• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Benjamin McKenzie

  Przeczytaj także...
  JAG - Wojskowe Biuro Śledcze – amerykański serial sensacyjny, mający swą premierę w 1995 roku. W Polsce po raz pierwszy wyemitowany w marcu 1997. Od początku reżyserowany przez Donalda P. Bellisario. Główni bohaterowie to komandor Harmon Rabb (David James Elliott) oraz major, a następnie podpułkownik, Sarah MacKenzie (Catherine Bell) oraz ich technokratyczny szef admirał A.J Chegwiden (John M. Jackson).IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Southland – amerykański serial telewizyjny, opowiadający o grupie policjantów z komisariatu w Southland – południowej dzielnicy biedy w Los Angeles. Swoją premierę miał 9 kwietnia 2009 roku w stacji NBC. Po pierwszym sezonie, liczącym 7 odcinków, NBC zrezygnowała z emisji kolejnych epizodów. Ostatecznie dalszą produkcję i emisję na kolejne cztery sezony przejęła telewizja kablowa TNT, emitując ostatni odcinek 17 kwietnia 2013.

  Benjamin McKenzie Schenkkan (ur. 12 września 1978 w Austin) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Austin w stanie Teksas jako drugi syn adwokata Pietera Meade Schenkkana i poetki/pisarki Mary Frances Victory. Wychowywał się z dwoma braćmi – młodszym Zackiem i starszym Nate. Jest kuzynem aktorki Sarah Drew. Jego wujek scenarzysta teatralny Robert Schenkkan jest laureatem Nagrody Pulitzera. Uczęszczał do szkoły średniej Stephen F. Austin High School w Austin (1997). W 2001 roku ukończył wydział spraw zagranicznych i ekonomii na University of Virginia w Charlottesville, w stanie Wirginia, gdzie występował w studenckich przedstawieniach.

  Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.

  Grywał także w sztukach na Williamstown Theatre Festival. W 2001 roku przeprowadził się do Los Angeles.

  Po przyjeździe do Nowego Jorku udało mu się dostać rolę na Broadwayu w sztuce Życie to sen (Life is a Dream). Sławę zdobył rolą outsidera Ryana Atwooda w serialu Warner Bros. Życie na fali (The O.C., 2003-2007), która w latach 2004-2005 przyniosła mu nominacje do nagród Teen Choice Awards.

  Teen Choice Awards – coroczna gala wręczenia nagród transmitowana przez telewizję Fox. Nagroda wręczana za największe osiągnięcia w dziedzinie muzyki, filmu, sportu, telewizji oraz mody. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych, biorą w nim udział osoby w wieku od 13 do 19 lat.Scooby Doo i Brygada Detektywów (ang. Scooby-Doo! Mystery Incorporated) – amerykański serial animowany z serii Scooby Doo, wyprodukowany w studiu Warner Bros, nawiązujący stylem i konstrukcją odcinków do oryginalnego serialu, a także do Co nowego u Scooby’ego? Premierowe odcinki pierwszej serii były emitowane na Cartoon Network od 29 sierpnia do 3 października 2011 roku.

  2 czerwca 2017 poślubił Morenę Baccarin, z którą ma córkę Frances Laiz Settę Schenkkan (ur. 2 marca 2016).

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Film fabularne[ | edytuj kod]

 • 2005: Junebug jako Johnny
 • 2005: Desperate Souls jako David McNeil
 • 2007: 88 minut (88 Minutes) jako Mike Stemp
 • 2008: Johnny poszedł na wojnę (Johnny Got His Gun) jako Johnny
 • 2008: Stanfordzki eksperyment więzienny (The Stanford Prison Experiment)
 • Seriale TV[ | edytuj kod]

 • 2002: Bez pardonu (The District) jako Tim Ruskin
 • 2003: JAG – Wojskowe Biuro Śledcze jako Petty Oficer Spencer
 • 2003–07: Życie na fali (The O.C.) jako Ryan Atwood
 • 2004: MADtv jako Ryan Atwood
 • 2009–13: Southland jako Ben Sherman
 • 2011: Scooby Doo i Brygada Detektywów jako Odnarb (głos)
 • 2013: Męska robota (Men at Work) jako Bryan
 • 2014–19: Gotham jako kpt. James "Jim" Gordon
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Personalidade: Ben McKenzie (EUA) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2017-12-17].
  2. Benjamin McKenzie (ang.). Listal. [dostęp 2017-12-17].
  3. Ben McKenzie (12 de Setembro de 1978) (port.). Filmow. [dostęp 2017-12-17].
  4. Benjamin McKenzie (ang.). TV.com. [dostęp 2017-12-17].
  5. Benjamin McKenzie - Bio, Facts, Family (ang.). Famous Birthdays. [dostęp 2017-12-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ben McKenzie w bazie IMDb (ang.)
 • Ben McKenzie w bazie Filmweb
 • Benjamin McKenzie w bazie Notable Names Database (ang.)
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  88 minut (ang. 88 Minutes) – niemiecko-amerykański thriller z 2007 roku, w reżyserii Jona Avneta. Premiera filmu miała miejsce 14 lutego 2007.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Życie na fali (ang. The O.C.) – amerykański serial telewizyjny liczący w sumie cztery sezony. Serial, stworzony przez Josha Shwartza, obrazuje fikcyjne życie młodzieży i ich rodzin zamieszkujących Newport Beach w Hrabstwie Orange w Californii. Życie na fali nadawane było w Stanach Zjednoczonych w latach 2003 – 2007 oraz w 50 innych krajach na całym świecie, będąc jednym z najpopularniejszych seriali roku 2003.
  Męska robota (ang. Men at Work) – amerykański serial komediowy stworzony przez Breckina Meyera. Wyprodukowany przez FanFare Productions i Sony Pictures Television.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.