• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Belgia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci

  Przeczytaj także...
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2008 (ang. Junior Eurovision Song Contest) był 6. edycją tego konkursu i odbył się 22 listopada w Limassol w Spyros Kyprianou Athletic Centre. Oferta cypryjska okazała się lepsza od tych z Portugalii, Serbii, Szwecji i Ukrainy (Kijów będzie gościł Eurowizję Dziecięcą w 2009 roku).
  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2010 (ang. Junior Eurovision Song Contest) był 8. edycją tego konkursu i odbył się w Mińsku na Białorusi. Widowisko zorganizowała białoruska telewizja BRTC, zaś miejscem widowiska była Mińsk Arena.

  Belgia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała dotychczas udział 10 razy. Kraj zadebiutował w 2003 roku.

  Najwyższym wynikiem kraju jest 4. miejsce, które w 2009 roku zajęła Laura Omloop z utworem „Zo verliefd (Yodelo)”

  Historia[ | edytuj kod]

  Fabian Feyaerts - reprezentant kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2012

  2003[ | edytuj kod]

  Zespół X!NK wygrał pierwsze preselekcje belgijskie do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2003 z piosenką De Vriendschapsband. Ostatecznie zajęli 6. miejsce z 83 punktami.

  3. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci został zorganizowany 26 listopada 2005 roku w Sala Polivalentă w Bukareszcie przed rumuńskiego nadawcę publicznego TVR.Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2012 (ang. Junior Eurovision Song Contest 2012) – 10. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci zorganizowana w Heineken Music Hall w Amsterdamie przez holenderskiego nadawcę publicznego AVRO.

  2004-2005[ | edytuj kod]

  W 2004 i 2005 roku, Belgia zajęła dwukrotnie 10. miejsce: najpierw kraj reprezentował zespół Free Spirits z piosenką Accroche-Toi, a rok później LindsaY z piosenką Mes Rêvesnie.

  2006[ | edytuj kod]

  W 2006 roku, zespół Thor! został reprezentantem Belgii na Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2006. Wykonał wówczas utwór Een tocht door het donker, który przyniósł mu 7. miejsce.

  2007[ | edytuj kod]

  W 2007 roku państwo reprezentował zespół Trust z piosenką Anders. Występ nie spodobał się publiczności, a grupa zajęła 15., najgorsze w historii udziału Belgii, miejsce w konkursie.

  5. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci został zorganizowany 8 grudnia 2007 roku w hali Ahoy w Rotterdamie przez holenderskiego nadawcę publicznego AVRO.Drugi Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Norwegii, a dokładnie w mieście Lillehammer, które 10 lat wcześniej gościło zimowe igrzyska olimpijskie. Finał miał miejsce 20 listopada. Z ogromną przewagą punktową wygrała María Isabel reprezentująca Hiszpanię. Zwycięstwo w konkursie otworzyło jej drzwi do międzynarodowej kariery.

  2008[ | edytuj kod]

  2008 znów nie przyniósł dobrych wyników - Oliver Symons z piosenką Shut up! zajął 11. miejsce, zdobywając 45 punktów.

  2009[ | edytuj kod]

  Przełomowym momentem w historii udziału Belgii w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci był start w 2009 roku. Reprezentantką kraju została Laura Omloop, która piosenką Zo verliefd zapewniła najwyższe w historii udziału Belgii miejsce w finale. Ostatecznie zajęła 4. miejsce.

  Trzeci Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Belgii. Wygrała, z 3 punktową przewagą, reprezentantka Białorusi – Ksenia Sitnik z piosenką My Vmeste.X!NK – belgijski zespół pop-punkowy, założony w 2001 roku przez perkusistę Nielsa Meukensa i gitarzystę Thomasa Valkiersa. Po krótkim czasie dołączyli do nich wokalista/gitarzysta, starszy brat Nielsa, Jonas Meukens, oraz młodszy brat Thomasa, Philip.

  2010–2011[ | edytuj kod]

  Po zeszłorocznym sukcesie, Belgia wysłała na konkurs w 2009 roku duet Jill & Lauren z piosenką Get Up!. Zajęły wtedy 7. miejsce, zdobywając 61 punktów. Rok później, Femke z piosenką Een kusje meer również wywalczyła tylko 7. miejsce dla kraju, otrzymując w sumie 3 punkty więcej od zeszłorocznego reprezentanta (64).

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2009 (ang. Junior Eurovision Song Contest) był 7. edycją tego konkursu i odbył się w Kijowie (Ukraina). Widowisko zorganizowała ukraińska telewizja NTU, zaś areną zmagań młodych artystów z całej Europy był Palace of Sports.Laura Omloop, bardziej znana jako Laura (ur. 18 maja 1999) – belgijska piosenkarka, która reprezentowała swój kraj w 2009 roku w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci na Ukrainie w Kijowie. Ostatecznie zajęła 4 miejsce. Laura zaśpiewała wówczas piosenkę Zo verliefd, w której również jodłowała.

  2012[ | edytuj kod]

  Reprezentantem Belgii podczas konkursu w 2012 roku został Fabian Fayerts, który wykonał na festiwalu utwór Abracadabra. Jako jednemu z dwóch reprezentantów Belgii, udało mu się zająć miejsce w 5 najwyższych wynikach - zakończył rywalizację na 5. miejscu.

  Uczestnictwo[ | edytuj kod]

  Legenda:

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (ang. Junior Eurovision Song Contest) - dziecięcy konkurs muzyczny, organizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU) od 2003 roku, w którym udział biorą młodzi wykonawcy (w wieku od 10 do 15 lat) reprezentujący kraje członkowskie EBU.Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się 15 listopada 2003 roku w Kopenhadze. Wygrała Chorwacja reprezentowana przez 11-letniego Dino Jelusicia, który wykonał piosenkę Ti Si Moja Prva Ljubav.

       1 miejsce

       2 miejsce

       3 miejsce

  Historia głosowania (2003-2012)[ | edytuj kod]

  Belgia dała najwięcej punktów dla:

  Konkursy Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Belgii[ | edytuj kod]

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.