• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Behemoth  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Sprzedaż – umowa cywilna, w której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę rzeczy w gotówce lub równowartości gotówki.Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej „Stodoła” – klub studencki w Warszawie. Należy do Politechniki Warszawskiej.

  Behemoth (IPA [bəˈhiːməθ], hebr. בהמות dosłownie "bestie") – polska grupa muzyczna, powstała w październiku 1991 roku w Gdańsku, występująca do 1992 roku pod nazwą Baphomet. Na początku prezentowała styl muzyczny zaliczany do black metalu, później, od 1994 roku, zbliżony do pagan metalu, szeroko wykorzystując w nagraniach gitarę akustyczną. Następnie zespół zaczął wykonywać muzykę z rodzaju death metalu, porzucając tematykę pogańską na rzecz szeroko rozumianego okultyzmu oraz mitologii Bliskiego Wschodu. W początkowym okresie działalności za sprawą gościnnej współpracy z Robertem Fudalim (Graveland) grupa była błędnie wiązana z nurtem NSBM. Obecnie Behemoth jest muzycznie kategoryzowany tak jak zespoły Nile oraz Morbid Angel.

  Maska – przykrycie twarzy lub jej części, z otworami na oczy, początkowo używane w celach magicznych lub obrzędowych.Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.

  Liderem zespołu nieprzerwanie od 1991 roku jest główny kompozytor i autor tekstów Adam "Nergal" Darski. Pełni on również funkcję menedżera grupy, kierując powołaną w tym celu agencją New Aeon Music. Jest on pierwszym zespołem w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego wydawnictwo w 2007 roku znalazło się na liście sprzedaży Billboard, notowane w pierwszym tygodniu sprzedaży na miejscu 149. Natomiast w Polsce ósmy album grupy The Apostasy w pierwszym tygodniu sprzedaży osiągnął dziewiąte miejsce w rankingu OLiS. Behemoth doczekał się również publikacji w czasopismach takich jak Kerrang!, Metal Hammer, Przekrój, L.A. Weekly, Gazeta Wyborcza, New York Times, Revolver oraz Decibel Magazine, w którego rankingu Adam "Nergal" Darski znalazł się na 17. miejscu listy Top 20 Death Metal Guitarists (ang. "20 najlepszych gitarzystów deathmetalowych").

  Damnation - polska grupa muzyczna wykonująca death metal, powstała 1991 roku w Sopocie. Formacji przewodzi gitarzysta Leszek "Les" Dziegielewski, autor tekstów i główny kompozytor. Do 2003 roku ukazało się trzy albumy studyjne grupy oraz szereg pomniejszych wydawnictw. Rok później formacja zakończyła działalność.Legionowo – miasto powiatowe w województwie mazowieckim, położone w Kotlinie Warszawskiej, w odległości ok. 22 km na północ od centrum stolicy. Miasto należy do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975–1998 należało administracyjnie do województwa stołecznego warszawskiego.

  Z zespołem od wielu lat współpracują m.in. Tomasz "GRAAL" Daniłowicz, autor okładek płyt grupy oraz oprawy graficznej, inżynier dźwięku i producent muzyczny Arkadiusz "Malta" Malczewski oraz członkowie New Aeon Society: webmaster behemoth.pl Maciej "Manticore" Gruszka, administrator profilu myspace Boris "Hatefrost" Kaluzny, fotografik Krzysztof "Sado" Sadowski oraz Krzysztof Azarewicz, poeta, autor tekstów i konsultant merytoryczny.

  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.

  Według lidera zespołu jego twórczość ma charakter antychrześcijański. Podczas koncertów grupa występuje w charakterystycznym czarno-białym makijażu oraz kostiumach, tradycyjnie używanych przez prekursorów gatunku black metal, takich jak Venom, Celtic Frost oraz Mayhem. W 2010 roku zespół otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego - Fryderyka w kategorii Album roku metal za wydawnictwo pt. Evangelion.

  Evangelia Heretika – album DVD polskiej grupy muzycznej Behemoth. Wydawnictwo ukazało się 5 listopada 2010 roku w Polsce i w Europie, odpowiednio nakładem Mystic Production i Nuclear Blast. W Stanach Zjednoczonych Evangelia Heretika ukazała się 9 listopada tego samego roku nakładem wytwórni muzycznej Metal Blade Records.Azarath – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Powstała w 1998 roku w Tczewie. Formacji przewodzi perkusista Zbigniew "Inferno" Promiński, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Pomimo udziału w grupie wielu utytułowanych muzyków działalność Azarath skupiona jest w artystycznym podziemiu.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 1991-1996
 • 1.2 1996-2003
 • 1.3 2003-2009
 • 1.4 Od 2009
 • 2 Muzyka
 • 3 Interpretacje
 • 4 Instrumentarium
 • 5 Symbolika
 • 6 Dyskografia
 • 6.1 Albumy studyjne
 • 7 Nagrody i wyróżnienia
 • 8 Przypisy
 • 9 Bibliografia
 • 10 Linki zewnętrzne
 • 10.1 Strony oficjalne
 • 10.2 Bibliografia
 • Historia[]

  1991-1996[]

  Zbigniew "Inferno" Promiński podczas występu na The Apostasy Tour w roku 2007 – na drugim planie zdjęcia widoczna jest okładka albumu The Apostasy przedstawiająca postać nawiązującą do hinduskiej bogini czasu i śmierci Kali – rzeźbę wykonał grafik grupy, GRAAL

