• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Belle Boyd

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy.

  Belle Boyd właściwie Maria Isabella Boyd (ur. 4 maja 1844 w Martinsburgu w stanie Wirginia (dziewiętnaście lat później ten teren znalazł się w Wirginii Zachodniej) - zm. 11 czerwca 1900 w Kilbourne City w stanie Wisconsin), amerykańska aktorka, która była także szpiegiem Skonfederowanych Stanów Ameryki w czasie wojny secesyjnej.

  Kryptologia (z gr. κρυπτός – kryptos – "ukryty" i λόγος – logos – "słowo") – dziedzina wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Współcześnie kryptologia jest uznawana za gałąź zarówno matematyki, jak i informatyki; ponadto jest blisko związana z teorią informacji, inżynierią oraz bezpieczeństwem komputerowym.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Karierę szpiegowską na rzecz Konfederacji zaczęła na początku wojny niejako zmuszona, gdy zastrzeliła żołnierza wojsk Unii, który w roku 1861 wdarł się do jej domu. By nie wpaść w ręce unionistów uciekła na południe, ale wkrótce - z innymi dokumentami i życiorysem - wróciła na północ. W wieku 17 lat była ekspertem kryptografii oraz niemal doskonałym szpiegiem, bowiem nikt nie podejrzewał tak młodej dziewczyny o przekazywanie na południe informacji o składzie i ruchu wojsk Unii.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Trzykrotnie była aresztowana i za każdym razem wydostawała się na wolność. Za trzecim razem schwytano ją na pokładzie statku - łamacza blokady. Została zamknięta pod strażą młodego chorążego marynarki, Sama W. Hardinge'a, który z miejsca się w niej zakochał. Kiedy więc Belle została zwolniona, oboje uciekli do Anglii, gdzie wzięli ślub. Hardinge zmarł wkrótce potem. Boyd miała jeszcze dwóch innych mężów - wszystkich przeżyła.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W Anglii Belle napisała swe wspomnienia z wojny secesyjnej "Belle Boyd w polu i w więzieniu" (1865) - porywający opis jej przygód. Wkrótce została aktorką, a gdy wróciła do Stanów Zjednoczonych w 6 lat później, opromieniała ją znaczna sława. Na krótko przed śmiercią odbyła tournée po kraju z cyklem wykładów o jej doświadczeniach w kryptografii i pracy w wywiadzie.

  Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.Martinsburg – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Berkeley, w północno-wschodniej części stanu Wirginia Zachodnia, w Stanach Zjednoczonych. W 2013 roku miasto liczyło 17 668 mieszkańców.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ruth Scarbrough: Belle Boyd: Siren of the South. Macon, Georgia: Mercer University Press, 1997. ISBN 978-0-86554-555-7. s. 2-93.
 • Skonfederowane Stany Ameryki (ang. Confederate States of America, CSA) – południowe stany USA, potocznie zwane Konfederacją, próbujące dokonać secesji i biorące udział w wojnie secesyjnej. W latach 1861-1865 stworzyły one własne państwo.Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.