• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Benita Ferrero-Waldner

  Przeczytaj także...
  Thomas Klestil (ur. 4 listopada 1932 w Wiedniu, zm. 6 lipca 2004 tamże) – konserwatywny polityk austriacki, prezydent kraju.Królewski Norweski Order Zasługi (norw.: Den Kongelige Norske Fortjenstorden lub Den Kongelege Norske Fortenstordenen) – wysokie odznaczenie (order) Królestwa Norwegii za zasługi dla Norwegii.
  Viktor Klima (ur. 4 czerwca 1947 w miejscowości Schwechat koło Wiednia) – austriacki polityk, w latach 1997–2000 kanclerz federalny Austrii i przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Austrii.

  Benita Ferrero-Waldner (ur. 5 września 1948 w Salzburgu) – austriacka polityk i dyplomata, posłanka do Rady Narodowej, w latach 2000–2004 minister spraw zagranicznych, od 2004 do 2010 komisarz europejski.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1970 ukończyła studia prawnicze na Universität Salzburg. W latach 1971–1983 pracowała w prywatnych przedsiębiorstwach m.in. jako dyrektor ds. promocji eksportu i dyrektor ds. sprzedaży. Od 1984 pracowała w austriackiej dyplomacji, była urzędniczką w ministerstwie spraw zagranicznych, pierwszym sekretarzem ambasady w Senegalu, radcą ds. gospodarczych oraz chargé d’affaires a.i. w ambasadzie we Francji. W 1993 objęła stanowisko zastępcy szefa protokołu dyplomatycznego w MSZ. W tym samym roku sekretarz generalny ONZ Butrus Butrus Ghali powierzył jej funkcję szefa protokołu ONZ, którą pełniła do 1995.

  Ursula Plassnik, (ur. 23 maja 1956 w Klagenfurcie) – austriacka polityk i dyplomatka pochodzenia słoweńskiego, szefowa dyplomacji austriackiej w latach 2004–2008. Posłanka do Rady Narodowej XXIII i XXIV kadencji.Order Pro Merito Melitensi, Order Pro Merito Melitense (pol. Order Zasługi Zakonu Maltańskiego) – odznaczenie państwowe przyznawane przez Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty, ustanowione w 1920.

  W 1995, 1999 i 2002 z listy Austriackiej Partii Ludowej wybierana do Rady Narodowej XX, XXI i XXII kadencji. Od maja 1995 do lutego 2000 była sekretarzem stanu w gabinetach, którymi kierowali Franz Vranitzky i Viktor Klima. W lutym 2000 została ministrem spraw zagranicznych w rządzie kanclerza Wolfganga Schüssela. Z ramienia Austriackiej Partii Ludowej kandydowała w wyborach prezydenckich z kwietnia 2004, mających wyłonić następcę Thomasa Klestila. Otrzymała 47,6% głosów, przegrywając ze swoim jedynym kontrkandydatem, socjaldemokratą Heinzem Fischerem, którego poparło 52,4% głosujących.

  Wolfgang Schüssel (ur. 7 czerwca 1945 w Wiedniu) – austriacki polityk, wicekanclerz i minister spraw zagranicznych, przewodniczący Austriackiej Partii Ludowej (1995–2007). W latach 2000–2007 kanclerz federalny Austrii.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W lipcu 2004 kanclerz Wolfgang Schüssel rekomendował ją na następnego austriackiego komisarza w Komisji Europejskiej – w związku z tą nominacją w październiku zakończyła urzędowanie na stanowisku ministra (zastąpiła ją Ursula Plassnik). W nowej Komisji Europejskiej w listopadzie 2004 tekę komisarza ds. stosunków zewnętrznych i Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Zakończyła urzędowanie w lutym 2010, przy czym w grudniu 2009 otrzymała nowy zakres kompetencji (obejmujący handel i Europejską Politykę Sąsiedztwa).

  Order Izabeli Katolickiej (hiszp. Orden de Isabel la Católica) – cywilne odznaczenie państwowe Królestwa Hiszpanii, ustanowione 14 marca 1815.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 2010 weszła w skład rady nadzorczej koncernu ubezpieczeniowego Munich Re.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Wielka Złota na Wstędze Odznaka Honorowa za Zasługi dla Republiki Austrii
 • Wielka Srebrna na Wstędze Odznaka Honorowa za Zasługi dla Republiki Austrii
 • Krzyż Wielki II klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec
 • Krzyż Wielki Orderu Leopolda II (Belgia)
 • Komandor Orderu Narodowego Zasługi (Francja)
 • Krzyż Wielki Orderu Honoru (Grecja)
 • Krzyż Wielki Orderu Pro Merito Melitensi (Zakon Maltański)
 • Krzyż Wielki Orderu Zasługi (Norwegia)
 • Komandor Krzyża Wielkiego Orderu Gwiazdy Polarnej (Szwecja)
 • Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Profil na stronie Parlamentu Austrii (niem.). [dostęp 2016-04-12].
  2. Profile – Curriculum Vitae (ang.). ec.europa.eu. [dostęp 2016-04-12].
  3. Bundespräsidentenwahl vom 25. April 2004, endgültiges Ergebnis (niem.). bmi.gv.at. [dostęp 2016-04-12].
  4. The members of the Barroso Commission (2004–2009) (ang.). ec.europa.eu. [dostęp 2016-04-12].
  5. Press release (ang.). munichre.com, 17 lutego 2010. [dostęp 2016-04-12].
  Order Leopolda II (fr. Ordre de Léopold II, nl.: Orde van Leopold II) – jeden z narodowych orderów Królestwa Belgii (trzeci w hierarchii ważności). Przyznawany za znaczne zasługi dla dobra narodu belgijskiego lub wobec panującego monarchy. Może być nadawany obywatelom belgijskim lub cudzoziemcom.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Królewski Order Gwiazdy Polarnej (szw. Nordstjärnenorden) – odznaczenie Królestwa Szwecji nadawane za zasługi cywilne.
  Austriacka Partia Ludowa (niem. Österreichische Volkspartei, ÖVP) – austriacka partia chrześcijańsko-demokratyczna. Z partii wywodziło się pięciu kanclerzy, a także prezydenci Kurt Waldheim i Thomas Klestil. ÖVP należy do Europejskiej Partii Ludowej.
  Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.
  Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (niem. Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland), potocznie zwany Związkowy Krzyż Zasługi (Bundesverdienstkreuz) – niemieckie odznaczenie państwowe za zasługi cywilne, jedyny order Republiki Federalnej Niemiec nadawany przez władze federalne.
  Senegal (Republika Senegalu, franc. République du Sénégal) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią.
  Munich Re (Münchener Rückversicherungs-Gesellschaft Aktiengesellschaft in München, wcześniej w skrócie Münchener Rück) (FWB: WKN, NYSE WKN) jest obecnie największym na świecie reasekuratorem grupy Ergo. Posiada 99,64 procent w kapitale ubezpieczyciela. Od 1880 roku grupa specjalizuje się w ocenie ryzyka. Jej klientami są w pierwszej kolejności firmy ubezpieczeniowe; blisko 6 tysięcy podmiotów w 150 krajach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.