• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bernhard Kohl

  Przeczytaj także...
  Stefan Schumacher (ur. 21 lipca 1981 w Ostfildern-Ruit), niemiecki kolarz szosowy, zawodnik grupy Team Gerolsteiner. Zwycięzca Tour de Pologne 2006. Jest brązowym medalistą mistrzostw świata w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego. Mierzy 183 cm wzrostu i waży 69 kg.Fuji-Servetto (Kod UCI: FUJ) – hiszpańska grupa kolarstwa zawodowego powstała w 2004 roku. Grupa Fuji-Servetto w 2006 roku otrzymała 4-letnią licencję ProTour, co oznacza, że do roku 2010 będzie ścigała się wśród dwudziestu najlepszych ekip kolarskich. Kolarze tej drużyny jeździli do końca 2008 roku na sprzęcie firmy Scott. W związku ze stosowaniem dopingu przez Riccardo Riccò i Leonardo Piepolego firma Saunier Duval zrezygnowała ze sponsorowania grupy. Od tego sezonu ekipa nazwę Fuji-Servetto. Głównymi sponsorami ekipy są Fuji - firma produkująca rowery i Servetto - firma zajmująca się wyposażeniem wnętrz
  Critérium du Dauphiné (do 2009 Critérium du Dauphiné Libéré) – wyścig etapowy zaliczany obok Tour de Suisse do najważniejszych sprawdzianów przed Tour de France. Jest to wymagająca, trwająca około tygodnia (zazwyczaj 8 dni) impreza rozgrywana w pierwszej połowie czerwca, przeważnie na terenach francuskich Alp i Prowansji. Obok prologu, w harmonogramie wyścigu znajduje się również górska czasówka, która należy do trudniejszych odcinków całego wyścigu. Najcięższe etapy wyścigu bardzo często pokrywają się z trasą późniejszego Tour de France. Z reguły więc, najwyżej sklasyfikowani zawodnicy są postrzegani jako potencjalni faworyci w TdF. Najlepszym przykładem takiej sytuacji był Lance Armstrong, który traktował Dauphiné jako ostateczny sprawdzian formy przed Wielką Pętlą. Armstrong wygrywając dwukrotnie wyścig pokazywał swoją wysoką formę, którą przekładał na zwycięstwo w odbywającym się w lipcu wyścigu Dookoła Francji.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}
  Bernhard Kohl w roku 2008

  Bernhard Kohl (ur. 4 stycznia 1982 w Wolkersdorf im Weinviertel, Dolna Austria) - zawodowy austriacki kolarz szosowy. Od 2007 roku jest zawodnikiem niemieckiej drużyny Gerolsteiner. Wcześniej jeździł w T-Mobile oraz jako amator w Elk Haus-Simplon i Rabobanku.

  Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:Team Gerolsteiner (Kod UCI: GST) – nieistniejąca już niemiecka grupa kolarstwa zawodowego. Głównym sponsorem jest producent wody mineralnej Gerolsteiner Brunnen oraz wytwórnia rowerów Specialized.

  Z wykształcenia kominiarz.

  Najważniejsze sukcesy[ | edytuj kod]

  2002[ | edytuj kod]

 • Mistrz Austrii do lat 23 w kolarstwie szosowym
 • 2006[ | edytuj kod]

 • 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Dauphiné Libéré
 • Mistrzostwo Austrii w kolarstwie szosowym
 • 2008[ | edytuj kod]

 • zwycięstwo w klasyfikacji górskiej i 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de France
 • Doping[ | edytuj kod]

  Próbka krwi Bernharda Kohla znalazła się wśród próbek około 30 kolarzy przebadanych ponownie we wrześniu 2008 specjalnie pod kątem wykrycia obecności nowej generacji dopingu EPO, środku Cera, stosowanego na Tour de France przez Riccardo Riccò. Próbka A dała w teście nową metodą wynik pozytywny, podobnie jak u jego kolegi z drużyny, Stefana Schumachera oraz kolejnego z zawodników Saunier Duval, Leonardo Piepolego.

  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.Tour de France 2008 był 95. edycją tego wyścigu. Rozpoczął się 5 lipca w Brest, a zakończył się 27 lipca w Paryżu. Pierwsze 3 etapy rozpoczęły się w Bretanii. Trasa prowadziła również po Włoszech, w 15. i 16. etapie.

  Pozostali członkowie grupy Gerolsteiner podpisali oświadczenie, w którym odcięli się od praktyk dopingowych i zadeklarowali, że nic nie wiedzieli o postępowaniu Schumachera i Kohla. Ostatecznie Austriak przyznał się w październiku 2008 do stosowania dopingu, stwierdzając jednocześnie, że podczas jego startów w ekipie nie było zorganizowanego dopingu.

  T-Mobile – międzynarodowy operator telefonii komórkowej, właścicielem T-Mobile jest Telekom Deutschland. Grupa działa w ramach wielu sieci GSM w Europie, a także Stanach Zjednoczonych, gdzie planowana jest sprzedaż spółki firmie AT&T. Przejęcie T-Mobile USA przez AT&T nie zostało zatwierdzone przez amerykański departament sprawiedliwości .Wolkersdorf in Weinnviertel – miasto w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Mistelbach. Liczy 6 936 mieszkańców.

  W listopadzie 2008 austriacka agencja antydopingowa wydała wyrok, na podstawie którego Kohl został zawieszony na dwa lata. Kolarza spotkał tym samym najwyższy wymiar kary.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dopingsünder Kohl für zwei Jahre gesperrt. „Der Spiegel”, 2008-11-24. 
  2. BBC SPORT | Other sport... | Cycling | Lab to re-test Tour blood samples, news.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  3. Kohl-Geständnis: "Die Versuchung war zu groß" - SPIEGEL ONLINE, www.spiegel.de [dostęp 2017-11-22] (niem.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.