  Grupa powstała w 1991 roku w Gdańsku na osiedlu Żabianka z inicjatywy 14-letniego wówczas Adama Michała Darskiego oraz 15-letniego Adama Muraszko, grającego na perkusji, występujących pod pseudonimami odpowiednio "Holocausto" oraz "Sodomizer". Sami muzycy poznali się w 1987 roku, gdy jako dzieci zafascynowani muzyką takich grup jak KAT, TSA, Kiss, Metallica, Poison oraz Perfect z gatunku rock i heavy metal zaprzyjaźnili się, marząc o stworzeniu grupy. Pierwsze próby zespołu odbywały się w piwnicach pobliskiej szkoły podstawowej, gdzie dzięki uprzejmości miejscowych zespołów niedysponujący własnym instrumentem (perkusja) Muraszko mógł grać; Darski swoją gitarę dostał w prezencie od rodziców. Pierwszą perkusję muzyk zakupił kilka lat później. Zarobił na nią sprzedając wraz z Darskim uprzednio przygotowane w garażu rodziców kopie kaset magnetofonowych oraz naklejek na targowisku w gdańskiej Oliwie.

  Kosma Tadeusz Złotowski (ur. 14 stycznia 1964 w Bydgoszczy) – polski dziennikarz, polityk, samorządowiec, były prezydent Bydgoszczy, senator VI kadencji, poseł na Sejm III i VII kadencji.Gothic rock (lub gotycki rock) – gatunek w muzyce rockowej charakteryzujący się melodyjnymi, zazwyczaj prostymi utworami utrzymanymi w molowej tonacji, w niektórych przypadkach sięgający do muzyki operowej, depresyjnym klimatem, tekstami o treści egzystencjalnej, często nawiązującymi do legend, mitologii germańskiej i słowiańskiej, powieści i filmów grozy. Pokrewne mu są takie gatunki jak cold wave, dark wave, post punk, neofolk a także rock progresywny czy industrial i noise. Nazwa gatunku pochodzi od powieści gotyckiej XIX wieku, a pośrednio od średniowiecznego stylu gotyckiego w architekturze.

  Do 1992 roku zespół funkcjonował pod nazwą Baphomet. W tym samym roku pod nazwą Behemoth ukazało się pierwsze wydawnictwo grupy zatytułowane Endless Damnation zarejestrowane wiosną w piwnicy gdańskiego liceum ogólnokształcącego nr 12, przy udziale gitarzysty i basisty Adama Malinowskiego pseud. "Desecrator". Wkrótce potem próby grupy odbywały się w Miejskim Domu Kultury, a następnie we własnej sali w nadmorskiej dzielnicy Gdańska Brzeźnie. Behemoth jako duet: "Nergal" (poprzednio "Holocausto") i "Baal" (poprzednio "Sodomizer") jeszcze tego samego roku zrealizował kolejne wydawnictwo demoThe Return of the Northern Moon z gościnnym udziałem Roberta Fudali pseud. "Rob Darken" (występującego w grupie Graveland), który wykonał partie klawiszowe. Demo zostało poprzedzone utworem promocyjnym "The Return of the Blasphemer", do którego gościnnie partie gitary basowej zrealizował "Obscure Perversion".

  Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Christ Agony – polska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku w Polsce. Powstała w 1990 roku w Morągu. W 2003 roku w wyniku konfliktu z ówczesnym wydawcą formacja została rozwiązana. W 2005 roku wokalista i gitarzysta Cezary Augustynowicz powołał zespół Union, pozostając jedynym członkiem oryginalnego składu Christ Agony. Tego samego roku formacja wydała jedyny album zatytułowany Christ Agony. W 2007 roku Augustynowicz wznowił działalność Christ Agony w odnowionym składzie, natomiast zespół Union został rozwiązany.

  Wydawnictwo zawierało m.in. cover utworu "Agressor" szwajcarskiej grupy Hellhammer. Demo zostało zrealizowane w Warrior Studio w Gdyni przez Krzysztofa "Krisa" Maszotę. Album The Return of the Northern Moon wydała na początku 1993 roku polska wytwórnia płytowa Pagan Records, dwa lata później zaś Last Epitaph Production wydała go jako płytę winylową. Tego samego roku do zespołu dołączył basista "Baeon von Orcus" i gitarzysta "Frost", pierwszego z nich zastąpił niedługo potem instrumentalista "Marduk", który jednak odszedł tuż przed realizacją kolejnego albumu grupy.

  Malbork (łac. Mariaeburgum, Mariae castrum, Marianopolis, niem. Marienburg) – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad Nogatem. Siedziba powiatu malborskiego.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  W grudniu 1993 roku powstało trzecie demo grupy, zatytułowane ...From the Pagan Vastlands, wzbogacone o cover utworu "Deathcrush" grupy Mayhem, zrealizowane ponownie przez Maszotę. Za brzmienie odpowiedzialny był sam zespół, występujący już jako trio z Rafałem "Frostem" Brauerem. Demo zostało wydane w 1994 roku przez Pagan Records, w Europie natomiast przez Nazgul's Eerie. Rok później całość wydana została na CD przez Wild Rags w USA. Nagranie trzeciego dema zaowocowało podpisaniem kontraktu z włoską wytwórnią płytową Enthropy Records.

  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Jackson Guitars and Basses – amerykański producent gitar elektrycznych (solowych i basowych). Od 2002 roku właścicielem Jackson Guitars jest Fender Musical Instrument Corporation. Gitary tej firmy łatwo rozpoznać po charakterystycznym kształcie główki. Instrumenty tego producenta są szczególnie cenione w środowisku gitarzystów rockowych.

