośrodkiem regionu. Występuje przemysł lotniczy, zbrojeniowy, tekstylny i spożywczy. Wielkoprzestrzenna uprawa zbóż (gospodarstwa 150-200 ha).

  Samogłoska przymknięta przednia niezaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to i (zwykła litera i).Indre [ɛ̃ːdʀ] - francuski departament położony w Regionie Centralnym. Departament oznaczony jest liczbą 36. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku. Jego nazwa pochodzi od rzeki Indre.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.