• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bernard Loder

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowa Organizacja Morska, IMO (ang. International Maritime Organisation) jest organizacją wyspecjalizowaną systemu Narodów Zjednoczonych, zajmującą się sprawami morskimi, a w szczególności bezpieczeństwem na morzu oraz zapobieganiem zanieczyszczeniu środowiska morskiego przez statki.Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.
  Tobias Michael Carel Asser (28 kwietnia 1838, Amsterdam – 29 lipca 1913, Haga) – prawnik holenderski, dyplomata, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1911.

  Bernard Cornelia Johannes Loder (ur. 13 września 1849 w Amsterdamie, zm. 4 listopada 1935 w Hadze) – holenderski prawnik, pierwszy prezes Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej.

  Życiorys[]

  Studiował prawo w Athenaeum Illustre, poprzedniku Uniwersytetu Amsterdamskiego. W 1873 obronił doktorat na Uniwersytecie w Lejdzie. Następnie pracował jako adwokat w Rotterdamie.

  Był specjalistą prawa morza. W 1897 był, wraz z Tobiasem Asserem, jednym ze współzałożycieli Comité Maritime International, poprzednika Międzynarodowej Organizacji Morskiej, który miał zajmować się kodyfikacją prawa morza.

  Instytut Prawa Międzynarodowego (fr. Institut de droit international) jest prywatną organizacją naukową, niezależną od rządu żadnego państwa, której celem jest praca nad rozwojem prawa międzynarodowego i wprowadzanie go w życie.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  Od 1908 do 1921 był sędzią holenderskiego Sądu Najwyższego (Hoge Raad).

  W 1919 został członkiem komitetu prawników opracowującego projekt trybunału światowego. W 1921 został wybrany sędzią Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej. Był jego pierwszym prezesem w latach 1922-1924. Funkcję sędziego STSM pełnił do 1931.

  Od 1921 był członkiem Instytutu Prawa Międzynarodowego. Przewodniczył jego sesji w Hadze w 1925.

  Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.Kodyfikacja – termin prawniczy, oznaczający proces jednorazowego połączenia dużego zespołu przepisów prawnych w jednolity, usystematyzowany zbiór, z którego można interpretować podstawowe normy danej gałęzi prawa. Zadaniem kodyfikacji jest uporządkowanie wszystkich norm tworzących daną gałąź prawa.

  Zmarł w 1935.

  Przypisy

  1. C.G. Roelofsen: Loder, Bernard Cornelia Johannes (1849-1935) (niderl.). Biografisch Woordenboek van Nederland:1880-2000. [dostęp 2013-08-11].
  2. IDI – History (ang.). Institut de Droit international. [dostęp 2013-08-11].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prawo morza – dział prawa międzynarodowego publicznego, określający status prawny obszarów morskich oraz statków morskich. Prawo morza opiera się na zwyczaju międzynarodowym oraz umowach międzynarodowych, spośród których najpowszechniej stosowaną jest Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza sporządzona 10 grudnia 1982 w Montego Bay (tzw. Konwencja jamajska). W odniesieniu do Polski ważnym aktem prawnym jest również Ustawa z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.
  13 września jest 256. (w latach przestępnych 257.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 109 dni.
  Uniwersytet w Lejdzie, Universiteit Leiden - jest najstarszym holenderskim uniwersytetem. Założony w 1575 przez Wilhelma I Orańskiego. Związki rodziny królewskiej z uczelnią pozostają silne, studiowały tam królowe Wilhelmina, Juliana i Beatrycze oraz król Wilhelm Aleksander.
  Uniwersytet Amsterdamski (po niderlandzku: Universiteit van Amsterdam, skrót UvA) jest uniwersytetem o charakterze naukowym, znajdującym się w Amsterdamie w Holandii. Z budżetem rzędu 487 milionów euro, 23 tys. studentów i około 5 tys. pracowników w 2004, Uniwersytet Amsterdamski jest jednym z największych i najważniejszych w Europie. W Amsterdamie znajduje się też drugi publiczny uniwersytet, Vrije Universiteit (Wolny Uniwersytet).
  Stały Trybunał Sprawiedliwości Międzynarodowej (STSM, ang. Permanent Court of International Justice, fr. Cour permanente de Justice internationale) – był pierwszym sądem międzynarodowym o zasięgu powszechnym. Został powołany na podstawie art. XIV Paktu Ligi Narodów, poprzez ratyfikację protokołu o przyjęciu Statutu STSM w 1921. Rozpoczął działalność 30 stycznia 1922, a formalnie zakończył 31 grudnia 1946, chociaż ostatnia sesja miała miejsce w lutym 1940.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.