  W 1994 roku na zaproszenie paganmetalowej grupy Mastiphal "Nergal" zagrał na perkusji na albumie pt.Nocturnal Landscap. Natomiast w lipcu 1994 roku ponownie w Warrior Studio grupa przystąpiła do pracy nad materiałem na minialbum roboczo zatytułowanym Moonspell Rites. Album zatytułowany ostatecznie And the Forests Dream Eternally został wydany tego samego roku przez Enthropy Records. Ponownie jako duet "Nergal" i "Baal" jeszcze w grudniu 1994 roku w 8 Studio muzycy zarejestrowali wydany przez Pagan Records pierwszy album pt. Sventevith (Storming Near the Baltic), z gościnnym udziałem klawiszowca Cezarego "Cezara" Augustynowicza, założyciela grupy muzycznej Christ Agony. Rok później Seventevith został wydany jako płyta winylowa przez Last Epitaph Production. Album był inspirowany głównie pogańskimi wierzeniami, okładka płyty ozdobiła praca Davida Tierre (Dark Arts). Podczas nagrywania materiału partie instrumentów klawiszowych wykonał gościnnie Cezary Augustynowicz z grupy Christ Agony. Płyta została dobrze przyjęta zarówno przez fanów jak i krytyków, czego efektem był kontrakt z niemiecką wytwórnią Solistitium Records na dwa kolejne pełnowymiarowe albumy.

  Zgwałcenie – zmuszenie drugiej osoby do obcowania płciowego, poddania się innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności przez jedną lub wiele osób, posługujących się siłą fizyczną, przymusem, nadużyciem władzy, podstępem lub wykorzystujących niemożność wyrażenia świadomej zgody przez daną osobę. Sprawca zgwałcenia nazywany jest gwałcicielem.Kali (dewanagari काली, trl. Kālī, dosł. rodzaj żeński pojęcia "czas" trl. Kālā ,zwana również Maha Kali, trl. Mahā-Kālī) – hinduska bogini czasu i śmierci, pogromczyni demonów i sił zła; w oczach ludzi Zachodu najbardziej przerażająca ze wszystkich bogiń hinduistycznych. Jedna z czterech głównych postaci Śakti, żony Śiwy. Pierwsza z mandali dziesięciu głównych form małżonki boga Śiwy, władczyni cyklu reinkarnacyjnego.

  1996-2003[]

  Tomasz "Orion" Wróblewski podczas koncertu na Mystic Festival w roku 2005

  Pierwszym albumem w nowej wytwórni był wydany w Polsce przez Atratus Music w 1996 roku Grom. Płyta została nagrana w grudniu 1995 roku w składzie poszerzonym o Leszka "Lesa" Dziegielewskiego, gitarzystę grupy Damnation, ponadto sesyjnie muzyków wsparł Piotr Weltrowski, odpowiedzialny za instrumenty klawiszowe. Okładkę albumu ponownie ozdobiła praca Davida Tierre (Dark Arts). Sama muzyka oscylowała wokół brzmień osadzonych z jednej strony w gatunku black i thrash metal, a z drugiej w dźwiękach bliskich folkowi wzbogaconemu żeńskim śpiewem. Na albumie ukazały się również dwa utwory w języku polskim zatytułowane "Grom" i "Lasy Pomorza".

  Metal Blade Records - niezależna wytwórnia płytowa, powstała 1982 roku z inicjatywy Briana Slagela. Jej biura znajdują się m.in. w USA, Japonii i Niemczech. Dystrybucję wydawnictw w USA prowadzi Sony BMG Music Entertainment/RED Distribution.Ezkaton – szósty minialbum polskiej grupy muzycznej Behemoth. Wydawnictwo ukazało się 11 listopada 2008 roku nakładem Metal Blade Records. Gościnnie w nagraniach wzięli udział Jiří "Big Boss" Walter oraz Igor "Golem" Hubík członkowie czeskiej formacji blackmetalowej Root. Płyta zadebiutowała na 26. miejscu listy Billboard Top Heatseekers w Stanach Zjednoczonych sprzedając się w nakładzie 1 600 egzemplarzy w przeciągu tygodnia od dnia premiery.

  W 1997 roku został wydany split album z grupą Damnation pod tytułem And the Forests Dream Eternally/Forbidden Spaces. Jak wskazuje pierwsza cześć tytułu albumu, dla Behemotha nie był to nowy materiał, lecz nagrania z demo And the Forests Dream Eternally. Było to ostatnie wydawnictwo z perkusistą "Baalem", który odszedł 11 października 1996 roku po jedynym koncercie grupy promującym album Grom w warszawskim klubie Remont. Muraszko po odejściu z zespołu wraz z Leszkiem Dziegielewskim założył grupę Hell-Born. Muzyka zastąpił pochodzący z Tczewa Zbigniew Promiński pseud. "Inferno" (poprzednio w grupie Damnation), z którym zespół w lutym 1997 zarejestrował trzy utwory na potrzeby minialbumu Bewitching the Pomerania.

  Lacuna Coil – włoska grupa muzyczna grająca gothic metal, utworzona w 1994 roku w Mediolanie. Dawniej znana była jako Sleep of Right i Ethereal.Tyrants From the Abyss - A Tribute to Morbid Angel - kompilacja coverów utworów grupy muzycznej Morbid Angel, przygotowanych dla uczczenia jej działalności. Na płytę trafiły utwory zarejestrowane przez takie grupy muzyczne jak: Zyklon, Luciferion, Vader, Infernal, Angelcorpse, Soulreaper, Centurian, Throneaeon, In Aeternum, Excommunion, Diabolic, Divine Rapture, Krisiun oraz Behemoth.

