• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Berdo - masyw Hyrlatej

  Przeczytaj także...
  Hyrlata (1103 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich. Jest kulminacją zwartego masywu położonego pomiędzy dolinami Solinki i Roztoczki, będącego bocznym odgałęzieniem pasma granicznego. Inne jego wierzchołki to: Berdo (1041 m n.p.m.) na północnym zachodzie oraz Rosocha (1084 m n.p.m.) na południowym wschodzie. Hyrlata usytuowana jest w części centralnej. Stoki są zalesione i w niektórych miejscach strome. Cały masyw Hyrlatej znajduje się na obszarze Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Administracyjnie są to tereny miejscowości Liszna, Majdan, Żubracze i Solinka (tylko osada leśna). Nie prowadzą tędy znakowane szlaki turystyczne, natomiast wzdłuż zachodnich podnóży Hyrlatej, doliną Solinki biegną tory Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Z rzadkich w Polsce roślin występuje na Hyrlatej ciemiernik czerwonawy.Żubracze – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Cisna, nad rzeką Solinką.
  Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony w Bieszczadach Zachodnich, na zachód od Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Wraz z nimi wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie".

  Berdo (1041 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich w masywie Hyrlatej mającym trzy wierzchołki: Rosocha (1084 m), Hyrlata (1103 m) i Berdo. Masyw ten odgałęzia się w północno-zachodnim kierunku od pasma granicznego i znajduje się pomiędzy dolinami Solinki i Roztoczki. Cały masyw Hyrlatej wchodzi w skład Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

  Bieszczadzka Kolejka Leśna – kolej wąskotorowa w Bieszczadach. Powstała przed I wojną światową. Od kilku lat infrastruktura kolejki jest odbudowywana w celach turystycznych. Bazą kolejki jest stacja w Majdanie. Stąd pociągi kursują w kierunku stacji Przysłup (zatrzymując się w Cisnej, Dołżycy i Krzywem) oraz Balnica. Zamknięte pozostają odcinki Przysłup – Moczarne, Balnica – Smolnik, Smolnik – Rzepedź oraz Smolnik – Nowy Łupków. Od 2012 – po 23 latach przerwy – kolejka kursuje również zimą w okresie ferii szkolnych (w piątki i soboty).Solinka – rzeka w Bieszczadach Zachodnich, największy po Osławie bieszczadzki dopływ Sanu. Ma 45 km długości i jest pod tym względem trzecia w Bieszczadach. Jej źródła znajdują się na południowych stokach Rosochy w masywie Hyrlatej, na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Uchodzi do Jeziora Solińskiego we wsi Bukowiec (poziom wody ok. 410 m n.p.m.).

  Berdo jest najniższym szczytem w północno-zachodnim zakończeniu masywu. Na jego grzbiecie znajdują się niewielkie i zarastające już polany, poza tym jest całkowicie zalesiony. Dwa z potoków spływających z Berda mają własne nazwy: Huczek (uchodzi do Solinki) i Biała Woda (uchodzi do Roztoczki). Administracyjnie są to tereny miejscowości Liszna, Majdan i Żubracze. Nie prowadzą tędy znakowane szlaki turystyczne, natomiast wzdłuż zachodnich i północnych podnóży Berda (doliną Solinki) biegną tory Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.

  Bieszczady Zachodnie (522.12) – rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m n.p.m.) na zachodzie. Obszar ten w większości leży na terenie Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Charakterystyczny krajobraz Bieszczadów to równoległe, długie, ciągnące się z północnego zachodu na południowy wschód pasma górskie, których wysokość wzrasta z zachodu na wschód. Najwyższym szczytem Bieszczadów Zachodnich jest Tarnica (1346 m n.p.m.), najwybitniejszym – Wielka Rawka (523 m nad przeł. Beskid).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Bieszczady. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-070-6.
  Od lewej:Berdo, dolina Solinki i Matragona
  Od lewej:Berdo, dolina Solinki i Matragona
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.635 sek.