• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bernard Ormanowski

  Przeczytaj także...
  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).Franciszek Jan Bronikowski (ur. 25 lutego 1907 w Bydgoszczy, zm. 1 grudnia 1964 w Milanówku, gdzie został pochowany) – zdobywca pierwszego medalu (brąz) olimpijskiego w historii polskiego wioślarstwa czwórka ze sternikiem (Amsterdam 1928), działacz PZTW, sędzia międzynarodowy.
  Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie (BTW) – klub sportowy założony 16 marca 1920 jako Towarzystwo Wioślarzy Tryton Bydgoszcz (w sierpniu 1920 zmieniono nazwę na Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie)
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Bernard Paweł Ormanowski (ur. 10 listopada 1907 w Lipinkach, zm. 7 grudnia 1984 w Bydgoszczy) – polski wioślarz, medalista olimpijski.

  Wioślarstwo – niegdyś odmiana transportu (wodnego) dziś dyscyplina sportowa polegająca na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej po wodzie przy użyciu siły mięśni wioślarza używającego wioseł jako dźwigni prostej.Lipinki – kociewska wieś sołecka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Warlubie.

  Był zawodnikiem Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Podczas olimpiady w Amsterdamie 1928 zdobył brązowy medal w czwórce ze sternikiem (wraz z Franciszkiem Bronikowskiem, Leonem Birkholcem, Edmundem Jankowskim i sternikiem Bolesławem Drewkiem).

  Uczestniczył w Mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1933 w wyścigach ósemek, gdzie polska osada odpadła w półfinale. Cztery razy był mistrzem Polski: w 1932 w czwórce bez sternika oraz w 1933, 1934 i 1935 w ósemce. Także cztery razy był wicemistrzem: w 1928 w czwórce ze sternikiem i ósemce, w 1931 w czwórce bez sternika i w 1932 w ósemce.

  Edmund Bernard Jankowski (ur. 28 sierpnia 1903 we Wrockach, zm. 1 listopada 1939 w Fordonie) - polski wioślarz, medalista olimpijski.Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  Po zakończeniu kariery w 1945 był trenerem. Odznaczony został odznaką „Zasłużony dla Wioślarstwa” w 1982.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Polski Komitet Olimpijski: Bernard Ormanowski – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. [dostęp 2015-02-21].
 • Olympics at Sports-Reference.com > Athletes > Bernard Ormanowski (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
  Leon Birkholc (Birkholz) (ur. 16 kwietnia 1904 w Koronowie, zm. 26 kwietnia 1968 w Kłodzku) – polski wioślarz, medalista olimpijski, z zawodu bankowiec, pod koniec życia zakonnik.
  10 listopada jest 314. (w latach przestępnych 315.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 51 dni.
  Bolesław Drewek (ur. 26 listopada 1903 w Swornegaciach, zm. 10 listopada 1972 w Kudowie-Zdroju) - polski wioślarz, medalista olimpijski.
  Osada w wioślarstwie to grupa zawodników będących drużyną, zajmujących miejsce w jednej łodzi. Osada składa się z dwóch lub więcej zawodników (najczęściej ich liczby są parzyste), czasem dochodzi jeszcze dodatkowa osoba – sternik.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.666 sek.