Benzyna - obraz Edwarda Hoppera
Museum of Modern Art (MoMA) – muzeum sztuki nowoczesnej mieszczące się na Manhattanie w Nowym Jorku (na 53rd Street, pomiędzy Fifth Avenue a Sixth Avenue). Ekspozycje prac ze zbiorów Muzeum oraz wystawy czasowe (indywidualne i tematyczne) prezentujące malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, fotografię, film, video, instalacje, nowe media.Benzyna – (łac. benzoe → nazwa żywicy jednego z drzew egzotycznych) jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy. Stosowana także jako rozpuszczalnik.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Benzyna (ang. Gas) – obraz olejny namalowany przez amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera w 1940, obecnie w zbiorach Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Tło powstania[ | edytuj kod]
Hopper jest oszczędny w słowach, co lepiej oddaje wpływ benzyny na codzienność Ameryki doby II wojny światowej, niż czyniłby to tytuł Stacja paliw czy Pracownik przy dystrybutorach benzyny. Artysta wykonał aż jedenaście próbnych szkiców, z których sześć znajduje się w kolekcji Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku. Malarz (co wiadomo z korespondencji prywatnej) długo i bezskutecznie szukał odpowiedniej stacji paliw dla przedstawienia jej na obrazie. Przygotował jednak szkice charakterystycznych amerykańskich dystrybutorów. Pracę nad tym płótnem rozpoczął we wrześniu 1940.
Interpretacja[ | edytuj kod]
Obraz przedstawia styk dwóch światów: natury i cywilizacji. Sztuczne światło bijące z wnętrza budki benzyniarza symbolizuje prawdę. Temat obrazu jest zwyczajny, jak wszystkie u Hoppera: pojedyncza osoba, melancholijne otoczenie, pusta droga i tajemnicza gęstwina. Cywilizacja w swoich nienaturalnych barwach kontrastuje z melancholijnymi barwami natury. Cywilizacja, reprezentowana przez dystrybutory i symbol stacji – jarzy się, natura koi.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Edward Hopper. Gas (ang.). moma.org. [dostęp 2016-05-14].
- ↑ Elena Pontiggia: Hopper. Mediolan: Rizzoli Skira, 2004, s. 74-75. (wł.)