• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Benjamin Latrobe

  Przeczytaj także...
  Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Benjamin Latrobe

  Benjamin Henry Latrobe (ur. 1 maja 1764, zm. 3 września 1820) – amerykański architekt, pochodzenia angielskiego.

  Projektował głównie budynki użyteczności publicznej i gmachy rządowe. Brał udział w budowie Kapitolu w Waszyngtonie. Zaprojektował Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Baltimore, najstarszą rzymskokatolicką katedrę w Stanach Zjednoczonych.

  Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Baltimore - zaprojektowana przez Latrobe'a

  Latrobe był jednym z pierwszych profesjonalnie przygotowanych architektów w Stanach Zjednoczonych. Z tego względu czasami jest on nazywany ojcem amerykańskiej architektury.

  Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Baltimore (ang. The Basilica of the National Shrine of the Assumption of the Virgin Mary lub w skrócie Baltimore Basilica) to bazylika rzymskokatolicka w mieście Baltimore w Stanach Zjednoczonych. Jest to najstarsza katedra rzymskokatolicka w Stanach Zjednoczonych i pierwsza znacząca budowla religijna wybudowana w tym kraju po uchwaleniu konstytucji USA. Bazylika jest konkatedrą archidiecezji Baltimore. Zaprojektował ją architekt Benjamin Latrobe. Bazylika jest wpisana do rejestru National Historic Landmark i National Register of Historic Places.Latrobe (leɪˈtroʊb) – miasto w USA, w stanie Pensylwania, w hrabstwie Westmoreland, 64 kilometry na południowy wschód od miasta Pittsburgh. Miasto liczy 8994 mieszkańców (2010).
  Budynek Kapitolu w Waszyngtonie, który współprojektował Latrobe

  Na cześć Benjamina Latrobe zostało nazwane miasto w Pensylwanii. Nazwę Latrobe nadał miastu inżynier Oliver Barnes w 1852 roku, przyjaciel wybitnego architekta.

  Bibliografia[]

 • Encyklopedia PWN, Tom 2, Warszawa 1991, s. 282.
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.