Zdjęcie budynków blisko
Bryggen wybudowanych w 1901 roku
Bergen – norweskie miasto i gmina leżąca w okręgu Vestland, na styku Morza Północnego i Norweskiego.
Bergen jest drugim co do wielkości miastem kraju, liczy 265 300 mieszkańców (2012). Nazywane jest bramą do fiordów i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Założone w 1070 (lub 1069) roku, przez Olafa III, pod nazwą Bjorgvin. Była to osada rybacko-kupiecka. W XII-XIII w. główny ośrodek polityczny Norwegii (siedziba biskupa, rezydencja królewska, miejsce koronacji), formalna stolica od 1217 roku. Od połowy XIII w. port o znaczeniu międzynarodowym. W latach 1343–1560 działała tu faktoria niemieckiej Hanzy. Ostatni dom kupiecki został zamknięty w roku 1764, ponad 200 lat po załamaniu potęgi Hanzy. Do połowy XIX w. największe miasto i główny port Norwegii. Od drugiej połowy XVIII w. także ważny ośrodek życia naukowego i kulturalnego kraju. Miasto ucierpiało podczas II wojny światowej, spłonął wtedy zabytkowy budynek teatru na Sverresgate, pierwsza scena Norwegii założona w roku 1851 przez skrzypka Ole Bulla.
Gunnar Staalesen (ur. 19 października 1947 w Bergen) - norweski pisarz, autor powieści kryminalnych. Pracuje w teatrze w Bergen.Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.
Obecnie największy port rybacki kraju, duży port handlowy i pasażerski. Jest to drugie, po Oslo, miasto co do znaczenia gospodarczego i wielkości. Rozwinięte są takie gałęzie przemysłu jak:
stoczniowy
spożywczy (głównie rybny)
włókienniczy
maszynowy
rafineryjny
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta
Infernus, właściwie Roger Tiegs (ur. 18 czerwca 1972 w Bergen) - norweski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Jest założycielem blackmetalowej grupy muzycznej Gorgoroth. Muzyk ponadto współpracował z takimi grupami jak: Orcustus, Desekrator czy Borknagar.
Fiord – rodzaj głębokiej zatoki, mocno wcinającej się w głąb lądu, często rozgałęzionej, z charakterystycznymi stromymi brzegami, powstałej przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych.
Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.
Port lotniczy Bergen-Flesland (w jęz. norw.: bokmål - Bergen lufthavn, Flesland, nynorsk - Bergen lufthamn, Flesland; kod IATA: BGO, kod ICAO: ENBR) – lotnisko położone 19 km na południe od miasta Bergen (Norwegia). Wybudowany został z funduszy NATO w 1955, od chwili otwarcia służy zarówno potrzebom cywilnym, jak wojskowym.
Anne-Grete Hjelle Strøm-Erichsen (ur. 21 października 1949 w Bergen) – norweska inżynier i polityk, działaczka Partii Pracy, w latach 2005–2009 i 2012–2013 minister obrony, od 2009 do 2012 minister zdrowia i opieki społecznej.
UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
Bergensbanen – linia kolejowa łącząca dwa największe miasta w Norwegii, Oslo i Bergen. Linia jest jednym z najwyżej położonych szlaków kolejowych w Europie oraz uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych na świecie. Trasa wiedzie przez jeden z największych płaskowyżów w Europie, Hardangervidda i przebiega na tym odcinku około 100 km powyżej linii występowania drzew. Pociąg pnie się w górę aż do wysokości 1.301 m n.p.m. Budowa Bergensbanen była sporym wyzwaniem dla inżynierów, trasa wymagała bowiem zbudowania 182 tuneli o całkowitej długości 73 km w tym jednego osiągającego długość 10 km, a także około 300 mostów przerzuconych nad licznymi strumieniami. W 1964 roku linia została zelektryfikowana. Czas przejazdu na tym 400 km odcinku wynosi 6,5 godziny.