• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bernard Hinault

  Przeczytaj także...
  Miguel Indurain Larraya (ur. 16 lipca 1964 w Villava) – hiszpański kolarz szosowy, mistrz olimpijski oraz czterokrotny medalista mistrzostw świata.Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – wyścig kolarski, który odbywa się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Długość takiego wyścigu może się znacznie różnić, generalnie jednak w sporcie zawodowym wynosi ok. 250 km, choć zdarzają się wyścigi nawet do 400 km długości.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Bernard Hinault (ur. 14 listopada 1954 w Yffiniac) – francuski kolarz szosowy i torowy, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata. W latach 1978-1985 z powodu swojego taktycznego sprytu i zawziętości, przez Francuzów nazywany był Le Blaireau („Borsuk”). Hinault jako trzeci w historii kolarz wygrał pięć razy Tour de France.

  Freddy Maertens (ur. 13 lutego 1952 w Lombardsijde) – belgijski kolarz szosowy, czterokrotny medalista mistrzostw świata.Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Hinault rozpoczął karierę w zawodowym peletonie w 1974. Jego zwycięstwa w „Wielkiej Pętli” przypadały na lata: 1978, 1979, 1981, 1982 i 1985. W latach 1984 i 1986 stawał na drugim miejscu podium. Łącznie wygrał 28 etapów (z czego 13 w jeździe indywidualnej na czas). Ze swoimi pięcioma zwycięstwami stoi w jednym szeregu z takimi gwiazdami peletonu jak: Jacques Anquetil, Eddy Merckx i Miguel Indurain.

  53. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1980 odbyły się we francuskiej miejscowości Sallanches, w dniach 30 - 31 sierpnia 1980 roku. Rozegrano tylko zawody zawodowców, ponieważ amatorzy rywalizowali w tym samym roku na igrzyskach olimpijskich w Moskwie.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Jako jedyny kolarz w historii wygrywał kilkakrotnie w trzech wielkich tourach: w 1980, 1982 i 1985 wygrał Giro d’Italia, a w 1978 i 1983 zwyciężył w wyścigu Vuelta a España.

  Przez 12 lat swojej sportowej kariery odniósł ponad 200 zwycięstw, był kolarzem wszechstronnym, mógł więc wygrywać także w jednodniowych klasykach. W 1980 zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego na mistrzostwach świata w Sallanches. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Pradze był trzeci w tej samej konkurencji, przegrywając tylko z Belgiem Freddym Maertensem i Włochem Giuseppe Saronni,. Zaliczył także pierwsze miejsca w takich wyścigach jak: Paryż-Roubaix (1981), Liège-Bastogne-Liège (1977 i 1980), jak również Giro di Lombardia (1984).

  Jacques Anquetil (ur. 8 stycznia 1934 w Mont-Saint-Aignan, zm. 18 listopada 1987 w Rouen) – francuski kolarz torowy i szosowy, brązowy medalista olimpijski oraz srebrny medalista torowych i szosowych mistrzostw świata.54. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1981 odbyły się w stolicy Czechosłowacji - Pradze, w dniach 26 - 30 sierpnia 1981 roku.

  Hinault zakończył karierę w 1986. Obecnie zajmuje się hodowlą bydła na swoim gospodarstwie w pobliżu Rennes i dorywczo włącza się w organizację Tour de France, pojawiając się na podium i gratulując zwycięzcom etapów. Pracował także dla firmy LOOK Cycles, jako konsultant techniczny przy produkcji pedałów zatrzaskowych.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Cytaty[ | edytuj kod]

 • Spałem jak dziecko poprzedniej nocy, ponieważ wiedziałem, że następnego dnia wygram – po zwycięstwie na mistrzostwach świata w Sallanches, Francja, w 1980.
 • Na początku roku wybrałem kilka wyścigów, które chcę wygrać. W innych wyścigach będę pracował dla innych z drużyny
 • Cyrille Guimard wcale nie potrafi słuchać, ale na wyścigach jest taktycznym geniuszem – o swojej relacji z byłym menadżerem i dyrektorem sportowym.
 • Dopóki oddycham – atakuję.
 • On ma głowę, dwie ręce, dwie nogi, tak samo jak ja – w odpowiedzi na pytania, czy boi się Eddy’ego Merckxa.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na memoire-du-cyclisme.net (fr.)
 • Rennes (bret. Roazhon, gallo Resnn) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Ille-et-Vilaine, stolica Bretanii.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Liège-Bastogne-Liège – najstarszy rozgrywany do dziś kolarski wyścig jednodniowy (tzw. klasyk), zaliczany do pięciu Pomników Kolarstwa, do których należą ponadto: Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix i Giro di Lombardia.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  14 listopada jest 318. (w latach przestępnych 319.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 47 dni.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.