• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bendigo

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stuart Bingham - (ur. 21 maja 1976 roku) snookerzysta angielski. W gronie profesjonalistów od roku 1995. Zajmuje 21. miejsce na oficjalnym rankingu (stan na sezon 2009/2010).
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Bendigo to miasto w Australii, w stanie Wiktoria, około 150 km na północ do Melbourne. Około 86 tys. mieszkańców. Jest to czwarte co do wielkości miasto stanu Wiktoria po Melbourne, Geelong i Ballarat. W dniach 18.07 - 24.07.2011 odbył się w Australii, w Bendigo, pierwszy w historii turniej rankingowy w snookerze – Australian Open. W finale Stuart Bingham pokonał 9-8 Marka Williamsa.

  Ballarat – miasto w Australii w stanie Wiktoria zamieszkane przez ponad 97 tys. osób (2011). Ballarat położone jest 100 km na północny zachód od Melbourne i jest największym śródlądowym miastem stanu Wiktoria.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Historia[]

  Miasto Bendigo zostało założone w 1851 roku. Miasto nazywane było oficjalnie Sandhurst, ale pierwotną nazwę Bendigo przywrócono w 1891 roku. Bendigo rozwinęło się mocno w drugiej połowie XIX wieku na fali gorączki złota. W rzeczywistości w Bendigo wydobywano znacznie więcej złota niż w rywalizującym z nim Ballarat, ale kopalń było mniej, za to głębsze i prowadzone przez większe firmy.

  Tianshui (chin.: 天水; pinyin: Tiānshuǐ) – miasto o statusie prefektury miejskiej w Chinach, w prowincji Gansu. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 178 873. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 3 355 814 mieszkańców.Los Altos – miasto w hrabstwie Santa Clara, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, położone ok. 20 km na zachód od San José i ok. 50 km na południowy wschód od San Francisco. W 2010 roku miasto liczyło 28 976 mieszkańców.

  Obecnie w Bendigo nie ma żadnej czynnej kopalni złota, ale planuje się przywrócenie wydobycia.

  Turystyka[]

  Atrakcjami turystycznymi miasta są:

 • zabytkowa kopalnia złota z połowy XX wieku (Central Deborah Goldmine) udostępniająca do zwiedzania pokłady położone kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią ziemi.
 • zabytkowy tramwaj nazywany mówiącym tramwajem obwożący turystów po ścisłym centrum miasta.
 • katolicka katedra Najświętszego Serca (ang. Sacred Heart), zbudowana z piaskowca, trzecia pod względem wielkości katedra w Australii i jedna z największych na południowej półkuli. Zbudowana w latach 1896-1908 (wieża w latach 1954-1977)
 • Współpraca[]

 • Wielka Brytania Penzance, Wielka Brytania
 • Stany Zjednoczone Los Altos, Stany Zjednoczone
 • Chińska Republika Ludowa Tianshui, Chińska Republika Ludowa
 • Linki zewnętrzne[]

 • Urząd miasta
 • Kopalnia Central Deborah
 • Tramwaj w Bendigo
 • Kampus Uniwersytetu La Trobe
 • Lokalna gazeta
 • eurosport snooker
 • Centrum Bendigo

  Gorączka złota – napływ dużej liczby osób chcących się szybko wzbogacić na tereny, gdzie odkryto złoża szlachetnych kruszców, szczególnie złota. Terminem tym określa się także pogoń za zyskiem pochodzącym z innych źródeł. Gorączki złota przyczyniały się do zasiedlania nowych terenów Ameryki Północnej i Australii.Geelong – miasto w stanie Wiktoria w Australii, drugie co do wielkości miasto stanu (po Melbourne), zamieszkane przez około 160 tys. osób (2006). Geelong jest miastem portowym położonym ok. 75 km na południowy zachód od Melbourne nad zatoką Corio, będącą częścią większej zatoki Port Phillip. Połączone jest z Melbourne autostradą oraz linią kolejową.
 • Budynek sądu

 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Wiktoria (ang. Victoria, VIC) – jeden ze stanów Australii, położony w południowo-wschodniej części kontynentu australijskiego. Odznacza się największą w kraju gęstością zaludnienia.Mark James Williams MBE (ur. 21 marca 1975) – walijski snookerzysta, dwukrotny mistrz świata, zwycięzca 18 turniejów rankingowych oraz dwóch turniejów Masters, były numer 1 światowej listy rankingowej, w sezonie 2011/2012 numer 2.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Snooker – gra bilardowa, rozgrywana na stole do bilardu angielskiego (wymiary ok. 3,6 m x 1,8 m), z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczą dwie strony (dwóch zawodników, dwie drużyny).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.