• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bensheim  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Einhausen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Bergstraße. Liczy 6 184 mieszkańców (30 czerwca 2012).Mohacz (węg. Mohács, chor., serb. i bunjevac – Mohač lub Мохач, niem. Mohatsch, tur. Mohaç) – węgierskie miasto nad Dunajem, położone 185 km na południe od Budapesztu. Mohacz należy komitatu Baranya i stanowi ośrodek administracyjny wchodzącego w jego skład powiatu Mohacz.
  Widok ogólny na północną część miasta
  Mapa okolic Bensheim
  Ratusz w Bensheim
  Rodensteiner Hof
  Zamek w Auerbach
  Haus Fleck
  Kościół św. Jerzego (St. Georg)

  Bensheim – miasto w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Bergstraße. 30 września 2015 liczyło 39 866 mieszkańców.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Położenie[ | edytuj kod]

  Bensheim położone jest w zachodniej części Niziny Górnoreńskiej, na wschodnim krańcu pasma górskiego Odenwald. Najbliższe większe miasta to: Darmstadt (ok. 22 km na północ), Heidelberg (ok. 35 km na południe) i Mannheim (ok. 32 km na południowy zachód). Siedziba powiatu Heppenheim (Bergstraße) jest oddalona od Bensheim o ok. 5 km w kierunku południowym.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Migdałowiec pospolity, migdałowiec zwyczajny, śliwa migdał (Amygdalus communis L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi z Azji Środkowej i Mniejszej.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Bensheim tworzy gminę miejską, z którą graniczą: miasto Zwingenberg, gminy Alsbach-Hähnlein i Seeheim-Jugenheim na północy, gmina Lautertal (Vogelsberg) na zachodzie, miasto Heppenheim (Bergstraße) na południu oraz Lorsch i gmina Einhausen na południu.

  Podział miasta[ | edytuj kod]

  Bensheim oficjalnie dzieli się na dziewięć dzielnic:

  Herb (nazwa przyjęta z niem. Erbe "dziedzictwo") – znak rozpoznawczo-bojowy, wywodzący się z symboliki heroicznej lub znaków własnościowych, od XII w. ustalany według ścisłych reguł heraldycznych, pełniący funkcję wyróżnika osoby stanu rycerskiego, później szlacheckiego, także rodziny, rodu, organizacji kościelnej, mieszczańskiej bądź cechu rzemieślniczego, korporacji, miasta, jednostki podziału terytorialnego lub państwa.Brzoskwinia (Persica Mill.) – grupa kilku gatunków roślin, które według większości ujęć taksonomicznych zaliczane są do rodzaju Prunus. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski zalicza jednak uprawiany również w Polsce gatunek brzoskwinię zwyczajną (Persica vulgaris) do oddzielnego rodzaju Persica (brzoskwinia).
 • Śródmieście – znajdują się tu główne instytucje miejskie oraz starówka.
 • Auerbach – największa dzielnica położona w północnej części miasta, licząca 9,6 tys. mieszkańców,
 • Hochstädten – liczy 750 mieszkańców, część miasta od 1971 r.,
 • Schönberg – położony na wschód od centrum, liczy 720 mieszkańców, włączone do miasta w 1939 r.,
 • Wilmshausen – położony we wschodniej części miasta, liczy 680 mieszkańców, włączone do Bensheim w 1972 r.,
 • Gronau – położony we wschodniej części miasta, liczy 1,9 tys. mieszkańców, część miasta od 1971 r.,
 • Zell – położony w południowo-wschodniej części miasta, liczy 1 tys. mieszkańców, włączone w granice administracyjne Bensheim w 1939 r.,
 • Langwaden – zamieszkiwany przez 375 mieszkańców, położony w północno-zachodniej części miasta, do którego zostało włączone w 1971 r.,
 • Fehlheimer – liczy 1,9 tys. mieszkańców, położony w północno-zachodniej części miasta, włączony do Bensheim w 1971 r.,
 • Schwanheim – położony w zachodniej części miasta, liczy 1,1 tys. mieszkańców, dzielnica Bensheim od 1971 r.
 • Klimat[ | edytuj kod]

  W Bensheim panuje klimat typowy dla miejscowości położonych w dolinach górskich, a więc bardzo łagodny. W ciągu roku słońce świeci przez około 2000 godzin, co sprzyja uprawom migdałów, fig i brzoskwiń. Z uprawy tego ostatniego owocu miasto słynie w Niemczech.

  Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².Powiat Bergstraße (niem. Kreis Bergstraße) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Hesja. w rejencji Darmstadt. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Heppenheim.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mur pruski jest to rodzaj ściany szkieletowej, inaczej ryglowej, ramowej lub fachówki (z niem. Fachwerk), wypełnionej murem z cegły, często mylona z szachulcem, czyli ścianą szkieletową z wypełnieniem gliniano-słomianym lub gliniano-trzcinowym. Jego konstrukcja drewniana jest widoczna, często impregnowana i może być traktowana jako element dekoracyjny. Ceglane pola elewacji, zwykle już w trakcie użytkowania budynku, mogły ulegać tynkowaniu i bieleniu, co nadawało im pozorny wygląd bielonej elewacji szachulcowej.
  Starożytność – okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e.
  Amersham - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie South East England, w hrabstwie Buckinghamshire. W 2001 r. miasto zamieszkiwało 17 719 osób.
  Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).
  Zabytek – w języku potocznym jest to każdy wytwór działalności człowieka, będący świadectwem minionej epoki (pamiątką przeszłości), posiadający wartość historyczną, artystyczną, naukową lub emocjonalną, przy czym kryterium czasu powstania, choć najważniejsze, nie przesądza o zdefiniowaniu zabytku. Nauki humanistyczne, a w szczególności historia sztuki nie stworzyły jednej, uniwersalnej definicji zabytku przydatnej wszystkim naukom.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.971 sek.