• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Benedyktynki misjonarki

  Przeczytaj także...
  Kolumba Janina Matylda Gabriel (ur. 3 maja 1858 w Stanisławowie, zm. 24 września 1926 w Rzymie), założycielka Zgromadzenia Benedyktynek od Miłości, błogosławiona katolicka.Ignacy Dub-Dubowski (ur. 1874 w Wilnie, zm. 1953 w Rzymie) – polski biskup rzymskokatolicki, ordynariusz diecezji łucko-żytomierskiej (1917-1925), administrator apostolski diecezji kamienieckiej (1917-1918), arcybiskup tytularny Philippopolis di Arabia.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek (Benedyktynki Misjonarki) (łac. Congregatio Sororum Benedictinarum-Missionariarum) – żeńskie katolickie zgromadzenie zakonne założone przez Jadwigę (Józefę) Kuleszę.

  Historia

  Zgromadzenie zostało założone przez Jadwigę (Józefę) Kuleszę. Ok. 1912 r. otrzymała ona od bł. Kolumby Gabriel, założycielki Benedyktynek Miłości, misję założenia filii tego zgromadzenia na Podolu. Biskup Ignacy Dubowski wydał zgodę na otwarcie nowicjatu i 24 czerwca 1917 roku w Białej Cerkwi odbyły się pierwsze obłóczyny. Datę tego wydarzenia uważa się za początek nowego zgromadzenia, chociaż wówczas biskup Dubowski uważał, że jest to nowy zakon, a Jadwiga Kulesza – że tylko filia Benedyktynek Miłości.

  Szkaplerz (łac. scapulare od scapula – ramiona, barki, plecy) – wierzchnia część habitu w niektórych zakonach (karmelici, karmelici bosi, dominikanie, benedyktyni, cystersi, trynitarze, serwici) w postaci szerokiego płata materiału z otworem na głowę, takiego samego z jakiego uszyta jest tunika i zazwyczaj w tym samym co ona kolorze. Szkaplerz okrywa barki oraz sięga na plecy i na piersi. W zakonach męskich na szkaplerz nakłada się pelerynkę z przyszytym do niej kapturem i płaszcz. Szkaplerza nie ma w habitach franciszkanów, franciszkanów konwentualnych, kapucynów, ani klarysek, ale spotykany jest nieraz jako część habitu w niektórych zgromadzeniach franciszkańskich trzeciego zakonu regularnego.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Charyzmat

  Siostry żyją według reguły św. Benedykta, w związku z czym podstawę ich życia stanowią modlitwa i praca. Posługa apostolska koncentruje się szczególnie na dzieciach pozbawionych opieki. W związku z tym siostry prowadzą ośrodki dla dzieci upośledzonych umysłowo, szkoły specjalne, domy dziecka oraz przedszkola, ponadto opiekują się ludźmi w podeszłym wieku, wypiekają hostie i szyją szaty liturgiczne.

  Chełm (biał., ukr., ros. Холм [Chołm]) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce. Znajduje się w odległości 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Chełm jest po Lublinie drugim co do liczby ludności miastem w województwie lubelskim.Grajewo – miasto i gmina w województwie podlaskim, nad rzeką Ełk. Od 1 stycznia 1999 roku jest siedzibą powiatu grajewskiego.

  Formacja zakonna

  Na formację zakonną składa się kandydatura (2 tygodnie), postulat (6 miesięcy-2 lata), nowicjat (2 lata), juniorat (5 lat) i formacja stała.

  Strój zakonny

  Strój zakonny składa się z czarnego habitu z białym kołnierzykiem, czarnego szkaplerza oraz czarnego welonu z białym podszyciem. Habit przepasany jest skórzanym paskiem, a na piersi krzyż na czarnej tasiemce. W Brazylii i Ekwadorze habit jest koloru szarego bez szkaplerza, natomiast welon jest koloru białego.

  Końskowola – osada położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Końskowola. Leży na Wysoczyźnie Lubartowskiej, nad rzeką Kurówką, w odległości 5 kilometrów na wschód od Puław oraz 10 km na zachód od Kurowa i 42 km od Lublina. Przebiega przez nią droga krajowa nr 12 oraz linia kolejowa nr 7.Juniorat (inaczej: okres ślubów czasowych) – następujący po nowicjacie, pięcioletni okres w formacji zakonnej, podczas którego kandydaci do kapłaństwa lub siostry zakonne i bracia zakonni ponawiają co roku złożone śluby. Juniorat kończy się konsekracją wieczystą.

  Zgromadzenie w Polsce i na świecie

  Dom generalny znajduje się w Otwocku. Poza domem generalnym w Polsce domy Benedyktynek Misjonarek znajdują się w: Biłgoraju, Borkowicach, Chełmie, Ełku, Gdańsku, Grajewie, Koninie, Końskowoli, Kwidzynie, Lublinie, Łomży, Miechowie, Olsztynie, Puławach, Trąbkach, Zielonej Górze.

