• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Benjamin Tucker  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Cło – opłata pobierana przez państwo w związku z przemieszczaniem towarów przez granicę celną (powszechnie stosuje się cła importowe, niemniej w niektórych państwach ocleniu podlega również eksport i tranzyt).William Batchelder Greene (ur. 4 kwietnia 1819 w Haverhill, zm. 30 maja 1878 w Somerset) – amerykański anarchoindywidualista, pastor unitariański, żołnierz i promotor wolnej bankowości w Stanach Zjednoczonych.

  Benjamin Tucker (ur. 17 kwietnia 1854 w Dartmouth, zm. 22 czerwca 1939 w Monako) – amerykański anarchoindywidualista oraz redaktor i wydawca anarchistycznego periodyku Liberty.

  Wczesne życie[ | edytuj kod]

  Urodził się 1854 w Dartmouth jako syn Abnera Ricketsona Tuckera i Caroline Almy Cummings. Swoje imię otrzymał po swoim dziadku, Benjamine Ricketson Tuckerze. W latach 1870-1872 Tucker uczęszczał na Massachusetts Institute of Technology. Wtedy to zaczął interesować się anarchizmem, a przede wszystkim po spotkaniu starszego od siebie Williama Batcheldera Greene'a, z którym zostali bliskimi przyjaciółmi. Dzięki Williamowi poznał innych wpływowych anarchistów, m.in. Ezra Heywooda oraz Josiaha Warrena. W tamtym czasie związał się także z Victorią Woodhull, z którą był 1872 do 1875. Powodem zakończenia ich relacji, było burzliwe życie polityczne Victorii, która w tamtym okresie była często aresztowana i prześladowana.

  Patent – potocznie: dokument wydawany przez urzędy patentowe; właściwie: ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło, pod warunkiem wniesienia opłat za co najmniej pierwszy okres ochrony od daty zgłoszenia.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Tucker znał dobrze kilka języków, dlatego zaczął tłumaczyć dzieła znanych europejskich anarchistów. Jego pierwszym przetłumaczonym pismem było Co to jest własność? autorstwa Pierre-Josepha Proudhona. Tłumaczył także prace Michaiła Bakunina, Piotra Kropotkina, Victora Hugo, Nikołaja Czernyszewskiego i Lwa Tołstoja. Pisał w The Word oraz w Radical Review.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Piotr Aleksiejewicz Kropotkin, ros. Пётр Алексеевич Кропоткин (ur. 9 grudnia 1842 w Moskwie, zm. 8 lutego 1921 roku w Dmitrowie) – rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków zwany anarchistycznym księciem.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nikołaj Gawriłowicz Czernyszewski, (ros. Николай Гаврилович Чернышевский (ur. 24 (12) lipca 1828 w Saratowie; zm. 29 (17) października 1889 tamże) – rosyjski filozof, socjalista, przez niektórych postrzegany jako socjalista-utopista, rewolucjonista, redaktor, krytyk literacki, publicysta i pisarz. Był liderem rewolucyjnego demokratycznego ruchu lat 1860. Jego filozofia wywarła wpływ na ideologię Włodzimierza Lenina i Emmy Goldman.
  Victor Marie Hugo fr: [viktɔʀ maʀi ygo], Wiktor Hugo (ur. 26 lutego 1802 w Besançon, zm. 22 maja 1885 w Paryżu) – francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk. Jeden z najważniejszych twórców literatury francuskiej i czołowy przedstawiciel romantyzmu francuskiego.
  Liberty – anarchistyczny periodyk publikowany od sierpnia 1881 do kwietnia 1908 w Stanach Zjednoczonych, początkowo z siedzibą w Bostonie, a od 1892 w Nowym Jorku.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Victoria Woodhull (ur. 23 września 1838 w Homer, hrabstwo Licking, Stany Zjednoczone, zm. 9 czerwca 1927 w Bredon, Wielka Brytania) - amerykańska liderka ruchu feministycznego. Była myślicielką, dziennikarką, publicystką, przedsiębiorczynią, polityczką.
  Periodyk (fr. périodique) – czasopismo o regularnej częstotliwości ukazywania się (np. dziennik, tygodnik, miesięcznik, kwartalnik, rocznik). Ze względu na to, że część czasopism wydawana jest regularnie, periodyk jest w praktyce synonimem czasopisma.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.783 sek.