• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Beniaminek

  Przeczytaj także...
  Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.PFK Liteks Łowecz (bułg. ПФК Литекс Ловеч) – bułgarski klub piłkarski założony w 1921 roku. Od tego czasu dziesięciokrotnie zmieniał swoją nazwę.
  Drużynowe mistrzostwa Polski na żużlu – polskie rozgrywki ligowe w sporcie żużlowym, rozgrywane na torach klasycznych, pod patronatem Głównej Komisji Sportu Żużlowego (części Polskiego Związku Motorowego). Pierwsze zawody ligowe odbyły się w 1948 roku. Od tamtego czasu system rozgrywek ulegał wielokrotnym zmianom.

  Beniaminek – określenie używane w sporcie, w grach zespołowych posiadających zorganizowane klasy rozgrywkowe (ligi). Oznacza zespół klubu sportowego, który awansował do danej ligi z niższego szczebla rozgrywek i gra w niej pierwszy sezon po takim awansie.

  Do przywilejów beniaminka na ogół (choć nie zawsze) należy rozgrywanie pierwszego w sezonie meczu na własnym obiekcie.

  Liga polska w piłce nożnej 1937 – 11. edycja najwyższych w hierarchii rozgrywek ligowych polskiej klubowej piłki nożnej.I liga polska w piłce nożnej (w latach 1949–2008 II liga polska) – druga w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Nazywana zwyczajowo „zapleczem ekstraklasy”, stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między Ekstraklasą a II ligą polską (dawną III ligą polską), będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla 18 polskich klubów piłkarskich. Czołowe drużyny I ligi polskiej uzyskują awans do Ekstraklasy, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do II ligi polskiej. Od samego początku do dziś zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu. W sezonie 2009/2010 przez kilka miesięcy sponsorem tytularnym ligi została szwedzka firma bukmacherska Unibet, jednakże z powodu uchwalenia przez polski rząd ustawy antyhazardowej, współpracę zakończono.

  Określenie pochodzi od imienia biblijnego Beniamina, syna Jakuba, które w formie zdrobniałej jest synonimem najmłodszego w gronie.

  Przeciwieństwem tego określenia jest spadkowicz – oznacza bowiem zespół, który spadł do danej ligi z wyższego szczebla rozgrywek i gra w niej pierwszy sezon po takim spadku.

  Ciekawostki[]

 • W historii I ligi polskiej w piłce nożnej najczęściej beniaminkiem bywał zespół Cracovii – 8 razy.
 • Dwukrotnie udało się beniaminkowi zdobyć tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej. Dokonały tego zespoły:
 • Cracovii w sezonie 1937
 • Ruchu Chorzów w sezonie 1988/89.
 • Podobna sytuacja miała miejsce w Bułgarii w sezonie 1997-98, kiedy mistrzostwo kraju wywalczył niedawny drugoligowiec Liteks Łowecz, oraz w sezonie sezonie 2011-12, kiedy mistrzem został Łudogorec Razgrad.

