• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Benjamin Hotchkiss

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Karabin powtarzalny to rodzaj karabinu, w którym strzelec każdorazowo po oddaniu strzału musi ręcznie dokonać przeładowania broni wprowadzając pocisk do komory nabojowej przez wykonanie odpowiednich ruchów zamkiem, natomiast nabój podawany jest z magazynka.
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.
  Benjamin Hotchkiss

  Benjamin Berkeley Hotchkiss (ur. 1 października 1826 w Watertown (Connecticut), zm. 14 lutego 1885 w Paryżu) – amerykański konstruktor i producent uzbrojenia.

  Amunicja – ogół rakiet, nabojów artyleryjskich, min, bomb lotniczych, torped, bomb głębinowych, granatów ręcznych oraz naboje do broni strzeleckiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Po skończonych studiach i odbyciu praktyki zaczął pracować w fabryce ojca. Podczas pracy zainteresował się bronią i amunicją. Opatentował w 1855 nabój artyleryjski. Zajmował się w czasie wojny secesyjnej (1861–1865) produkcją amunicji karabinowej własnego pomysłu. Założył w 1870 roku w Viviers (Aveyron) we Francji własne przedsiębiorstwo zbrojeniowe pod firmą „B.B. Hotchkiss Company”. Skonstruował w 1873 roku 37 mm armatkę rewolwerową Hotchkiss wz. 1873 podejmując jej produkcję w swoim przedsiębiorstwie. Opracował karabin powtarzalny w 1875, który zasilany był z 6-nabojowego magazynka rurowego umieszczonego w kolbie. Masa broni wynosiła 4,3 kg, a szybkostrzelność do 20 strz./min. Karabin ten nie został wprowadzony do uzbrojenia armii francuskiej, ponieważ posiadał mniejszą pojemność magazynka od karabinu Grass-Kropaček wz. 1874/78. W 1879 opracował 47 mm armatkę rewolwerową Hotchkiss wz. 1879, a następnie skonstruował w 1881 armatki szybkostrzelne Hotchkiss wz. 1881 o kalibrach 37, 47 i 57 mm. Rozbudowywał swoje przedsiębiorstwo przekształcając je w koncern międzynarodowy mający swe wytwórnie w USA, Francji, Anglii, Austrii, Niemczech i Rosji. Opracowywał również nowe wzory broni strzeleckiej i amunicji artyleryjskiej.

  Broń strzelecka jest to broń palna przystosowana do amunicji strzeleckiej, której kaliber nie przekracza na ogół (z wyjątkiem wyspecjalizowanych środków np. granatników, rusznic przeciwpancernych) 20 mm. Do broni strzeleckiej zaliczamy także granaty ręczne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo „WIS”, 1994, s. 87. ISBN 83-86028-01-7.
 • Szybkostrzelność to liczba strzałów jaką dana broń palna może oddać w ciągu określonego czasu (najczęściej minuty). Rozróżnia się:Kolba – część broni strzeleckiej służąca do oparcia broni o ramię strzelca. Kolba może być stała, składana (umożliwia zmniejszenie długości broni podczas przenoszenia albo przechowywania), teleskopowa lub przyłączana, wykonana z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych. W miejscu oparcia o ramię strzelca często jest zakończona stopką gumową (trzewikiem), która amortyzuje odrzut broni i przedłuża kolbę lub metalową ( zwłaszcza w broni wojskowej) która osłania kolbę przed uszkodzeniami mechanicznymi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hotchkiss M1873 – francuska armata pięciolufowa kalibru 37 mm, o zasadzie działania analogicznej do kartaczownicy Gatlinga. Działo zaprojektowane początkowo jako działo polowe, ale najczęściej używane było jako uzbrojenie okrętów. Działo Hotchkiss M1873 było szeroko stosowane w ostatnim dwudziestoleciu XIX wieku przez marynarki wojenne i oddziały piechoty morskiej.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Uzbrojenie lub "Oręż" to wszelkie środki walki umożliwiające zadanie przeciwnikowi strat w ludziach (sile żywej) i sprzęcie. Wyróżnianych jest wiele rodzajów uzbrojenia wykorzystywanego przez różne formacje wojskowe na przestrzeni dziejów. Podstawowy podział uzbrojenia wyróżnia uzbrojenie defensywne (obronne) oraz uzbrojenie ofensywne.
  Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.
  Amunicja karabinowa - amunicja zespolona przeznaczona do karabinów. Kaliber od 6 do 13 mm (najczęściej 7-8 mm). Charakteryzuje się wysoką prędkością początkową. Istnieje kilka rodzajów amunicji karabinowej:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.