• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Benjamin Bathurst

  Przeczytaj także...
  Admiralicja (ang. Admiralty) – nazwa kierownictwa brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy). Kiedyś była samodzielnym ciałem, obecnie Admiralicja (Admiralty Board – Rada Admiralicji) jest oddziałem Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii nadzorującym sprawy Marynarki Królewskiej.Kontradmirał (kadm., kontradm.) - wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający generałowi brygady w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.
  Wiceadmirał (wadm., wiceadm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający generałowi dywizji w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

  David Benjamin Bathurst (ur. 27 maja 1936), brytyjski wojskowy i admirał Royal Navy, najstarszy syn kapitana Petera Bathursta (wnuka 6. hrabiego Bathurst i lady Elisabeth Temple-Gore-Langton, córki kapitana Chandosa Temple-Gore-Langtona. Używał swojego drugiego imienia, Benjamin.

  Wykształcenie odebrał w Eton College i Royal Naval College w Darmouth. W 1953 r. wstąpił do Royal Navy i służył w lotnictwie morskim jako pilot helikoptera. Szybko uzyskał uprawnienia instruktora i objął dowodzenie nad szwadronem.

  Admirał (adm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej marynarce wojennej, odpowiadający generałowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.

  W 1974 uzyskał rangę kapitana i objął dowództwo nad fregatą HMS "Ariadne". Dwa lata później został asystentem ds. morskich Pierwszego Lorda Morskiego, Edwarda Ashmore'a. Od 1978 dowodził HMS "Minevra" i do 1980 był dowódcą 5 szwadronu fregat. Rok później wstąpił do Królewskiej Akademii Studiów Obronnych i rozpoczął pracę jako dyrektor ds. uzbrojenia lotnictwa morskiego w ministerstwie obrony.

  15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.Order Łaźni (pełna nazwa ang.: The Most Honourable Order of the Bath) – brytyjskie odznaczenie wprowadzone przez króla Jerzego I 18 maja 1725, aczkolwiek początków odznaczenia szukać należy w średniowieczu, prawdopodobnie nie wcześniej niż 1128. Nazwa odznaczenia pochodzi z rycerskiego ceremoniału, na który składały się post, modły i kąpiel poprzedzające dzień pasowania. Order Łaźni otrzymują monarcha, książę Walii i dekorowani w trzech klasach: Krzyż Wielki (GCB), Krzyż Komandorski (KCB lub DCB) i Krzyż Towarzyski (CB). Istnieją dwie kategorie orderu cywilna (w formie owalnego medalionu) i wojskowa (w formie krzyża).

  W 1983 został awansowany do rangi kontradmirała i rozpoczął służbę jako oficer flagowy 2 flotylli, którą to funkcję sprawował do momentu, kiedy został mianowany dyrektorem generalnym ds. szkolenia marynarki. W 1987 został wiceadmirałem, a w 1989 admirałem. W 1987 został odznaczonym Krzyżem Komandorskim Orderu Łaźni. Później służył jako głównodowodzący floty.

  Śmigłowiec lub helikopter (gr. héliks, D. hélikos – skręcony; pterón – skrzydło) – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), który wytwarza siłę nośną dzięki ruchowi obrotowemu wirnika lub wirników napędzanych przez silnik, a obecnie coraz częściej przez 2, a czasem nawet 3 silniki. Wirnik zbudowany jest z odpowiednio profilowanych łopat osadzonych w głowicy.Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.

  W 1991 został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Łaźni. Został też wiceprzewodniczącym Sztabu Obronnego. W latach 1993-1995 był Pierwszym Lordem Morskim i szefem sztabu Royal Navy. W 1995 r. odszedł na emeryturę i został mianowany admirałem floty. Był również adiutantem do spraw morskich królowej Elżbiety II oraz zastępcą Lorda Namiestnika Somerset.

  Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.Fregata – klasa okrętów średniej lub dużej wielkości. Nazwa klasy istnieje co najmniej od XVI wieku do chwili obecnej, lecz przeznaczenie i charakterystyki fregat zmieniały się znacznie na przestrzeni epok. Nie należy jej mylić z fregatą w znaczeniu typu ożaglowania.

  29 sierpnia 1959 r. poślubił Sarah Christian Pandorę Peto, córkę majora Basila Peto i Patricii Browne, córki Geralda Browne'a. Benjamin i Sarah mają razem syna i trzy córki:

 • Alice Patricia Bathurst (ur. 24 maja 1962)
 • Benjamin John Bathurst (ur. 15 kwietnia 1964), ożenił się z Katherine Ellison, ma dzieci
 • Anna Christian Bathurst (ur. 15 października 1968), żona Paula Sinclaira, nie ma dzieci
 • Lucilla Ruby Bathurst (ur. 28 grudnia 1970), żona kapitana Jamesa Watsona



 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.