• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Berounka

  Przeczytaj także...
  Úslava - rzeka w południowo-zachodnich Czechach, w kraju pilzneńskim. Stanowi prawy dopływ rzeki Berounki, do której wpada w centrum Pilzna.Stříbro (niem. Mies) – miasto w Czechach, w kraju pilzneńskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 4781 ha, a liczba jego mieszkańców 7689 osób.
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

  Berounka – rzeka w Czechach, lewy (najdłuższy) dopływ Wełtawy o długości 247 km. W górnym swym biegu rzeka nazywa się Mže, a nazwę Berounka przybiera przy ujściu Úhlavy w Pilźnie.

  Rzeka wypływa ze źródeł w Lesie Czeskim, na pograniczu z Niemcami, płynie przez Kotlinę Czeską, a do Wełtawy uchodzi na południowych krańcach Pragi.

  W górnym biegu rzeki znajduje się sztuczne Jezioro Hracholuskie, a w pobliżu ujścia na wysokim północnym brzegu stoi zamek Karlštejn.

  Beroun (niem. Beraun) − miasto w Czechach, w kraju środkowoczeskim. Leży u zbiegu rzek Berounka i Litavka. Według danych z 31 grudnia 2006 powierzchnia miasta wynosiła 3 131 ha, a liczba jego mieszkańców 18 206 osób.Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.

  Główne dopływy:

 • lewe: Kosový potok, Střela, Rakovnícký potok
 • prawe: Radbuza, Úhlava, Úslava, Litavka
 • Ważniejsze miejscowości nad Berounką: Tachov, Stříbro, Kozolupy, Pilzno, Skryje, Karlštejn, Řevnice, Dobřichovice, Beroun.

  Warto wiedzieć że... beta

  Tachov (niem. Tachau) – miasto w kraju pilzneńskim, w zachodnich Czechach. Powierzchnia miasta wynosi 40,85 km², liczba mieszkańców 12 640 osób.
  Las Czeski (czes. Český les, niem. Oberpfälzer Wald lub Böhmischer Wald na stronie czeskiej) – góry na zachodniej granicy Czech, na południe od Rudaw, oraz częściowo na terenie Niemiec. Dla części niemieckiej używany jest wariantowy egzonim Las Górnopalatynacki. Dwa szczyty przekraczają 1000 m: Čerchov (1042 m) i Skalka (1005 m).
  Karlštejn (Karlsztejn) − gotycki XIV-wieczny zamek w Czechach, w powiecie Beroun, w miejscowości Karlštejn, 8 km na wschód od miasta Beroun. Zamek został ufundowany w roku 1348 przez Karola IV.
  Dobřichovice - gmina w powiecie Praga Zachód, ok. 20 km. na południowy zachód od Pragi. Liczy 3034 mieszkańców, w tym 2777 w miejscowości Dobřichovice. Administracyjnie podlega gminie Černošice.
  Karlštejn (niem. Karlstein) − miasteczko w Czechach, w kraju środkowoczeskim i powiecie Beroun. Według danych z 2006 powierzchnia miasta wynosiła 12,08 km², a liczba jego mieszkańców 775 osób.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Pilzno (czes. Plzeň, niem. Pilsen) – miasto w Czechach zachodnich, stolica kraju pilzneńskiego i okręgu terytorialnego kraj zachodnioczeski. Położone jest w kotlinie, gdzie wiele potoków zbiega się tworząc rzekę Berounkę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.693 sek.