• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Belbek - rzeka

  Przeczytaj także...
  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Morze Czarne (w starożytności: gr. Εύξεινος Πόντος, łac. Pontus Euxinus, co znaczy „Morze Gościnne”) – morze śródlądowe rozciągające się pomiędzy Azją Mniejszą na południu, Kaukazem na wschodzie, Niziną Wschodnioeuropejską na północy i Półwyspem Bałkańskim na zachodzie. Wchodzi w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego.
  Góry Krymskie (ukr. Кримскі Гори, ros. Крымские Горы, krm. Qırım Dağları) – góry znajdujące się na Ukrainie, na południowym wybrzeżu Półwyspu Krymskiego.

  Belbek (ukr. Бельбек, krm. Belbek) – rzeka na Ukrainie, w Republice Autonomicznej Krymu płynąca przez południowo-zachodnią część Republiki Autonomicznej Krymu.

  Wypływa z północnych stoków głównego pasma Gór Krymskich, a uchodzi do Morza Czarnego 5 km na północ od Zatoki Sewastopolskiej.

  Długość rzeki wynosi 63 km, a powierzchnia dorzecza 505 km².

  Republika Autonomiczna Krymu (ukr. Автономна Республіка Крим, ros. Автономная Республика Крым, kr-tat. Къырым Мухтар Джумхуриети) jest autonomiczną republiką znajdującą się na terenie Ukrainy. Znajduje się na leżącym na północnym wybrzeżu Morza Czarnego półwyspie Krym. Stolicą republiki jest Symferopol.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

  Nazwę Belbek nosi również Port lotniczy Sewastopol.

  Panorama rzeki Belbek z wioski Tankovo


  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Warto wiedzieć że... beta

  Język krymskotatarski (Qırımtatar tili, Qırımtatarca) albo język krymski (Qırım tili, Qırımca) – język Tatarów Krymskich, tradycyjnie zaliczany w skład podgrupy kipczacko-połowieckiej kipczackiej grupy języków tureckich.
  Port lotniczy Sewastopol (ukr.: Міжнародний аеропорт "Бельбек", ang.: Sewastopol International Airport, kod IATA: UKS, kod ICAO: UKFB) – międzynarodowe lotnisko w Belbeku koło Sewastopola, na Ukrainie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.