  Tego samego roku lider grupy "Nergal" rozpoczął studia na Uniwersytecie Gdańskim na obecnym Wydziale Filologiczno-Historycznym. Nie przeszkodziło to jednak w wydaniu kolejnego albumu, zatytułowanego Pandemonic Incantations, zrealizowanego na przełomie sierpnia i września w olsztyńskim Selani Studio już bez Leszka "Lesa" Dziegielewskiego. Do grupy dołączył basista "Mefisto". Album został wydany przez Novum Vox Mortis i Solistitium Records 2 marca 1998 roku oraz rok później przez włoską wytwórnię muzyczną Avantgarde Music. Okładkę oraz layout albumu wykonał GRAAL przy współpracy z "Marquisem", powstało również nowe logo zespołu. Płyta odniosła sukces, co zaowocowało kontraktem ze wspomnianą wytwórnią Avantgarde Music. Na wspomnianym wydawnictwie znalazł się utwór zatytułowany "Chwała mordercom Wojciecha".

  Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).

  W 1998 roku perkusista grupy "Inferno" wraz z muzykami grup Witchmaster (basista i wokalista "Bruno") i Thunderbolt (gitarzysta "D.") założył deathmetalową grupę Azarath. Także w 1998 roku wydany został tribute album zatytułowany Czarne zastępy – W hołdzie KAT, na którym grupa zaprezentowała interpretację utworu z 1984 roku zatytułowanego Ostatni tabor, nagraną w P.J. Studio z inżynierem dźwięku Robertem Hajdukiem. W 25 października 1999 wytwórnia Avantgarde Music wydała kolejny album grupy Behemoth zatytułowany Satanica, nagrywany w Starcraft Stimulation Studios. Wcześniej w wyniku rozłamu grupę opuścił "Mefisto" oraz, na krótko, "Inferno". Do zespołu powrócił Leszek Dziegielewski. W refrenie utworu "Decade of Therion" ze wspomnianego albumu pojawia się grecka formuła egzorcystyczna Apo pantos kakodaimonos, w wolnym tłumaczeniu oznaczająca Chroń nas przed złymi duchami. Niedługo po wydaniu albumu (w 1999) zespół wystąpił kilkadziesiąt razy, promując nowy materiał m.in. na festiwalu A Dragon's Blaze Festival, trasach koncertowych we Francji, Hiszpanii i Anglii wraz z takimi grupami jak Deicide (USA), Rotting Christ (Grecja), Ancient Rites (Belgia) oraz Satyricon (Norwegia).

  Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.The Crown - szwedzka grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i melodic death metalu. Powstała 1990 roku w Trollhättan, do 1998 roku występując pod nazwą Crown of Thorns. Zespół został rozwiązany w 2004 roku. W 2009 roku w odnowionym składzie zespół wznowił działalność.

  W sierpniu 2000 roku Promiński na zaproszenie grupy Artrosis nagrał gościnnie partie perkusji na reedycjach dwóch albumów grupy, ponadto zagrał na promocyjnym wydawnictwie grupy Devilyn. Tego samego roku nakładem Metal Mind Productions ukazało się zrealizowane w Krakowie pierwsze wydawnictwo VHS Behemoth zatytułowane Live Eschaton, poprzedzające album Thelema.6. Nagrany został na przełomie lipca i sierpnia w lubelskim Hendrix Studio we współpracy z poetą i tłumaczem Krzysztofem Azarewiczem, a także nowym gitarzystą Mateuszem Śmierzchalskim pseud. "Havoc" oraz sesyjnym basistą Marcinem Nowakiem pseud. "Novy", występującym również z grupą Devilyn. Na albumie pojawił się m.in. utwór "Inauguration of Scorpio Dome" inspirowany filmem Kennetha Angera pt. "Lucifer Rising" z 1972 roku oraz utwór "Vinvm Sabbati" nawiązujący do formuły magicznej Zos Kia Cultus Austina Osmana Spare. Wydawnictwo ukazało się w USA za pośrednictwem Olympic Records oraz w Rosji dzięki Irond Productions. Zespół podpisał również kontrakt z brazylijską wytwórnią płytową Moira Records. Wydawnictwo było promowane podczas koncertów na objazdowym festiwalu X-Mass Festivals, podczas których Behemoth występował z takimi grupami jak m.in. Morbid Angel, The Crown, Dying Fetus.

  Evangelion – dziewiąty album studyjny polskiej deathmetalowej grupy Behemoth. W Europie ukazał się 7 sierpnia 2009 nakładem Nuclear Blast Records, w Stanach Zjednoczonych zaś 11 sierpnia 2009 roku nakładem Metal Blade Records. W Polsce album ukazał się 7 sierpnia 2009 nakładem Mystic Production. Jest to trzeci album grupy, na którym umieszczono utwór polskojęzyczny ("Lucifer").Aleister Crowley, właśc. Edward Alexander Crowley (ur. 12 października 1875 w Royal Leamington Spa, zm. 1 grudnia 1947 w Hastings) – brytyjski okultysta, mistyk, szachista i alpinista. Autor wielu książek, z czego znaczna większość traktowała, lub choć nawiązywała, do wyznawanych przez Crowleya filozoficzno-mistycznych poglądów. Praktycznie całe swoje życie spędził na poszukiwaniach, nauczaniu i opisywaniu pewnej formy synkretycznego mistycyzmu (Thelema).
  Były perkusista i współzałożyciel Behemoth Adam "Baal Ravenlock" Muraszko. Muzyk występował w grupie w latach 1991-1996 (na zdjęciu jako basista podczas koncertu wraz z grupą Hell-Born)

