• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Benon Maliszewski

  Przeczytaj także...
  Baryton jest to rodzaj głosu ludzkiego. Głos męski mieszczący się w środkowym zakresie skali głosu (niższy od tenoru, wyższy od basu). Jest to najczęstszy głos występujący u mężczyzn. Barytonowy zakres skali głosu sięga od A do f w muzyce chóralnej i od G do g w muzyce poważnej, ale może być poszerzony zarówno w górę jak i w dół. Głos barytonowy można sklasyfikować na baryton dramatyczny (jest to głos o ciemnej barwie posiadający bardzo bogate i pełne brzmienie oraz niską tessiturę głosu, zakres od G do f ) oraz baryton liryczny (głos ten posiada jasną barwę o lekkim i ciepłym brzmieniu oraz wyższej tessiturze głosu niż baryton dramatyczny, zakres od A do g ).Radio Plus - sieć stacji radiowych, wspólny projekt grup medialnych Eurozet i Time SA. W skład sieci - na podstawie umów operatorskich bądź franczyzowych - wchodzą głównie rozgłośnie diecezjalne.
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Benon Maliszewski (ur. 7 kwietnia 1966 w Mikołowie) – polski baryton.

  W roku 1985 ukończył I L.O. im. Karola Miarki w Mikołowie. W latach 1985-1991 studiował na akademii muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, na wydziale wokalno-aktorskim, w klasie śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej.

  W latach 1990-1992 odbył studia podyplomowe w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, gdzie uzyskał dyplom w specjalności operowej oraz licencjat nauczyciela śpiewu.

  Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini (ur. 22 grudnia 1858 w Lukce, zm. 29 listopada 1924 w Brukseli) – włoski kompozytor muzyki operowej, wolnomularz.Royal Academy of Music, pol. Królewska Akademia Muzyczna – organizacja artystyczna powstała w Londynie w 1720 roku, patronował jej Jerzy I Hanowerski, król Wielkiej Brytanii. Nad jej tworzeniem pracowali tak znakomici kompozytorzy jak Georg Friedrich Händel, Attilio Ariosti i Giovanni Battista Bononcini. Wówczas miała formę przedsiębiorstwa rozrywkowego.

  Od roku 1992 jest nauczycielem śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach.

  W latach 1997-1999 prowadził codzienną autorską audycje muzyczną w Radiu Plus Katowice pt. "Kwadrans Benona Maliszewskiego".

  W czasie pobytu w Anglii miał okazję śpiewać główne role w przedstawieniach operowych, min.: Wesele Figara, Così fan tutte Mozarta, Gianni Schicchi Pucciniego, Zemsta nietoperza Straussa, Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego. Nagrał także dla BBC cykl pieśni Jamesa Barretta.

  W latach 1994-1998 współpracował z Rob Wilton Theatricalia Student Opera Productions. Był współtwórcą programu autorskiego klasy z wykładowym językiem angielskim. Był wykładowcą historii naturalnej oraz historii cywilizacji.

  Witold Szalonek (ur. 2 marca 1927 w Czechowicach-Dziedzicach, zm. 12 października 2001 w Berlinie) – jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu awangardowego w muzyce polskiej i europejskiej.Szczyrk (niem. Schirk) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym.

  W roku 1994 razem z żoną, Beatą Maliszewską założył pierwszą w Mikołowie szkołę językową – Akademię Języka Angielskiego AJA. Istnieje ona do dziś.

  Współpracował m.in. z Piotrem Beczałą, Sir Colinem Davisem, Simonem Jolly, Malcolmem Martineau, Robertem Tearem, Andrzejem Hiolskim, Bohdanem Paprockim, Izabelą Kłosińską, Aleksandrą Stokłosą, Anną Górecką, a także z wieloma instytucjami, np: Orkiestrą Barokową im G.F. Telemanna, Zabrzańską Orkiestrą Symfoniczną, Bielską Orkiestrą Kameralną, Lwowską Orkiestrą Kameralną, Kwartetem Śląskich Filharmoników, Triem Amadeus.