  Trąbki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Pilawa. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie siedleckim.Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.

  Zgromadzenie jest obecne w Brazylii, Ekwadorze, Polsce, USA i na Ukrainie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Formacja zakonna – proces stopniowego doskonalenia się osoby, która złożyła śluby zakonne (lub inne podobne więzy) i współpracuje z łaską Bożą krocząc drogą charakterystyczną dla konkretnego instytutu, zgromadzenia lub zakonu (charyzmat zakonny).Postulat (łac. postulare - żądać, wymagać) - pierwszy okres życia we wspólnocie zakonnej, poprzedzający nowicjat. Postulat może trwać od kilku tygodni do 2 lat. Służy postulantom do poznania zakonu i wciągnięcia się do życia zakonnego. W związku z tym, że postulant lub postulantka nie składają żadnych przyrzeczeń, mogą w każdej chwili przerwać postulat i opuścić wspólnotę bez żadnych konsekwencji. Bezpośrednio po postulacie rozpoczyna się nowicjat.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biała Cerkiew (ukr. Бiла Церква, Biła Cerkwa) – miasto na Ukrainie, największe w obwodzie kijowskim, położone nad rzeką Roś w odległości 80 km na południe od Kijowa, dawna polska rezydencja magnacka. Do miasta należy również miejscowość Aleksandria z pięknym parkiem.
  Józefa Kulesza, siostra Jadwiga (ur. w 1859 w Karabelówce w guberni kijowskiej, zm. 5 kwietnia 1931 w Łucku) – polska zakonnica, założycielka zgromadzenia sióstr Benedyktynek Misjonarek.
  Biłgoraj (jid. בילגוריי, ros. Билгорай, ukr. Білго́рай) – miasto i gmina w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, siedziba powiatu biłgorajskiego.
  Obłóczyny - uroczystość przyznania alumnom seminarium duchownego sutann lub zakonnikom habitu. W polskich seminariach duchownych sutanny przyznaje się alumnom II lub III roku, a w zakonach najczęściej po nowicjacie. Takiej uroczystości zazwyczaj przewodzi biskup danej diecezji lub prowincjał zakonu (ewentualnie rektor seminarium lub magister nowicjatu). Błogosławi on sutanny, po czym, jeśli w danym seminarium duchownym jest taka tradycja, ucina się alumnom/nowicjuszom krawaty, zdejmuje je i ubiera się ich w sutanny/habity. Od tego czasu marynarka i krawat są zastąpione przez sutannę/habit lub w przypadku alumnów wyższych seminariów, tzw. krótki strój duchowny (garnitur i koszula z koloratką). Od obłóczyn alumni/nowicjusze są zobowiązani chodzić w stroju duchownym. Strój duchowny jest znakiem miłości Chrystusa do świata i przypomnieniem o czuwaniu nad nim Bożej Opatrzności oraz zachętą do uczynków miłych Bogu. Dlatego też osoba nosząca strój duchowny, powinna odznaczać się gorliwością w miłości wobec każdego człowieka i wykazywać nieustanną gotowość do służby na wzór Chrystusa Sługi.
  Kwidzyn (łac. Quedin/Insula Sanctae Mariae, niem. Marienwerder) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, położone nad rzeką Liwą, prawym dopływem Nogatu, 5 km od Wisły, siedziba władz powiatu.
  Puławy (jid. פּילעװ, Pilew) – miasto w zachodniej części województwa lubelskiego w pobliżu granicy województwa mazowieckiego, położone nad Wisłą, na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły. Ośrodek przemysłowy (przemysł chemiczny, budowlany, farmaceutyczny, itp.), naukowy (5 instytutów naukowo-badawczych, szkolnictwo wyższe), turystyczno-kulturalny: będące częścią trójkąta turystycznego Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów, ponadto ośrodek: muzealnictwa (pierwsze muzeum na Ziemiach Polskich, a zarazem najstarsze muzeum w Europie Środkowej), węzeł komunikacyjny (port rzeczny, 2 przeprawy mostowe, główne szlaki komunikacji drogowej i kolejowej, w przyszłości cywilny port lotniczy w pobliskim Dęblinie, itp.).
  Zakon, łac. ordo – organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad danej religii. Członkowie zakonu (mężczyźni – mnisi, zakonnicy, bracia; kobiety – zakonnice, mniszki, siostry) zwykle nie są postrzegani ani jako świeccy, ani jako członkowie kleru, choć np. w Kościele katolickim możliwe jest łączenie członkostwa w zakonie ze święceniami kapłańskimi (osobie takiej przysługuje tytuł „ojca”).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.