  Latem 2001 roku "Nergal" pod pseudonimem "Howlin' De Ville" zaśpiewał i zagrał na gitarze basowej na promocyjnym wydawnictwie Hellrock Cowboys grupy Wolverine. Na wspomnianym wydawnictwie jako perkusista wystąpił również fotograf Krzysztof Sadowski, tutaj pod pseudonimem "John Wayne Orlowski". Tego samego roku zespół Behemoth wstąpił na festiwalach Wacken Open Air (m.in. z grupami Annihilator, Arch Enemy, Dark Tranquillity, Helloween (Niemcy), Jag Panzer, Kamelot, Lacuna Coil), Metalfest w Poznaniu (wraz z grupą Napalm Death), With Full Force, Inferno Metal Festival (m.in. wraz z grupami Carpathian Forest oraz Lock Up) i Mystic Festiwal (m.in. ze skandynawskimi grupami Mayhem oraz Children of Bodom), jesienią zaś jako headliner odbył europejską trasę koncertową wraz z grupami Carpathian Forest i Khold. Ponadto w listopadzie tego samego roku Behemoth wystąpił podczas polskiego festiwalu Thrash'em All wraz z grupami Vader, Lux Occulta, Sceptic, Hate oraz brazylijskim zespołem Krisiun.

  Frontside – polski zespół metalowy utworzony w 1993 w Sosnowcu. Twórczość grupy określa się jako metalcore łączony z death metalem. W swej twórczości grupa porusza takie zagadnienia jak wojna, problemy społeczne czy miłość. Przez krótki okres działalności zespołu w tekstach dominowała tematyka biblijna.Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.

  W 2002 roku zespół przystąpił do pracy nad albumem zatytułowanym Zos Kia Cultus (Here and Beyond), w międzyczasie Darski zaśpiewał gościnnie na albumach grup Mess Age, Vader i Hangover. Nowy album Behemoth został poprzedzonym minialbumem Antichristian Phenomenon, wydanym nakładem Avantgarde Music. Wydawnictwo zostało zrealizowane z gościnnym udziałem instrumentalisty klawiszowca Macieja Niedzielskiego, muzyka z grupy Artrosis, perkusisty Adama Sierżęgi (Lost Soul) i gitarzysty Łukasza "Bonego" Lubona, członka zespołu Devilyn. Na wspomnianym minialbumie znalazły się utwory "Carnage" z repertuaru grupy Mayhem oraz "Day of Suffering" grupy Morbid Angel. W 2001 roku pierwszy utwór został zamieszczony na kompilacji wydanej nakładem Avantgarde Music zatytułowanej Originators of Northern Darkness - A Tribute to Mayhem, drugi zaś na kompilacji zatytułowanej Tyrants From the Abyss - A Tribute to Morbid Angel (2002). Również w 2002 roku nakładem Metal Mind Productions ukazał się box Historica oraz edycja DVD kasety VHS pt. Live Eschaton: The Act of Rebellion – grupa Behemoth uznała wydawnictwa za nieoficjalne. Zespół, wykorzystując przerwy w komponowaniu, koncertował we wschodniej Europie oraz w Meksyku wraz grupami The Haunted i Witchery.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) – amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów Metallica, Slayer i Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.

  Latem tego samego roku w lubelskim Hendrix Studio, we współpracy z Arkadiuszem "Maltą" Malczewskim podczas trwającej 700 godzin pracy sesji nagraniowej zespół zrealizował album Zos Kia Cultus (Here and Beyond) z gościnnym udziałem instrumentalisty klawiszowca Jerzego "U.Recka" Głód (członka grupy Lux Occulta). W wydawnictwie tym zespół po raz pierwszy zastosował siedmiostrunowe gitary elektryczne. Charakterystyczne dla albumu są także zmiany tempa i partie solowe perkusisty grupy, "Inferna". W utworze "Here and Beyond" został wykorzystany riff rozpoczynający utwór "Cursed Angel of Doom" z dema Endless Damnation. Wydawnictwo było promowane zrealizowanym kosztem 4000 zł teledyskiem do utworu "As Above So Below" oraz podczas europejskiej trasy koncertowej m.in. we Włoszech oraz krajach skandynawskich wraz z australijską grupą Destroyer 666, amerykańską Diablolic, Darkane oraz polskimi zespołami Frontside i Crionics.

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.Hagia Sophia (gr. Ἁγία Σοφία, tur. Ayasofya) – muzeum w Stambule (dawny Konstantynopol). W przeszłości świątynia chrześcijańska, następnie meczet. Budynek uważany za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery.

  2003-2009[]

  Patryk "Seth" Sztyber podczas występu na Rockstar Energy Mayhem Fest 8 sierpnia 2009. Na zdjęciu muzyk z charakterystycznymi nagolennikami.

