• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bernard Tapie

  Przeczytaj także...
  Grupa Europejskiego Sojuszu Radykalnego – frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim IV kadencji, istniejąca w latach 1994–1999. Przewodniczącą grupy przez całą kadencję była Catherine Lalumière.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Adidas AG – niemiecka firma produkująca obuwie i odzież sportową, założona w 1924 przez braci Dasslerów jako Bracia Dassler OHG.

  Bernard Tapie (ur. 26 stycznia 1943 w Paryżu) – francuski przedsiębiorca, producent telewizyjny i polityk, parlamentarzysta krajowy i europejski, były minister.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Próbował swoich sił jako piosenkarz i kierowca wyścigowy, nie odnosząc sukcesów. Zajął się wówczas działalnością biznesową. Otworzył własne przedsiębiorstwo handlowe, które później z zyskiem odsprzedał. Zyskał rozpoznawalność i popularność m.in. dzięki programowi telewizyjnemu Ambitions, który prowadził w latach 1986–1987. Wyspecjalizował się w nabywaniu i odsprzedawaniu po restrukturyzacji różnych przedsiębiorstw. Był właścicielem takich firm jak Adidas, La Vie Claire, LOOK czy Terraillon, a także klubu piłkarskiego Olympique Marsylia.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Lewicowa Partia Radykalna (Parti radical de gauche, PRG) – francuska socjalliberalna partia polityczna, działająca od 1972, od 1998 pod nową nazwą.

  Zaangażował się również w działalność polityczną, związał się z Lewicową Partią Radykalną. W 1989 uzyskał mandat posła do Zgromadzenia Narodowego, ponownie wybrany w 1993. W kwietniu 1992 premier Pierre Bérégovoy powierzył mu stanowisko ministra do spraw miast. Urząd ten został zlikwidowany w maju tegoż roku, jednak przywrócony w grudniu 1992. Bernard Tapie sprawował go ponownie do końca funkcjonowania gabinetu w marcu 1993. W latach 1994–1997 z ramienia radykałów był posłem do Parlamentu Europejskiego IV kadencji, zasiadając w grupie Europejskiego Sojuszu Radykalnego.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Zgromadzenie Narodowe we Francji (fr. Assemblée nationale) – we Francji, stanowi obecnie izbę niższą Parlamentu Francji, i wybierane jest na 5 lat w dwóch turach wyborów powszechnych, bezpośrednich i większościowych. Drugą izbą jest Senat, wybierany przez kolegium elektorów.

  Karierę polityczną i biznesową przerwały prowadzone przeciwko niemu postępowania korupcyjne, w tym dotyczące Olympique Marsylia. W 1995 został prawomocnie skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności (w tym w części 8 miesięcy bez warunkowego zawieszenia) i na 3 lata pozbawienia praw publicznych.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Jednocześnie od 1993 toczył spór prawny z kontrolowanym przez skarb państwa Crédit Lyonnais (LCL), który dotyczył przeprowadzonej przez bank sprzedaży marki sportowej Adidas. Budzące wątpliwości działania banku doprowadziły do przejęcia należącego do Bernarda Tapie holdingu, a jego samego do bankructwa w 1994. W 2008 w wyniku postępowania arbitrażowego konsorcjum zarządzające pozostałym po LCL majątkiem zostało zobligowane do wypłaty przedsiębiorcy odszkodowania (łącznie ponad 400 milionów euro). Decyzja ta wzbudziła kontrowersje i doprowadziła do postępowania przeciwko ówczesnej minister finansów Christine Lagarde, której zarzucono zaniedbania. Ostatecznie w 2017 na drodze sądowej Bernard Tapie, pozostający wciąż osobą niewypłacalną, został zobowiązany do zwrotu wypłaconej kwoty.

  LOOK — powstała w Nevers, we Francji w 1951 roku firma, początkowo zajmująca się produkcją wyposażenia narciarskiego. Najbardziej znana z opatentowania w latach 80. XX wieku zatrzaskowych pedałów rowerowych. Produkuje też ramy rowerowe.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  W 2007 wsparł Nicolasa Sarkozy'ego w trakcie jego kampanii prezydenckiej. Po uzyskaniu przyznanego w 2008 odszkodowania został udziałowcem w grupie medialnej Hersant Média. Zajął się również aktorstwem, grał m.in. główną rolę w serialu telewizyjnym Commissaire Valence.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bernard Tapie (fr.). linternaute.com. [dostęp 2017-08-21].
  2. Bernard Tapie (fr.). assemblee-nationale.fr. [dostęp 2017-08-21].
  3. Présidents de la République et Gouvernements sous la Ve (fr.). assemblee-nationale.fr. [dostęp 2017-08-21].
  4. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2017-08-21].
  5. Miliony dla Bernarda Tapie. tygodnikprzeglad.pl, 24 czerwca 2013. [dostęp 2017-08-21].
  6. Tapie musi zwrócić ponad 400 mln EUR. pb.pl, 18 maja 2017. [dostęp 2017-08-21].
  7. Notorious tycoon Tapie ordered to pay back over €400mn to French state (ang.). france24.com, 18 maja 2017. [dostęp 2017-08-21].
  8. Bernard Tapie w bazie IMDb (ang.). [dostęp 2017-08-21].
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Pierre Bérégovoy (ur. 23 grudnia 1925 w Déville-lès-Rouen, zm. 1 maja 1993 w Paryżu) – francuski polityk socjalistyczny, premier Francji w okresie prezydentury François Mitterranda, w latach 1992-1993.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Christine Madeleine Odette Lagarde z domu Lallouette (ur. 1 stycznia 1956 w Paryżu) – francuska polityk, prawnik, minister w kilku rządach, pierwsza kobieta na stanowisku ministra finansów w państwach wchodzących w skład G8. Od 2011 dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego, również będąca pierwszą kobietą na tej funkcji.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Olympique Marsylia, oficj. Olympique de Marseille, skr. OM – francuski klub piłkarski z siedzibą w Marsylii, grający obecnie we francuskiej Ligue 1.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Crédit Lyonnais – nieistniejący bank francuski. W latach 90. był to największy bank Francji, z większościowym udziałem Skarbu Państwa. W wyniku złego zarządzania, w 1993 znalazł się na skraju bankructwa. W 2003 roku został wtedy przejęty przez konkurencyjny Crédit Agricole.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.957 sek.