  Mikołów (śl. Mikołůw, niem. Nikolai / Nicolai, czes. i słow.: Mikulov) – miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jest siedzibą powiatu mikołowskiego. Graniczy bezpośrednio ze stolicą województwa - Katowicami oraz Łaziskami Górnymi, Ornontowicami, Orzeszem, Paniówkami, Rudą Śląską, Tychami, Wyrami. Patronem miasta jest święty Wojciech.Eugeniusz Oniegin (ros. Евгений Онегин) op. 24 – opera w trzech aktach (7 odsłonach) Piotra Czajkowskiego. Libretto napisał Modest Czajkowski na podstawie poematu Aleksandra Puszkina. Jej premiera odbyła się 29 marca 1879 w Konserwatorium Moskiewskim.

  Gościł na międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz na wielu scenach europejskich m.in. w Londynie, Wilnie, Nidzie, Stuttgarcie, Gaggio Montano, Mikołowie, Wygiełzowie i Szczyrku. Na swoim koncie ma wiele nagrań telewizyjnych, fonograficznych, oraz liczne prawykonania najnowszych dzieł, m.in. Witolda Szalonka czy Ryszarda Gabrysia.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Zemsta nietoperza (niem. Die Fledermaus) – operetka Johanna Straussa syna. Premiera operetki odbyła się 5 kwietnia 1874 w Theater an der Wien w Wiedniu. Autorami libretta według Henriego Meilhaca i Ludovica Halévyego są Karl Haffner i Richard Genée.

  Za swoją działalność na rzecz promocji miasta Mikołów, został wyróżniony w 1998 roku tytułem Mikołowianina Roku.

  Benon Maliszewski od roku 1989 jest żonaty z Beatą Maliszewską. Mają piątkę dzieci: Igę, Szymona, Benona, Tomasza i Jana.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Akademii Języka Angielskiego w Mikołowie (pol.)
 • Przypisy

  1. Twarze Mikołowa i powiatu mikołowskiego: Benon Maliszewski (pol.). mikolow.naszemiasto.pl. [dostęp 2012-03-18].
  2. Rob Wilton Theatricalia Student Opera Productions (produkcje operowe Royal Academy of Music), [dostęp 2013-01-06]
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Così fan tutte, pełny tytuł: Così fan tutte ossia la scuola degli amanti (Tak czynią wszystkie, czyli szkoła kochanków), KV 588 – opera buffa w dwóch aktach. Muzykę skomponował Wolfgang Amadeusz Mozart, a libretto napisał Lorenzo da Ponte.Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) – kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany do klasyków wiedeńskich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  Opera (wł. "dzieło") – sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto). Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Podobnie jak i balet, wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Opera składa się z aktów, które podzielone są na sceny.
  Historia naturalna – określenie stosowane dla wszelkich zmian zachodzących w przyrodzie oraz dla dziedzin nauk zajmujących się badaniem obiektów przyrodniczych, zarówno przyrody ożywionej jak i nieożywionej (np. skały, minerały). W języku polskim to określenie jest rzadko używane, gdyż w tym sensie używa się raczej słowa przyrodoznawstwo.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Karol Maciej Szymanowski herbu Korwin / Ślepowron (ur. 3 października 1882 w Tymoszówce, zm. 29 marca 1937 w Lozannie) – polski kompozytor, pianista, pedagog i krytyk muzyczny. Wraz z Grzegorzem Fitelbergiem, Ludomirem Różyckim i Apolinarym Szeluto należał do grupy kompozytorów Młodej Polski. Obok Fryderyka Chopina jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
  Gianni Schicchi – jednoaktowa opera werystyczna Giacoma Pucciniego, trzecia z tzw. Tryptyku. Pierwszy raz została wystawiona w Metropolitan Opera w 1918 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.