• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bernt Persson

  Przeczytaj także...
  Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Bernt Persson (ur. 24 czerwca 1946 w Eskilstunie) – szwedzki żużlowiec.

  Pomiędzy 1967 a 1978 r. ośmiokrotnie zakwalifikował się do finałów indywidualnych mistrzostw świata, największy sukces odnosząc w 1972 r. w Londynie, gdzie zdobył srebrny medal. Sześciokrotnie uczestniczył w finałach drużynowych mistrzostw świata, zdobywając 4 medale: złoty (Londyn 1970), srebrny (Londyn 1973) oraz dwa brązowe (Norden 1975, Londyn 1976). Czterokrotnie startował w finałach mistrzostw świata par, zdobywając srebrny (Manchester 1977) oraz trzy brązowe medale (Rybnik 1971, Borås 1972, Eskilstuna 1976). Sześciokrotnie zdobył medale indywidualnych mistrzostw Szwecji: złoty (Kumla 1977), dwa srebrne (Sztokholm 1970, Vetlanda 1976) oraz trzy brązowe (Borås 1972, Eskilstuna 1978, Kumla 1979).

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Drużynowe mistrzostwa świata na żużlu (ang. Speedway World Team Cup) – cykl zawodów żużlowych organizowanych przez Międzynarodową Federację Motocyklową, wyłaniające najlepszą reprezentację narodową na świecie. Organizowane były w latach 1960–2000, przy czym kilkakrotnie zmieniały swoją formułę, a w latach 1994–1998 połączono je z mistrzostwami świata par. Od 2001 r. rozgrywany jest drużynowy Puchar Świata, jako seria czwórmeczów grupowych, zawody barażowe oraz finał, wyłaniający medalistów.

  W lidze brytyjskiej reprezentował kluby z Edynburga (1965, 1967), Coatbridge (1968), Cradley (1969-1973, 1975-1977) oraz Sheffield (1978).

  Bibliografia[]

 • Wiesław Dobruszek, "Żużlowe ABC" tom II, Leszno 2004, str. 163
 • Z kartek kalendarza: Bernt Persson
 • SPEEDWAY HISTORY INFO - HISTORIA ŻUŻLA | Bernt Persson
 • Bernt Persson | Speedway riders, history and results (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Cradley – wieś w Anglii, w hrabstwie Herefordshire. Leży 24 km na wschód od miasta Hereford i 170 km na północny zachód od Londynu.Indywidualne mistrzostwa Szwecji na żużlu – coroczne rozgrywki organizowane przez szwedzką federację żużlową SVEMO w celu wyłonienia najlepszego spośród szwedzkich żużlowców. Pierwszy raz mistrzostwa rozegrano w 1948 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa świata par na żużlu (ang. Speedway World Pairs Championship) – rozgrywki żużlowe prowadzone przez Międzynarodową Federację Motocyklową w latach 1970–1993.
  Vetlanda - miasto w Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Vetlanda w regionie Jönköping. Około 12 691 mieszkańców.Prawa miejskie to miasto uzyskało w 1920 roku.
  Brytyjska liga żużlowa – najstarsza i jedna z najsilniejszych lig żużlowych na świecie. Rozgrywki prowadzone są na torach klasycznych. Historia ligi sięga okresu sprzed II wojny światowej, była to pierwsza regularna liga żużlowa na świecie. Jej początek datuje się na rok 1929 kiedy to powstały dwie ligi równoległe Southern League i Northern League. Pierwszymi mistrzami obu lig były drużyny odpowiednio: Stamford Bridge i Leeds. W 1932 powstała na bazie dwóch lig Brytyjska Liga Żużlowa. Obecnie liga dzieli się na dwie profesjonalne klasy rozgrywkowe: Elite League i Premier League National League.
  Borås [buˈroːs] – miasto w Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Borås w regionie Västra Götaland. Około 63 441mieszkańców. Pod względem zaludnienia jest na 14 miejscu w Szwecji. Borås leży nad rzeką Viskan (uchodzącą do cieśniny Kattegat). Miasto jest wiodącym szwedzkim skupiskiem przemysłu tekstylnego, swoją siedzibę ma tam również wiele firm zajmujących się sprzedażą wysyłkową. Posiada również bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, na którą składa się m.in. kilkanaście hoteli o różnym standardzie oraz kilkadziesiąt restauracji, a także wiele różnorodnych sklepów przyciągających zarówno klientów lokalnych, jak i turystów.
  Rybnik – miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce, w województwie śląskim. Największy ośrodek centralny aglomeracji rybnickiej i Rybnickiego Okręgu Węglowego. Historycznie leży na Górnym Śląsku.
  Sport żużlowy, żużel – wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu, jedna z dyscyplin sportu motorowego. Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Rosji i Polsce.
  Indywidualne mistrzostwa świata na żużlu (ang. Speedway World Championship) – coroczna seria turniejów, wyłaniająca najlepszych z grona żużlowców. Prowadzone są przez Międzynarodową Federację Motocyklową od 1936 roku. Turnieje finałowe poprzedzone są zazwyczaj skomplikowanym systemem eliminacji krajowych i międzynarodowych. Do 1994 roku mistrza wyłaniano podczas finału jednodniowego, od 1995 roku najlepsi zawodnicy uczestniczą w cyklu turniejów Grand Prix IMŚ – mistrzem zostaje zwycięzca klasyfikacji generalnej cyklu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.