• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bergamo  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Miluza (franc., ang., wł. Mulhouse, niem. Mülhausen, alzacki Milhüsa) leży we wschodniej Francji i jest największym miastem departamentu Górny Ren i największym w Alzacji po Strasburgu. Leży nad rzekami Doller i Ill, dopływami Renu.Bengbu (chin.: 蚌埠; pinyin: Bèngbù) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Anhui, port nad rzeką Huai He. Prefektura graniczy z Suzhou od strony północnej, z Huaibei i Bozhou od zachodu, Huainan od południowego zachodu oraz z Chuzhou od południa. Na wschodzie graniczy z prowincją Jiangsu. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 606 043. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 3 319 380 mieszkańców. Ośrodek przemysłu maszynowego, spożywczego, włókienniczego i papierniczego.

  Bergamo – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, w prowincji Bergamo, położone u południowych podnóży Alp Bergamskich. Dawna nazwa miejscowości to Bergomum.

  W Bergamo w 1826 urodził się Francesco Nullo, pułkownik, przyjaciel i powiernik Giuseppe Garibaldiego, dowódca ochotników włoskich, tzw. garibaldczyków, którzy wzięli udział w polskim powstaniu styczniowym 1863. Bergamo posiada również swój klub piłkarski – Atalanta BC, w której grał między innymi Christian Vieri.

  Bergomum (dziś: Bergamo) - miasto w Gallia Transpadana, leżące pomiędzy Briksją i Comum. Od roku 89 p.n.e. kolonia rzymska. Za czasów cesarstwa doszło do wielkiego rozkwitu.Pueblo − miasto w USA, w stanie Kolorado, nad rzeką Arkansas w odległości 180 km na południe od Denver. Posiada wedle szacunków z 2012 r. 107,8 tys. mieszkańców. Miasto jest 259 pod względem wielkości w Stanach Zjednoczonych.

  Z Bergamo związany był święty, papież Jan XXIII – kardynał Angelo Giuseppe Roncalli, który uczył się w miejscowym seminarium, potem był sekretarzem biskupa Bergamo.

  Według danych na styczeń 2010 gminę zamieszkiwało 120 694 osób przy gęstości zaludnienia 3048 os./km².

  Historyczna część miasta położona na wzgórzu (Città Alta) jest chętnie odwiedzana przez turystów. Można tam wyjechać kolejką (Funicolare di Bergamo Alta). Najważniejsze zabytki górnej części miasta do Piazza Vecchia, przy którym znajduje się wybudowany w XII w. Palazzo della Ragione, bazylika Santa Maria Maggiore (XII–XIV w.), wieża miejska z XI w. i zabytkowe mury obronne.

  Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.Vittorio Feltri (ur. 25 czerwca 1943 w Bergamo) – włoski dziennikarz prasowy, redaktor naczelny włoskich gazet i czasopism.

  W miejscowości znajduje się stacja kolejowa Bergamo oraz port lotniczy Bergamo obsługujący połączenia tanich linii lotniczych do Mediolanu.

  Historia[ | edytuj kod]

 • XII wiek p.n.e. – pierwsze ślady osadnictwa na terenie Górnego Miasta (Bergamo Alto);
 • ok. roku 390 p.n.e. – założenie miasta przez Celtów;
 • I wiek p.n.e.Rzymianie zajęli osadę celtycką i przemianowują z celtyckiego Bergheim (miasto na wzgórzu) na Bergomum;
 • 575 – Longobardowie ustanowili miasto stolicą swego księstwa;
 • 1098 – mieszkańcy miasta w proteście przeciwko władzy miejscowego biskupa stworzyli własny rząd;
 • 1165 – miasto przyłączyło się do ligi Lombardzkiej;
 • 1295 – początek panowania w mieście rodu Viscontich;
 • 1428 – zostało podbite przez Republikę Wenecką;
 • 1797 – pokój w Campo Formio: Bergamo znalazło się w Republice Cisalpińskiej, następnie w Republice Włoskiej (1802–1805) i Królestwie Włoch (od 1805);
 • 1815 – na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego zostało włączone do terytorium Austrii;
 • 1859 – miasto przeszło pod władanie Królestwa Sardynii, a później weszło w skład zjednoczonych Włoch.
 • Cristiano Doni (ur. 1 kwietnia 1973 w Rzymie) – włoski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Obecnie gra w Atalancie.Greenville to miasto w USA, w północnej części stanu Karolina Południowa, u podnóża Pasma Błękitnego. Około 56 tys. mieszkańców. Hrabstwo Greenville w którym leży ma około 407,4 tys. mieszkańców.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Giovanni Bon (ur. ok. 1380 w Campione d’Italia, zm. 1442 w Wenecji) i Bartolomeo Bon (ur. ok. 1400 w Campione d’Italia, zm. 1464) – włoscy architekci i rzeźbiarze, ojciec i syn, pochodzący z Campione d’Italia a działający głównie w Wenecji.
  Bartłomieja Capitanio, właśc. wł. Bartolomea Capitanio (ur. 13 stycznia 1807 w Lovere we Włoszech, zm. 26 lipca 1833) – tercjarka franciszkańska (OFS), współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Maryi Dziewicy (Suore di Maria Bambina) zwanego Córkami Miłości, święta Kościoła katolickiego.
  Giovanni Antonio Amadeo (ur. ok. 1477 w Pawii – zm. 27 lub 28 sierpnia 1522 w Mediolanie) – włoski architekt i rzeźbiarz.
  Volley Bergamo – włoski, żeński klub siatkarski założony w 1991 roku. Klub występuje w rozgrywkach Serie A1 od 1994. Wcześniej występował pod nazwą Foppapedretti Bergamo Prezesem klubu jest Luciano Bonetti, trenerem Stefano Lavarini a kapitanem Jelena Blagojević. Najdłużej grający nieprzerwanie klub w Serie A1. Koszulka z numerem 12, w której przez trzynaście sezonów grała Francesca Piccinini została zastrzeżona.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Chrześcijańska Demokracja (wł. Democrazia Cristiana, DC) – główne ugrupowanie włoskiej sceny politycznej po zakończeniu II wojny światowej. Była partią odwołującą się do ideologii chadeckiej, wyrosła z podziemnej działalności antyfaszystowskiej. Do pierwszej połowy lat 90. wielokrotnie współtworzyła rządy koalicyjne. Rozwiązaniu uległa w 1994 w okresie przemian politycznych wywołanych skandalami korupcyjnymi (tzw. Tangentopoli). Faktycznym liderem DC pozostawał jej aktualny sekretarz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.039 sek.