  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.AKS Wyzwolenie Chorzów – górnośląski klub sportowy powstały w 1910 roku w Königshütte (obecny Chorzów) w II Rzeszy Niemieckiej. Jest jednym z najstarszych działających klubów na Śląsku. Znany głównie dzięki sekcjom piłki nożnej i piłki ręcznej, ale także lekkiej atletyce (m.in. Halina Richter-Górecka złota medalistka w sztafecie 100 m Tokio 1964 i brązowa medalistka w sztafecie 100 m Rzym 1960, drużynowe mistrzostwo Polski mężczyzn w 1950 r.) i tenisie ziemnym (Danuta Wieczorek wielokrotna mistrzyni kraju, finalistka Wimbledonu jako juniorka). Jego szczypiorniści (i szczypiornistki) byli 12-krotnymi Mistrzami Polski, a piłkarze Wicemistrzami Polski w 1937 roku i trzykrotnie brązowymi medalistami oraz trzykrotnymi mistrzami Górnego Śląska (1942, 1943 i 1944).
 • W sezonie 1937 kiedy mistrzem Polski został beniaminek Cracovia, drugi beniaminek AKS Chorzów wywalczył wicemistrzostwo.
 • W Ekstralidze żużlowej tylko raz beniaminek został Drużynowym Mistrzem Polski. Była to Unia Tarnów.
 • W sezonie 1997/1998 mistrzem Bundesligi został zespół 1. FC Kaiserslautern, który rok wcześniej awansował do niemieckiej ekstraklasy.
 • W lidze japońskiej w sezonie 2011 drużyna Kashiwa Reysol zdobyła mistrzostwo kraju jako beniaminek. Tej samej sztuki dokonała drużyna w sezonie 2014, była nią Gamba Osaka.
 • W Chinach beniaminek został mistrzem kraju, ostatnim takim zespołem było Guangzhou Evergrande.
 • W lidze bułgarskiej beniaminek od razu został mistrzem kraju, takiej sztuki dokonał Łudogorec Razgrad.
 • Także w polskiej kobiecej lidze siatkówki był przypadek, że beniaminek został mistrzem kraju. Takiej sztuki dokonały siatkarki Chemika Police.
 • Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.Jakub (hebr. Yaʿăqōḇ, Yaʿaqov יַעֲקֹב, arab. يعقوب, Yaʿqūb, od aqeb - „pięta"), nazywany też Izraelem (hebr. יִשְׂרָאֵל - Israel „Walczący z Bogiem") – patriarcha biblijny, którego dzieje przedstawia Księga Rodzaju.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bułgarska Grupa B (bg. „Б“ футболна група) - drugi poziom rozgrywek piłkarskich w Bułgarii. Rywalizuje w niej 31 drużyn, podzielonych na dwie grupy - "Wschodnią" i "Zachodnią", które grają w systemie każdy z każdym (mecz i rewanż). Zwycięzca każdej z grup awansuje bezpośrednio do Grupy A, a zespoły, które zajęły drugie miejsca rozgrywają między sobą spotkanie barażowe. Wygrany następny sezon rozpoczyna w ekstraklasie.
  Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.
  Cracovia (błędnie nazywana Cracovia Kraków) – najstarszy nieprzerwanie istniejący polski klub sportowy założony 13 czerwca 1906. W 1998 roku powstał także w ramach spółki KS Cracovia i Gminy Kraków – Miejski Klub Sportowy Cracovia Sportowa Spółka Akcyjna, w ramach którego działa m.in. sekcja piłki nożnej mężczyzn. Współzałożyciel Związku Polskiego Piłki Nożnej (1911) i Polskiego Związku Piłki Nożnej (1919).
  Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku (w formie koinè (gr. κοινὴ)), uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg biblijnych.
  Kashiwa Reysol (jap. 柏レイソル, Kashiwa Reisoru) – japoński klub piłkarski grający w J-League. Klub ma siedzibę w Kashiwa w prefekturze Chiba. Nazwa Reysol pochodzi z hiszpańskich słów rey (pl. król) oraz sol (pol. słońce). W 2009 roku zespół zajął 16. miejsce w J-League i spadł do J-League 2. Jednak w 2010 roku zespół zajął 1. miejsce w J-League 2 i awansował do J-League. W 2011 roku jako beniaminek niespodziewanie zdobył swój pierwszy tytuł mistrza Japonii.
  Ruch Chorzów – polski klub sportowy założony 20 kwietnia 1920 w Bismarkhucie (niem. Bismarckhütte, od 1 stycznia 1923 Hajduki Wielkie; dziś Chorzów Batory, dzielnica Chorzowa) jako jednosekcyjny klub piłkarski. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce. 14-krotny mistrz Polski, 3-krotny zdobywca Pucharu Polski oraz jeden z dwóch polskich ćwierćfinalistów Pucharu UEFA w historii (edycja 1973/74). Zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski w piłce nożnej. Obecnie gra w ekstraklasie (70 sezon w historii). W tabeli wszech czasów tych rozgrywek prowadził do połowy lat 90., aktualnie plasuje się na 3 miejscu. Do sezonu 1986/87 był jedynym klubem, jaki uczestniczył we wszystkich sezonach polskiej ekstraklasy.
  Łudogorec Razgrad (bułg. ПФК Лудогорец 1945 (Разград)) – bułgarski klub piłkarski z siedzibą w mieście Razgrad.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.