• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Benoni Beheyt

  Przeczytaj także...
  Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).Hendrik "Rik" Van Looy (ur. 20 grudnia 1933 w Grobbendonk) – belgijski kolarz szosowy i torowy, pięciokrotny medalista szosowych mistrzostw świata, jeden z największych "łowców klasyków" wszech czasów.
  36. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1963 odbyły się w belgijskim mieście Ronse, w dniach 10 - 11 sierpnia 1963 roku.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Benoni Beheyt (ur. 27 września 1940 w Zwijnaarde) – belgijski kolarz szosowy i torowy, złoty medalista szosowych mistrzostw świata.

  Grand Prix Miguel Indurain – wyścig kolarski rozgrywany we Francji, w Fourmies w departamencie Nord, co roku we wrześniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma najwyższą kategorię po UCI ProTour - 1.HC.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Największy sukces w karierze Benoni Beheyt osiągnął w 1963 roku, kiedy zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas szosowych mistrzostw świata w Ronse. W zawodach tych wyprzedził bezpośrednio swego rodaka Rika Van Looya oraz Holendra Jo de Haana. Był to jednak jedyny medal wywalczony przez neigo na międzynarodowej imprezie tej rangi. W tej samej konkurencji był też między innymi jedenasty na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Sallanches. W 1960 roku wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Rzymie, zajmując siódme miejsce ze startu wspólnego i osiemnaste w drużynowej jeździe na czas. Ponadto był między innymi pierwszy w wyścigu Halle-Ingooigem oraz trzeci w Paryż-Tours w 1962 roku, najlepszy w Gandawa-Wevelgem, Grand Prix de Fourmies i Tour de Wallonie w 1963 roku, a rok później zwyciężył w wyścigu Dookoła Belgii, był drugi w Paryż-Roubaix i Ronde van Vlaanderen oraz trzeci w wyścigu Paryż-Bruksela. Trzykrotnie startował w Tour de France, wygrywając jeden etap w 1964 roku. W klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł rok później, kiedy zajął 47. pozycję. Startował także na torze, zdobywając między innymi złoty medal w madisonie na mistrzostwach kraju w 1960 roku. W 1968 roku zakończył karierę.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.

  Najważniejsze zwycięstwa[ | edytuj kod]

 • 1963 - mistrzostwo świata, Gandawa-Wevelgem, Grand Prix de Fourmies
 • 1964 - etap Tour de France, Tour of Belgium
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na memoire-du-cyclisme.eu (fr.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Wyścig Paryż-Tours (Paris-Tours) - jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w październiku. Inauguracja miała miejsce w 1896 roku, a pierwszym zwycięzcą został Francuz Eugène Prévost. Od 2005 roku decyzją UCI wyścig został włączony do cyklu ProTour.
  Warto wiedzieć że... beta

  Johannes "Jo" de Haan (ur. 25 grudnia 1936 w Klaaswaal - zm. 19 kwietnia 2006 w Huijbergen) – holenderski kolarz szosowy, brązowy medalista mistrzostw świata.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Ronde van Vlaanderen (pol. Dookoła Flandrii, fr. Tour des Flandres) – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w kwietniu; nazywany przez miejscowych "Vlaanderens Mooiste" (Flandryjska piękność). Inauguracja miała miejsce w 1913 z inicjatywy dziennikarza Karela Van Wynendaele, a pierwszym zwycięzcą został Belg Paul Deman. Od 2005 roku decyzją UCI wyścig został włączony do cyklu ProTour.
  Tour de Wallonie jest wyścigiem kolarskim rozgrywanym corocznie w południowej Belgii, w francuskojęzycznym regionie Wallonie. Wyścig jest częścią UCI Europe Tour i ma kategorię 2.HC. Do 2007 roku wyścig nosił nazwę Tour de la Région Wallonne. Pierwsza edycja Tour de Wallonie miała miejsce w 1994 roku.
  Wyścig Paryż-Roubaix (Paris-Roubaix) – jeden z najsłynniejszych klasycznych wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w kwietniu. Inauguracja miała miejsce 19 kwietnia 1896 roku, a pierwszym zwycięzcą został Niemiec Joseph Fischer. Od 2005 roku decyzją UCI wyścig został włączony do cyklu ProTour; od edycji 2008 organizatorzy postanowili wyłączyć wyścig z cyklu ProTour, od tejże edycji należał przez kilka lat do kategorii wyścigów bezpośrednio niższej od ProTour (2008 HC, 2009 HIS). W 2011 roku UCI ponownie włączyła wyścig do cyklu zawodów o najwyższej randze - do nowo powstałego World Tour. Przynależność do takiej czy innej kategorii jest w tym przypadku tylko „metką”, wyścig cały czas pozostaje najbardziej prestiżowym i jednym z najtrudniejszych wyścigów klasycznych.
  Baloise Belgium Tour (pol. Dookoła Belgii, nid. Ronde van België, fr. Tour de Belgique) – pięciodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Belgii.
  Halle–Ingooigem – kolarski wyścig jednodniowy, rozgrywany w Belgii od 1945. Zaliczany jest do cyklu UCI Europe Tour, w którym posiada kategorię 1.1. Do 2005 nosił nazwę Brussel-Ingooigem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.