• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bernhard Friedrich Thibaut

  Przeczytaj także...
  Hamburg-Harburg – okręg administracyjny Hamburga położony na południe od Łaby w odróżnieniu od całego Hamburga, który leży na północ od Łaby. Główną częścią dzielnicy jest Harburg, który od 1 kwietnia 1938 został wcielony do Hamburga na podstawie tzw. Ustawy o Dużym Hamburgu (niem. Groß-Hamburg-Gesetz) z 26 stycznia 1937 roku. Harburg był mimo to jeszcze do 1943 roku siedzibą powiatu Harburg, kiedy to administrację powiatową przeniesiono do Winsen (Luhe).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Georg Christoph Lichtenberg (ur. 1 lipca 1742 w Ober-Ramstadt koło Darmstadt, zm. 24 lutego 1799 w Getyndze) – niemiecki satyryk, aforysta, krytyk sztuki i znany anglofil.

  Bernhard Friedrich Thibaut (ur. 22 grudnia 1775 w Harburgu, zm. 4 listopada 1832 w Getyndze) – niemiecki matematyk, profesor matematyki Uniwersytetu w Getyndze. Brat prawnika Antona Thibaut.

  Getynga (niem. Göttingen, dolnoniem. Chöttingen) – akademickie miasto powiatowe w Niemczech, nad rzeką Leine, na południowym krańcu kraju związkowego Dolna Saksonia, siedziba powiatu Getynga. W roku 2008 miasto liczyło 121 455 mieszkańców. Jeden z głównych ośrodków naukowych kraju (ponad 30 tys. studentów). Liczące się centrum turystyczne oraz kulturalne.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Bernhard Friedrich Thibaut studiował matematykę i fizykę pod kierunkiem Georga Christopha Lichtenberga, Johanna Beckmanna i Abrahama Gotthelfa Kästnera. W przeciwieństwie do wielu ówczesnych naukowców niemieckich nie podróżował naukowo. Doktorat obronił i karierę naukową prowadził na swoim macierzystym uniwersytecie. Przeszedł szczeble kariery akademickiej i w 1826 roku został wybrany rektorem. Jego podręczniki do mamatyki były szeroko stosowane w ówczesnych Niemczech, a wykłady cieszyły się dużą popularnością. Był też bohaterem akademickich anegdot, jako osoba organizująca posiłki dla chorych studentów, ale też cierpiąca na depresję i pod koniec życia zamykająca się we własnym mieszkaniu.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Uniwersytet w Getyndze Georg-August-Universität Göttingen zwany Georgiana od imienia Georga Augusta jest znaną uczelnią w Niemczech. Założona w 1734 roku w Getyndze przez Jerzego II. Uniwersytet w Getyndze jest w czołówce uczelni niemieckich. Uczelnia powiązana jest z 45 laureatami Nagrody Nobla.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biogram w Allgemeine Deutsche Biographie
 • Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Anton Friedrich Justus Thibaut (ur. 4 stycznia 1772 w Hameln, zm. 28 marca 1840 w Heidelbergu) – niemiecki prawnik, znany z propagowania koncepcji kodyfikowania niemieckiego prawa i stworzenia wspólnego kodeksu prawa cywilnego dla ziem niemieckich, które wówczas (przełom XVIII i XIX wieku) były rozbite na wiele państw. Swoje poglądy Thibaut wyłożył w publikacji Über die Notwendigkeit eines allgemeinen bürgerlichen Rechts in Deutschland (O konieczności ogólnego kodeksu cywilnego dla Niemiec) z 1814 roku. Wydał ją mając 42 lata, po upadku Napoleona, w tym samym roku, w którym obradował Kongres wiedeński i następowały szybkie przemiany społeczne na ziemiach niemieckich. Z jednej strony w dobie napoleońskiej usiłowano narzucić nadreńskim państwom niemieckim kapitalistyczny, francuski Kodeks Cywilny (Kodeks Napoleona), a z drugiej strony rozwijany był feudalny Landrecht pruski, obowiązujący we wschodnich Niemczech (np. w Brandenburgii). Zderzenie wielu porządków prawnych w państwach niemieckich (francuskiego, pruskiego, lokalnych kodyfikacji, prawa rzymskiego i zwyczajowego) skłaniało Thibauta do poszukiwania rozwiązań służących ulepszeniu niemieckiego prawa. Ze względu na fakt, iż państwa te zmieniały swoje granice, szczególnie wskutek mediatyzacji, stworzenie jednolitego kodeksu dla całych Niemiec wydawało się dla Thibauta rozsądnym wyjściem. Krytykiem jego koncepcji, a jednocześnie osobą, dzięki której Thibaut stał się bardziej znany na forum naukowym, był Friedrich Carl von Savigny. Thibaut zaliczany był również do grona pandektystów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Matematyka (z łac. mathematicus, od gr. μαθηματικός mathēmatikós, od μαθηματ-, μαθημα mathēmat-, mathēma, „nauka, lekcja, poznanie”, od μανθάνειν manthánein, „uczyć się, dowiedzieć”; prawd. spokr. z goc. mundon, „baczyć, uważać”) – nauka dostarczająca narzędzi do otrzymywania ścisłych wniosków z przyjętych założeń, zatem dotycząca prawidłowości rozumowania. Ponieważ ścisłe założenia mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin myśli ludzkiej, a muszą być czynione w naukach ścisłych, technice a nawet w naukach humanistycznych, zakres matematyki jest szeroki i stale się powiększa.
  Abraham Gotthelf Kästner (ur. 27 września 1719 w Lipsku, zm. 20 czerwca 1800 w Getyndze) – niemiecki matematyk, autor epigramatów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.