• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Benzyna - obraz Edwarda Hoppera

  Przeczytaj także...
  Museum of Modern Art (MoMA) – muzeum sztuki nowoczesnej mieszczące się na Manhattanie w Nowym Jorku (na 53rd Street, pomiędzy Fifth Avenue a Sixth Avenue). Ekspozycje prac ze zbiorów Muzeum oraz wystawy czasowe (indywidualne i tematyczne) prezentujące malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, fotografię, film, video, instalacje, nowe media.Benzyna – (łac. benzoe → nazwa żywicy jednego z drzew egzotycznych) jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy. Stosowana także jako rozpuszczalnik.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Benzyna (ang. Gas) – obraz olejny namalowany przez amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera w 1940, obecnie w zbiorach Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

  Tło powstania[ | edytuj kod]

  Hopper jest oszczędny w słowach, co lepiej oddaje wpływ benzyny na codzienność Ameryki doby II wojny światowej, niż czyniłby to tytuł Stacja paliw czy Pracownik przy dystrybutorach benzyny. Artysta wykonał aż jedenaście próbnych szkiców, z których sześć znajduje się w kolekcji Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku. Malarz (co wiadomo z korespondencji prywatnej) długo i bezskutecznie szukał odpowiedniej stacji paliw dla przedstawienia jej na obrazie. Przygotował jednak szkice charakterystycznych amerykańskich dystrybutorów. Pracę nad tym płótnem rozpoczął we wrześniu 1940.

  Odmierzacz paliw ciekłych – instalacja pomiarowa przeznaczona do napełniania paliwem ciekłym pojazdów, małych łodzi i małych samolotów.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Interpretacja[ | edytuj kod]

  Obraz przedstawia styk dwóch światów: natury i cywilizacji. Sztuczne światło bijące z wnętrza budki benzyniarza symbolizuje prawdę. Temat obrazu jest zwyczajny, jak wszystkie u Hoppera: pojedyncza osoba, melancholijne otoczenie, pusta droga i tajemnicza gęstwina. Cywilizacja w swoich nienaturalnych barwach kontrastuje z melancholijnymi barwami natury. Cywilizacja, reprezentowana przez dystrybutory i symbol stacji – jarzy się, natura koi.

  Whitney Museum of American Art – muzeum sztuk pięknych założone przez rzeźbiarkę i kolekcjonerkę Gertrude Vanderbilt Whitney i otwarte dla publiczności w 1931 roku jest prawdopodobnie najważniejszym muzeum poświęconym sztuce amerykańskiej i tworzącym ją artystom. Gromadzi dzieła XX-wiecznej i współczesnej sztuki amerykańskiej koncentrując się na pracach żyjących artystów.Obraz – najczęściej kojarzony z malarstwem, przeważnie płaski utwór plastyczny, na którym za pomocą farb, przy zastosowaniu różnych technik malarskich i graficznych autor dokonał zapisu pewnych treści. Ewolucja podejścia do obrazu jako samodzielnego przedmiotu (magii lub sztuki) liczy ok. 30 000 lat. Obraz zazwyczaj wiąże się z pojęciem działalności artystycznej, choć bywa też wyrazem doraźnej potrzeby osobistej lub lokalnego obyczaju (np. malowanie pisanek). Drugie znaczenie obrazu to zdarzenie wizualne płaskie lub przestrzenne, najczęściej kojarzone z działaniem artystycznym.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Edward Hopper. Gas (ang.). moma.org. [dostęp 2016-05-14].
  2. Elena Pontiggia: Hopper. Mediolan: Rizzoli Skira, 2004, s. 74-75. (wł.)
  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Edward Hopper (ur. 22 lipca 1882 w Nyack w stanie Nowy Jork – zm. 15 maja 1967 w Nowym Jorku) – malarz, grafik i ilustrator, jeden z najważniejszych artystów XX-wiecznych w Stanach Zjednoczonych.
  Stacja benzynowa (stacja paliwowa, dawniej, potocznie benzynówka) – miejsce sprzedaży paliw płynnych – głównie benzyn, także oleju napędowego oraz gazu płynnego (LPG).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.625 sek.