  11 marca 2003 roku album Zos Kia Cultus dzięki Century Media Records ukazał się w USA. Promowany był tam podczas koncertów, w których brały udział takie grupy jak: Deicide, Amon Amarth i Revenge. Behemoth na zaproszenie wokalisty Glenna Danziga zagrał również na objazdowym festiwalu Blackest of the Black Festivals w USA, występując wraz z zespołami Opeth, Nile, Superjoint Ritual oraz Danzig. 14 września tego samego roku ukazał się kolejny minialbum grupy, Conjuration, zawierający m.in. interpretacje utworów grup Nine Inch Nails (utwór "Wish") oraz Venom (utwór "Welcome to Hell"). Zespół podpisał kontrakt płytowy ze szwedzką wytwórnią muzyczną Regain Records, dla której w 2004 roku wydał dobrze przyjęty przez krytykę i fanów album Demigod. W nagraniu gościnnie wystąpił Karl Sanders, gitarzysta grupy Nile. Wcześniej zespół opuścił sesyjny basista Marcin Nowak, który dołączył do grupy Vader, wkrótce zastąpił go pochodzący z Legionowa Tomasz "Orion" Wróblewski, instrumentalista z zespołu Vesania. Tymczasowo, podczas trasy koncertowej Unnatural Born Killers Tour, zastąpił go Istvan Lendvay z amerykańskiej grupy Rise. Tego samego roku "Inferno" dołączył do grupy Witchmaster, z którą nagrał dwa albumy, niedługo potem opuścił zespół, skupiając się na działalności w grupie Behemoth.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Spółgłoska szczelinowa krtaniowa bezdźwięczna - rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczana jest symbolem: [h]

  W 2004 roku, tuż przed realizacją albumu Demigod, Behemoth opuścił gitarzysta "Havoc", który poświęcił się działalności w grupie Blindead. Tym samym Wróblewski stał się pełnoprawnym członkiem zespołu. Do grupy sesyjnie dołączył Patryk Sztyber pseud. "Seth" (występujący z Nomad). Z jego udziałem powstał nowy album, który został zmiksowany przez Daniela Bergstranda w szwedzkich Dug out Studios. Maska na twarzy postaci z okładki albumu pt. Demigod została wykonana przez Norberta Grabianowskiego we współpracy z Zenonem Darskim, ojcem lidera grupy Adama Darskiego. Ponadto wspomniana postać przedstawia "zlepek" fotografii obecnych muzyków grupy zmodyfikowanych na potrzeby albumu.

  Robert Fudali pseudonim Rob Darken (ur. 13 grudnia 1969 we Wrocławiu), znany również jako Lord Wind – polski grafik, wokalista, kompozytor, autor tekstów i multiinstrumentalista, muzyk sesyjny. Były członek Zrzeszenia Rodzimej Wiary Ślężanie. Fudali działalność artystyczną rozpoczął w 1992 roku w grupie Graveland, której był założycielem. Do 1995 roku formacja funkcjonowała jako trio. Od 1999 roku Fudali pozostaje jednym członkiem "zespołu", samodzielnie produkuje, śpiewa i nagrywa, w tym partie gitar, perkusji oraz instrumentów klawiszowych. Do 2009 roku ukazało się jedenaście albumów studyjnych Graveland.Grom – drugi studyjny album grupy muzycznej Behemoth. Wydawnictwo ukazało się w 1996 roku nakładem wytwórni muzycznej Solistitium Records. Płyta została zrealizowana w gdańskim Warrior Studio przy pomocy Krzysztofa "Krisa" Maszoty w grudniu 1995 roku. Był to pierwszy album zespołu na którym znalazły się utwory zaśpiewane w języku polskim, a także ostatni zarejestrowany z udziałem współzałożyciela grupy Adama "Baala" Muraszko.

  Wydawnictwo wydane 25 października nakładem Regain Records było promowane podczas koncertów w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Ameryce Południowej. Na albumie znalazł się m.in. utwory "Before Aeons Came" inspirowany dramatem "Atlanta in Calydon" autorstwa Algernona Charlesa Swinburnea; "Slaves Shall Serve", którego tytuł pochodzi z książki The Book of the Law Aleistera Crowleya oraz "The Reign ov Shemsu-Hor" inspirowany książką "From the Ashes of the Angels. The Forbidden Legacy of a Fallen Race" brytyjskiego pisarza Andrew Collinsa. W ramach promocji albumu Demigod zrealizowano dwa teledyski w reżyserii Joanny Rechnio (współpracującej m.in. z grupą O.N.A.): pierwszy do utworu "Conquer All" (ukazał się on również we wzbogaconej edycji albumu Demigod w 2005 roku) oraz drugi do utworu "Slaves Shall Serve", ocenzurowany przez amerykańską stację muzyczną MTV. W 2005 roku ukazał się on wraz z kolejnym minialbumem o tym samym tytule. Wydawnictwo ukazało się 20 października i zostało limitowane przez Regain Records do 3000 sztuk w Europie, zaś w USA przez Century Media do 5000 sztuk. Ponadto na albumie tym ukazały się interpretacje utworów "Penetration" grupy The Nefilim oraz "Until You Call on the Dark" grupy Danzig. Tego samego roku podczas trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych samochód, którym podróżował zespół, został ostrzelany przez anonimowego sprawcę podczas nocnego postoju. Przyczyn zdarzenia nie ustalono. W wyniku tego zdarzenia nie ucierpiał żaden z członków ekipy koncertowej.

  Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Kerrang! – brytyjski tygodnik muzyczny (zawiera informacje dotyczące głównie rocka i metalu). Publikowany przez wydawnictwo Bauer Consumer Media. Organizuje coroczne gale rozdania nagród, przyznawanych w kilkunastu kategoriach. Jest to również nazwa kanału tv prezentującego muzykę rockową i gatunki jej pokrewne.

