• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bentivoglio de Bonis

  Przeczytaj także...
  Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich.Benwenut z Gubbio OFM (ur. w Gubbio, zm. ok 1232 w Corneto w Apulii) − włoski franciszkanin, brat zakonny, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.
  Kwiatki Świętego Franciszka − zbiór krótkich opowiadań o życiu św. Franciszka z Asyżu i jego dwunastu towarzyszach.

  Bentivoglio de Bonis OFM (ur. w 1188 w San Severino Marche, zm. 25 grudnia 1232 tamże) − włoski franciszkanin, kapłan, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

  Biografia[]

  Bentivoglio urodził się w 1188 w San Severino w Marchii Ankonskiej w . Słysząc kazanie franciszkanina Paolo da Spoleto postanowił wstąpić do zakonu franciszkańskiego. Habit zakonny przyjął w Asyżu z rąk św. Franciszka. Po otrzymaniu święceń kapłańskich mieszkał w klasztorze w Ponte della Trave, gdzie opiekował się trędowatym. Gdy przełożeni kazali przenieść mu się do innego konwentu w Monte San Vinicio, postanowił zabrać chorego ze sobą. Błogosławiony przeżywał ekstazy, był cenionym kaznodzieją. Zmarł w San Severino w 1232. Został pochowany w kościele klasztornym. Kult zaaprobował 30 września 1852 papież Pius IX. Relikwie znajdują się w kościele Santa Maria dei Lumi w San Severino.

  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.Trąd, z łac. również lepra – jedna z najdłużej towarzyszących człowiekowi zakaźnych chorób skóry i nerwów. Wywoływana jest przez prątki Mycobacterium leprae, bakterię odkrytą w 1873 roku przez norweskiego naukowca Armauera Hansena. Występuje w dwóch postaciach: lepromatycznej (lepra lepromatosa tuberosa) i tuberkuloidowej (lepra tuberculoides). Odmiana lepromatyczna jest zaraźliwa, a jej objawy to guzowate krosty podobne do występujących w innych infekcjach i alergiach. Postać tuberkuloidowa jest mniej zaraźliwa, ale bardziej groźna dla samego zarażonego, początkowo pojawiają się plamy na skórze, stopniowo utrata czucia, szczególnie w palcach nóg i rąk, nieleczona prowadzi do zwyrodnień i utraty tkanki.

  Błogosławiony wspomniany został w Kwiatkach św. Franciszka.

  Zobacz też[]

 • Benwenut z Gubbio
 • Przypisy

  1. Diciembre 26: Beato Bentivoglio de Bonis (hiszp.). www.franciscanos.net. [dostęp 2013-07-16].
  2. Elisabetta Nardi: Beato Bentivoglio de Bonis da San Severino Marche (wł.). www.santiebeati.it, 2002-03-21. [dostęp 2013-07-16].
  3. Santuario della Madonna dei Lumi (wł.). www.comune.sanseverinomarche.mc.it. [dostęp 2013-07-16].
  4. Fonti francescane. Assisi: Editrici Francescane, 1995, s. 953-954. ISBN 88-8135-001-7.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.Pius IX (łac. Pius IX, właśc. Giovanni Maria Mastai Ferretti; ur. 13 maja 1792 w Senigallia, zm. 7 lutego 1878 w Watykanie) − papież w okresie od 16 czerwca 1846 do 7 lutego 1878, błogosławiony Kościoła katolickiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Franciszek z Asyżu, właśc. włos. Giovanni Bernardone, nazywany Biedaczyną z Asyżu (ur. 1181 lub 1182w Asyżu, zm. 3 października 1226 w Porcjunkuli koło Asyżu) – włoski duchowny katolicki, diakon, założyciel zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy, misjonarz, mistyk średniowieczny, stygmatyk, święty Kościoła katolickiego, uważany za prekursora ekologii.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.
  Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.