• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Berkshire

  Przeczytaj także...
  West Berkshire – dystrykt o statusie unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Berkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 153 822 mieszkańców.Home Counties (z ang. dosł. "domowe hrabstwa") – określenie odnoszące się do angielskich hrabstw otaczających Londyn (współcześnie region Wielkiego Londynu), z wyłączeniem samego miasta. Nie istnieje ścisła definicja obszaru, do którego odnosi się to określenie, jednak do zaliczanych do niego hrabstw należą Bedfordshire, Berkshire, Buckinghamshire, Essex, Hampshire, Hertfordshire, Kent, Middlesex (istniejące do 1965 roku), Oxfordshire, Surrey oraz Sussex (od 1888 roku West Sussex i East Sussex).
  Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.

  Berkshirehrabstwo ceremonialne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone na zachód od Londynu, w dolinie Tamizy i rzeki Kennet, uznawane za jedno z tzw. Home Counties. Do 1998 roku Berkshire pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.

  Windsor and Maidenhead – okręg miejski hrabstwa Berkshire, South East England. Od 1 kwietnia 1998 r. unitary authority.Reading (wym. /ˈrɛdɪŋ/) – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), dawny ośrodek administracyjny hrabstwa Berkshire, w dystrykcie (unitary authority) Reading, nad Tamizą. W 2001 roku miasto liczyło 232 662 mieszkańców.

  Powierzchnia hrabstwa wynosi 1262 km², natomiast liczba ludności – 861 900. Berkshire charakteryzuje się wysokim stopniem urbanizacji. Do głównych miast należą Reading (dawna stolica hrabstwa), Slough, Bracknell i Maidenhead.

  Na terenie hrabstwa znajduje się m.in. zamek Windsor, należący do brytyjskiej rodziny królewskiej, Eton College oraz park rozrywki Legoland Windsor.

  Na zachodzie Berkshire graniczy z hrabstwem Wiltshire, na północy z Oxfordshire, na północnym wschodzie z Buckinghamshire, na wschodzie z regionem Wielkiego Londynu, na południowym wschodzie z Surrey, a na południu z Hampshire.

  Wokingham – dystrykt o statusie borough i unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Berkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 154 380 mieszkańców.Reading – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym Berkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 155 698 mieszkańców.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa wchodzi sześć jednolitych jednostek administracyjnych (unitary authority).

  1. West Berkshire
  2. Reading
  3. Wokingham
  4. Bracknell Forest
  5. Windsor and Maidenhead
  6. Slough

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stolica hrabstwa do 1998 roku, gdy hrabstwo przestało pełnić funkcję administracyjną.
  2. Table P04 2011 Census: Usual resident population by five-year age group, local authorities in England and Wales (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2012-07-24].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Berkshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-09-06].
 • Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Bracknell Forest – dystrykt o statusie unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Berkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 113 205 mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hampshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone nad kanałem La Manche i cieśniną Solent.
  Kennet (ang. River Kennet) – rzeka w południowej Anglii, w hrabstwach Wiltshire i Berkshire. Długość rzeki wynosi 70 km, a powierzchnia jej dorzecza – 1164 km².
  Slough (wym. /slaʊ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Berkshire, w dystrykcie (unitary authority) Slough. W 2001 roku miasto liczyło 126 276 mieszkańców. Slough jest najbardziej zróżnicowanym etnicznie brytyjskim miastem poza obszarem Wielkiego Londynu.
  Tamiza (ang. Thames, w starożytności zwana Tamesis) – rzeka w południowej Anglii. Tamiza ma 346 kilometrów długości i jest jedną z najdłuższych rzek Wysp Brytyjskich. Obszar źródłowy we wzgórzach Cotswold na wysokości ok. 110 m. Omija łukiem wzgórza Chiltern i przepływa tworząc zakola przez Basen Londyński. Uchodzi do Morza Północnego tworząc estuarium, które rozpoczyna się już w Londynie (London Bridge), kilkadziesiąt kilometrów od morza.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).
  Wiltshire – hrabstwo ceremonialne w południowej Anglii, w regionie South West England, obejmujące dwie jednolite jednostki administracyjne (ang. unitary authority) – Wiltshire oraz Swindon. Do 2009 roku jako hrabstwo niemetropolitalne składało się z czterech dystryktów. Historyczną stolicą hrabstwa było miasto Wilton. Obecnie (od 1930 roku) ośrodkiem administracyjnym jest Trowbridge.
  Slough – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym Berkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 140 205 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.