• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bernward z Hildesheim

  Przeczytaj także...
  Otton II (ur. 955, zm. 7 grudnia 983 w Rzymie) - król niemiecki od 973, Święty Cesarz Rzymski od 980 z dynastii Ludolfingów. Syn Ottona I i Adelajdy.Hildesheim (dolnoniem. Hilmessen) – miasto powiatowe w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, siedziba powiatu Hildesheim, port nad rzeką Innerste (dorzecze Wezery), na południowy wschód od Hanoweru.
  Kolumna Chrystusa (niem. Christussäule) znana również w literaturze jako Kolumna Bernwarda – wolnostojąca brązowa kolumna wykonana w stylu wczesnoromańskim, powstała najprawdopodobniej na zlecenie świętego Bernwarda, biskupa Hildesheim i pierwotnie usytuowana w kościoła Świętego Michała w Hildesheim. Od XIX wieku znajduje się w katedrze Wniebowzięcia NMP w Hildesheim (Dolna Saksonia, Niemcy). Wraz z drzwiami stanowi cenną grupę miejscowych dzieł plastyki brązowniczej reprezentującej sztukę ottońską.

  Bernward z Hildesheim (ur. ok. 960, zm. 20 listopada 1022 w Hildesheim) – biskup Hildesheim od 993 r., święty katolicki.

  Bernward pochodził z saskiego rycerstwa. Był zapewne synem hrabiego Dytryka z Sommerschenburga. Dzieciństwo spędził u dziadka ze strony matki, hrabiego Adalbera Saskiego.

  Kształcił się w szkole katedralnej w Hildesheim pod kierunkiem Thangmara. Od 987 r. przebywał na dworze Ottona II. Przygotowywał cesarskie dokumenty i był wychowawcą Ottona III.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  15 stycznia 993 r. arcybiskup moguncki Willigis wyświęcił go na biskupa. W swojej działalności Bernward starał się o podniesienie znaczenia Hildesheim. W 1001 r. popadł w konflikt z opactwem w Gandersheim i w obronie swoich interesów udał się do papieża, do Rzymu, gdzie zapoznał się z dziełami sztuki. Zainspirowany nimi rozpoczął działalność fundacyjną w Hildesheim. Ufundował kościół św. Michała (ukończony po śmierci Bernwarda) inspirowany wizją niebieskiego Jeruzalem i pomyślany jako miejsce spoczynku biskupa. Na jego zamówienie powstało bogate wyposażenie świątyni (w XIX wieku przeniesione do pobliskiej katedry brązowe Drzwi Bernwarda wzorowane na drewnianych drzwiach z kościoła św. Sabiny w Rzymie, brązowa Kolumna Chrystusa nawiązująca w swojej formie do cesarskich kolumn Rzymu, kielich i krzyż, które znajdują się dziś w skarbcu. Dzieła te odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i wyszukanymi treściami ideowymi. Ponadto Bernward zlecił wznieść 12-wieżowe obwarowania wokół terenów katedry, które częściowo zachowały się do dziś. W dniu św. Michała 29 września 1022 r. poświęcił niedokończony kościół św. Michała. W dniu św. Marcina (11 listopada) wstąpił do tamtejszego opactwa benedyktynów. Zmarł 9 dni później i został pochowany w krypcie kościoła św. Michała. Papież Celestyn III ogłosił w 1192 r. Bernwarda świętym.

  Willigis (zm. 23 lutego 1011 w Moguncji) – arcybiskup Moguncji od 975 roku. Koronował króla niemieckiego Henryka II w 1002 roku, święty Kościoła katolickiego.Kościół św. Michała w Hildesheim (niem. Michaeliskirche lub St.Michael zu Hildesheim) – dawny kościół opactwa benedyktynów w Hildesheim w Dolnej Saksonii w środkowych Niemczech- preromańska bazylika w stylu ottońskim, znana z malowideł pokrywających drewniany strop w nawie środkowej.

  Literatura[]

 • Andrzej Dulewicz, Encyklopedia sztuki niemieckiej, Warszawa 2002
 • Lexikon für Theologie und Kirche, t. 2, Freiburg im Breigau 1931, kolumny 220-221.
 • Henryk Fros, Bernward, [w:] Encyklopedia katolicka, t. 2., Lublin 1985, kolumna 319.
 • Katedra Wniebowzięcia Matki Boskiej w Hildesheim – kościół katedralny w Hildesheim w Dolnej Saksonii w środkowych Niemczech. Jedna z najznamienitszych budowli w stylu romańskim w Niemczech; odbudowana po ogromnych zniszczeniach wojennych w latach 1950-1960; wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1985.O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Celestyn III (łac. Coelestinus, właśc. Giacinto Boboni; ur. ok. 1105 w Rzymie, zm. 8 stycznia 1198 tamże) – papież od 21 marca 1191 do 8 stycznia 1198.
  Otton III (ur. 980, zm. 23/24 stycznia 1002) – władca niemiecki z dynastii Ludolfingów. Król Niemiec od 983, Święty Cesarz Rzymski od 996 roku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Drzwi Bernwarda, znane w literaturze również jako Drzwi z Hildesheim – brązowe drzwi z katedry NMP w Hildesheim. Zabytek ten jest przykładem średniowiecznej rzeźby w Niemczech, reprezentuje sztukę ottońską.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.