  W 6 sierpnia 2004 roku nakładem Regain Records ukazało się pierwsze dwupłytowe wydawnictwo DVD zespołu zatytułowane Crush.Fukk.Create. Requiem for Generation Armageddon, zawierające nagrania koncertów z Mystic Festival 2001 oraz Party Sun Festival w Niemczech. Całość wieńczył cykl koncertów na całym świecie, m.in. w USA, Europie, Australii, Izraelu oraz Grecji, gdzie zespół występował z takimi grupami jak Supreme Lord, Krisiun, Incantation, Ragnarok, Cattle Decapitation, King Diamond, Nile czy The Black Dahlia Murder. W samych Stanach Zjednoczonych Sprzedano 35000 egzemplarzy płyty Demigod.

  Annihilator – kanadyjska grupa muzyczna wykonująca thrash metal. Powstała w 1984 roku w Ottawie z inicjatywy gitarzysty Jeffa Watersa, który do współpracy zaprosił wokalistę Johna Batesa, basistę Davea Daviesa i perkusistę Paula Maleka. Do 2010 roku ukazało się trzynaście albumów studyjnych zespołu oraz szereg pomniejszych wydawnictw. Mimo częstych zmian personalnych zespół utrzymał łatwo rozpoznawalny styl oparty na kompozycjach i wirtuozerskiej grze gitarzysty Jeffa Watersa, który pozostał jedynym członkiem oryginalnego składu.The Haunted – szwedzka grupa muzyczna wykonująca thrash metal z elementami melodic death metalu i hardcore. Powstała 1996 roku w Göteborgu z inicjatywy członków zespołów At the Gates i Satanic Slaughter.

  W 2006 roku lider grupy "Nergal" wraz z gitarzystą Jackiem Hiro (Sceptic) dołączył do supergrupy Voodoo Gods w której występują m.in. Alex von Poschinger, Tony Norman (Monstrosity), Seth Van De Loo (Severe Torture), Mike Browning (Acheron), Jean Baudin (Nuclear Rabbits) oraz David Shankle (Manowar). 6 czerwca tego samego roku ukazało się limitowane do 10000 sztuk kompilacyjne wydawnictwo Behemoth zatytułowane Demonica, zawierające wczesne nagrania demo oraz utwory niepublikowane. 11 grudnia tego samego roku w gdańskim RG Studio grupa przystąpiła do sesji nagraniowej, która zakończyła się w kwietniu następnego roku, udostępniając na stronach oficjalnego profilu YouTube grupy co kilka tygodni reportaże z cyklu nagrań. Efektem pracy muzyków był wydany w 2007 roku nakładem Regain Records album The Apostasy (tytuł płyty nawiązuje do terminu "apostazja"), zrealizowany z gościnnym udziałem jazzowego pianisty Leszka Możdzera oraz wokalisty Warrela Dane (z grupy Nevermore) w utworze "Inner Sanctum". Do produkcji albumu zespół zaangażował sekcję dętą (Piotr Gluch – trąbka, Jacek Swędrzyński – waltornia, Marcin Dziecielewski – puzon) oraz chór. Fotografie promocyjne do albumu wykonał Krzysztof "Sado" Sadkowski podczas sesji zdjęciowej w Malborku. Powstał także zrealizowany w Los Angeles teledysk do utworu "Prometherion" w reżyserii Sorena, współpracującego z takimi grupami jak All That Remains i Unearth. Tekst do wspomnianego utworu został zainspirowany dramatem "Prometheus Unbound" Percy'ego Bysshe Shelleya. Nowy album grupy zyskał popularność na świecie wraz z powszechnym uznaniem krytyków komentujących rozwój muzyków.

  Werbel (snare od angielskiego snare drum) – instrument perkusyjny z grupy membranofonów, który wraz z wielkim bębnem stanowi podstawową część zestawu perkusyjnego. Werbel - jako element zestawu perkusyjnego - określany bywa też jako "bęben mały", co jest dość mylące bo werbel posiada sprężyny rezonujące, dające charakterystyczny efekt szumu.Satanica – czwarty studyjny album polskiej grupy muzycznej Behemoth. Wydany został 1999 roku nakładem wytwórni muzycznej Avantgarde Music oraz w rok później dzięki Dwell Records.

  The Apostasy było promowane podczas koncertów w Stanach Zjednoczonych na objazdowym festiwalu Ozzfest, z udziałem takich wykonawców jak Lamb of God, Hatebreed, Ozzy Osbourne, DevilDriver, Nile, Static-X oraz Lordi. 15 sierpnia tuż przed koncertem grupy w miejscowości Holmdel w ramach wspomnianego festiwalu lider grupy "Nergal" udał się do Nowego Jorku, gdzie w centrali MetalKult udzielił lekcji gry na gitarze zgromadzonej publiczności, prezentując wczesne oraz nowe nagrania zespołu, były to m.in. "Summoning of the Ancient Ones", "Conquer All" i "Demigod". Ponadto zespół Behemoth wystąpił w Europie, m.in. z grupą Kataklysm, oraz ponownie w USA podczas dwumiesięcznej trasy koncertowej Radio Rebellion wraz z grupami Job for a Cowboy, Gojira oraz Beneath the Massacre.

