• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bernard Ludwik Beaulieu

  Przeczytaj także...
  Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.
  Seminarium duchowne (z łac. szkółka roślin, od semen – nasienie, seminis – narybek, latorośl) – w Kościołach chrześcijańskich specjalny dom, w którym kandydaci do stanu duchownego odbywają intensywną formację teologiczną, moralną i naukową.

  Św. Bernard Louis Beaulieu (ur. 8 października 1840 r. w Langon – zm. 7 marca 1866 r. w Saenamteo, Korea) – ksiądz katolicki, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

  Życiorys[]

  Urodził się jako dziecko 19-letniej matki. Jego ojciec zmarł 5 miesięcy po ślubie. Żeby zapewnić synowi wykształcenie, jego matka ponownie wyszła za mąż za wdowca M.Dufour. Matka była bardzo pobożną kobietą i poświęciła syna Matce Najświętszej. W wieku 7 lat Louis Beaulieu zaczął służbę ministranta. Jego nauczyciel zarekomendował go do niższego seminarium duchownego w Bordeaux w październiku 1849 r. Spotkanie z misjonarzem, który wiele lat pracował w Chinach spowodowało, że zaczął marzyć o byciu misjonarzem w dalekich krajach. W 1857 r. wstąpił do wyższego seminarium duchownego w Bordeaux. 27 sierpnia 1863 r. wstąpił do seminarium Francuskiego Stowarzyszenia Misji Zagranicznych (Missions Étrangères de Paris). Został wyświęcony na księdza 21 maja 1864 r. 15 czerwca 1864 r. wysłano go na misje. Opuścił Francję 15 lipca, a do Korei dotarł 27 maja 1865 r. Został powitany przez biskupa Berneux. W związku z trwającymi prześladowaniami biskup wysłał wszystkich młodych misjonarzy do górskich wiosek, ażeby uniknęli niebezpieczeństwa. Bernarda Beaulieu wysłano do wioski, niedaleko której przebywał inny misjonarz ojciec Dorie. Beaulieu nauczył się mówić po koreańsku tak dobrze, że następnie biskup Berneux zdecydował się wysłać go do Kwangju. Zanim dotarł do miejsca przeznaczenia aresztowano go 27 lutego 1866 r. Po okrutnych torturach został ścięty razem z innymi misjonarzami w Saenamteo 7 marca 1866 r.

  Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.Paweł VI (łac. Paulus VI, właśc. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini; ur. 26 września 1897 w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 w Castel Gandolfo) – arcybiskup Mediolanu (1954-1963), papież i 4. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978, sługa Boży Kościoła katolickiego.

  Dzień obchodów[]

  20 września

  Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[]

  Beatyfikowany przez Pawła VI 6 października 1968 r., kanonizowany 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II w grupie 103 męczenników koreańskich.

  Zobacz też[]

 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • modlitwa za pośrednictwem świętego
 • beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II
 • Bibliografia[]

 • Catholic Bishops’ Conference of Korea Newsletter No. 52 (Fall 2005) (ang.)
 • Nota biograficzna na stronie Missions Étrangères de Paris (fr.)
 • 6 października jest 279. (w latach przestępnych 280.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 86 dni.Św. Pierre-Henri Dorie (ur. 23 września 1839 r. w Talmont-Saint-Hilaire – zm. 7 marca 1866 r. w Saenamteo w Korei) – ksiądz katolicki, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Św. Szymon Berneux, Simon Berneux, Siméon-François Berneux (ur. 14 maja 1814 r. w Château-du-Loir we Francji – zm. 7 marca 1866 r. w Saenamteo, Korea) – święty Kościoła katolickiego, biskup, misjonarz, męczennik.
  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  103 męczenników koreańskich (znani również jako Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i towarzysze) jest to grupa męczenników zaliczonych w poczet świętych katolickich w 1984 r. przez Jana Pawła II.
  Ksiądz – współcześnie duchowny chrześcijański. W Kościele katolickim oraz Cerkwi prawosławnej potoczne określenie prezbitera, czyli osoby której udzielone zostały stosowne święcenia kapłańskie, albo osoba, której w Kościołach protestanckich powierzono urząd kościelny poprzez ordynację.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.219 sek.