• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Belle Boyd

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Kryptologia (z gr. κρυπτός – kryptos – "ukryty" i λόγος – logos – "słowo") – dziedzina wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Współcześnie kryptologia jest uznawana za gałąź zarówno matematyki, jak i informatyki; ponadto jest blisko związana z teorią informacji, inżynierią oraz bezpieczeństwem komputerowym.

  Belle Boyd właściwie Maria Isabella Boyd (ur. 4 maja 1844 w Martinsburgu w stanie Wirginia (dziewiętnaście lat później ten teren znalazł się w Wirginii Zachodniej) - zm. 11 czerwca 1900 w Kilbourne City w stanie Wisconsin), amerykańska aktorka, która była także szpiegiem Skonfederowanych Stanów Ameryki w czasie wojny secesyjnej.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.

  Karierę szpiegowską na rzecz Konfederacji zaczęła na początku wojny niejako zmuszona, gdy zastrzeliła żołnierza wojsk Unii, który w roku 1861 wdarł się do jej domu. By nie wpaść w ręce unionistów uciekła na południe, ale wkrótce - z innymi dokumentami i życiorysem - wróciła na północ. W wieku 17 lat była ekspertem kryptografii oraz niemal doskonałym szpiegiem, bowiem nikt nie podejrzewał tak młodej dziewczyny o przekazywanie na południe informacji o składzie i ruchu wojsk Unii.

  Martinsburg – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Berkeley, w północno-wschodniej części stanu Wirginia Zachodnia, w Stanach Zjednoczonych. W 2013 roku miasto liczyło 17 668 mieszkańców.Skonfederowane Stany Ameryki (ang. Confederate States of America, CSA) – południowe stany USA, potocznie zwane Konfederacją, próbujące dokonać secesji i biorące udział w wojnie secesyjnej. W latach 1861-1865 stworzyły one własne państwo.

  Trzykrotnie była aresztowana i za każdym razem wydostawała się na wolność. Za trzecim razem schwytano ją na pokładzie statku - łamacza blokady. Została zamknięta pod strażą młodego chorążego marynarki, Sama W. Hardinge'a, który z miejsca się w niej zakochał. Kiedy więc Belle została zwolniona, oboje uciekli do Anglii, gdzie wzięli ślub. Hardinge zmarł wkrótce potem. Boyd miała jeszcze dwóch innych mężów - wszystkich przeżyła.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  W Anglii Belle napisała swe wspomnienia z wojny secesyjnej "Belle Boyd w polu i w więzieniu" (1865) - porywający opis jej przygód. Wkrótce została aktorką, a gdy wróciła do Stanów Zjednoczonych w 6 lat później, opromieniała ją znaczna sława. Na krótko przed śmiercią odbyła tournée po kraju z cyklem wykładów o jej doświadczeniach w kryptografii i pracy w wywiadzie.

  Bibliografia[]

 • Ruth Scarbrough: Belle Boyd: Siren of the South. Macon, Georgia: Mercer University Press, 1997. ISBN 978-0-86554-555-7. s. 2-93. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.