• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bernhard Britz

  Przeczytaj także...
  Guglielmo Segato (ur. 23 marca 1906 w Piazzola sul Brenta – zm. 19 kwietnia 1979 w Motta di Livenza) – włoski kolarz szosowy, dwukrotny medalista olimpijski.Attilio Pavesi (ur. 1 października 1910 w Caorso – zm. 2 sierpnia 2011 w Buenos Aires) – włoski kolarz szosowy, dwukrotny medalista olimpijski.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Bernhard Rudolf Britz (ur. 27 marca 1906 w Skänninge – zm. 31 maja 1935 we Floda) – szwedzki kolarz szosowy, dwukrotny medalista olimpijski.

  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Największe sukcesy w karierze Bernhard Britz osiągnął w 1932 roku, kiedy zdobył dwa medale podczas igrzysk olimpijskich w Los Angeles. Wspólnie ze Svenem Höglundem i Arne Bergiem zdobył brązowy medal w drużynowej jeździe na czas. Na tych samych igrzyskach Britz trzeci był również w rywalizacji indywidualnej, ulegając jedynie dwóm Włochom: Attilio Pavesiemu i Guglielmo Segato. Dziesięciokrotnie zdobywał złote medale szosowych mistrzostw kraju, w tym siedem drużynowo i trzy indywidualnie. W 1930 roku zdobył złoty medal w wyścigu drużynowym na mistrzostwach krajów nordyckich w Kopenhadze, a trzy lata później w Oslo zwyciężał zarówno indywidualnie jak i w drużynie. W 1933 roku wygrał szwedzki Mälaren Runt. Nigdy nie zdobył medalu na szosowych mistrzostwach świata.

  Gmina Gagnef (szw. Gagnefs kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Dalarna, siedzibą jej władz jest Djurås.Sven Gustaf Alvar Höglund (ur. 23 października 1910 w Tierp – zm. 21 sierpnia 1995 w Upplands Väsby) – szwedzki kolarz szosowy, brązowy medalista olimpijski.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody organizowane od 1921 roku przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Początkowo na mistrzostwach rywalizowali tylko amatorzy, jednak od 1927 roku uczestniczą w nich także profesjonaliści, a od 1958 roku również kobiety.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Axel Arne Berg (ur. 3 grudnia 1909 w Ösmo – zm. 15 lutego 1997 w Årsta) – szwedzki kolarz szosowy, brązowy medalista olimpijski.
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.
  X Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1932 roku w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Żadne inne miasto nie starało się o organizację igrzysk. Imprezę te poprzedziła gigantyczna kampania reklamowa, która w połączeniu z wyjątkowym profesjonalizmem organizacyjnym przyniosła 1,3 mln dolarów zysku, a swoim poziomem organizacyjnym zaskoczyła zarówno zawodników, dziennikarzy, jak i kibiców. Specjalnie z okazji igrzysk wybudowano wioskę olimpijską, wyposażoną m.in. w punkty medyczne oraz odnowy biologicznej, a także miejsca rozrywki. Mieszkali w niej sami mężczyźni w ponad 500 domkach, kobiety zakwaterowano w miejskich hotelach. Każda ekipa miała do dyspozycji sztab tłumaczy i kucharzy. Mankamentem była jedynie niska frekwencja wśród samych uczestników, która spowodowana była głównie światowym kryzysem ekonomicznym oraz wysokimi kosztami podróży do Kalifornii. Głównym obiektem igrzysk był stadion, którego trybuny mogły pomieścić 105 000 widzów. Nowością techniczną było zastosowanie fotokomórki dla ustalenia kolejności zawodników na mecie. Wysoki poziom zawodów został potwierdzony pobiciem 19 rekordów świata i 40 rekordów olimpijskich. Jedyny raz w historii przyznano medale olimpijskie w dziedzinie alpinizmu (złotymi medalami nagrodzono Niemców, braci Franza i Toniego Schmid).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.794 sek.