  Czarne zastępy – W hołdzie KAT – tribute album, zarejestrowany dla uczczenia działalności polskiej grupy thrashmetalowej KAT. Album został wydany w czerwcu 1998 roku nakładem wytwórni muzycznej Pagan Records. W 2007 roku kompilacja została dołączona do wielopłytowego wydawnictwa formacji KAT pt. Kat 1985 - 2005.Live Eschaton (stylizowany zapis Live ΕΣΧΗΑΤΟΝ) – pierwsze wydawnictwo VHS polskiej grupy muzycznej Behemoth, wydane w 2000 roku nakładem Metal Mind Productions.
  Adam "Nergal" Darski podczas występu na The Apostasy Tour w roku 2007 (Jako elementu scenografii grupa używa wymyślonego przez Aleistera Crowleya symbolu heksagramu Thelemy widocznego na pierwszym planie)

  7 stycznia 2008 roku wraz z grupami Vader, Virgin Snatch oraz Frontside zespół wystąpił w warszawskim klubie Stodoła na charytatywnym koncercie poświęconym pamięci zmarłego w wyniku wypadku samochodowego na Białorusi perkusiście Witoldowi "Vitkowi" Kiełtyce oraz wokaliście Adrianowi "Covanowi" Kowankowi, który odniósł poważne obrażenia. Muzycy występowali w grupie Decapitated. 11 stycznia tego samego roku grupa poinformowała o podpisaniu kontraktu płytowego z wytwórniami muzycznymi Nuclear Blast Records i Metal Blade Records (dla których albumy wydają takie grupy jak Dimmu Borgir, Manowar czy Hypocrisy), odpowiedzialnymi za wydanie kolejnych płyt grupy na rynku europejskim (Nuclear Blast Records) oraz amerykańskim (Metal Blade Records). Tego samego roku zespół zapowiedział rozpoczęcie prac nad nowym, niezatytułowanym obecnie albumem studyjnym, wydawnictwem DVD oraz kontynuację The World Apostasy Tour obejmującą m.in. Wielką Brytanię oraz Półwysep Iberyjski (Hiszpania, Portugalia).

  Saturn – gazowy olbrzym, szósta planeta Układu Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych; inne planety-olbrzymy także mają systemy pierścieni, ale żaden z nich nie jest tak rozległy ani tak jasny. Według danych z lipca 2013 roku znane są 62 naturalne satelity Saturna.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Natomiast po powrocie do kraju, we Wrocławiu, podczas trwającej dwa dni sesji nagraniowej (28 i 29 stycznia) zrealizował kolejny teledysk do utworu "At the Left Hand ov God" z albumu The Apostasy w produkcji Dariusza Szermanowicza oraz Grupy 13. 17 lutego w paryskim klubie La Locomotive zespół nagrał koncert, który ma być wydany na DVD w ramach wywiązania się z kontraktu z wytwórnią Regain Records. Premiera wydawnictwa została zaplanowana na jesień 2008 roku. W kwietniu tego samego roku Behemoth wystąpił na The Invaluable Darkness Tour Part 2, obejmującym dwadzieścia cztery miasta w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wraz z grupami Dimmu Borgir i Keep of Kalessin. Zapowiedziany został również udział zespołu podczas letnich festiwali, m.in. na Neurotic Deathfest w maju; Casa Gateways Festival, Hove Festivalen, Graspop Festival i Tuska Open Air w czerwcu, Arvika Festivalen i Metalcamp w lipcu, Partysan Open Air, Summer Breeze Open Air, Brutal Assault i Hole in the Sky Festival w sierpniu i na Asgard Festival we wrześniu, wieńczący cykl koncertowy w ramach promocji albumu The Apostasy, który został sprzedany na całym świecie w nakładzie 70 000 egzemplarzy. 29 kwietnia na oficjalnej stronie i profilu myspace zespołu odbyła się premiera zrealizowanego we Wrocławiu teledysku do utworu "At the Left Hand ov God".

  Deathcrush – minialbum norweskiej blackmetalowej grupy Mayhem. Było to pierwsze wydawnictwo nagrane przez Mayhem w studio.Leszek "Les" Dziegielewski (ur. 26 stycznia 1970 w Gdyni) – polski muzyk, wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i autor tekstów. Dziegielewski działalność artystyczną rozpoczął w 1991 roku w sopockim zespole Damnation. W 1996 roku przyjął zaproszenie Adama Muraszko i dołączył do zespołu Hell-Born. W latch 1996 i 1998-1999 występował w formacji Behemoth.

  W czerwcu 2008 roku nakładem Mystic Production ukazała się reedycja albumu The Apostasy z dodatkową płytą DVD, zawierającą m.in. nagrania wideo z procesu realizacji albumu, natomiast w sierpniu zespół poinformował o planowanej na październik premierze jego pierwszego albumu koncertowego pt. At The Arena ov Aion - Live Apostasy. We wrześniu tego samego roku teledysk do utworu "At the Left Hand ov God" został nominowany do nagrody Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film w kategoriach za najlepszą reżyserię, najlepszy montaż oraz Grand Prix za najlepszy klip. W październiku 2008 roku ukazał się pierwszy album koncertowy Behemoth zatytułowany At The Arena ov Aion - Live Apostasy. Natomiast 11 listopada ukazał się szósty minialbum grupy pt. Ezkaton.

  Glenn Danzig właśc. Glenn Allen Anzalone (ur. 23 czerwca 1955 w Lodi, stan New Jersey) – amerykański wokalista heavymetalowy, założyciel The Misfits oraz Samhain, od 1987 roku jest liderem zespołu Danzig.Fotografika – termin utworzony przez Jana Bułhaka w latach 20. XX wieku w celu odróżnienia fotografów-artystów (czyli fotografików) od rzemieślników. Powstał przez połączenie słów fotografia i grafika; funkcjonuje wyłącznie w języku polskim.

  Od 2009[]

  Od lewej: Zbigniew "Inferno" Promiński, Tomasz "Orion" Wróblewski i Adam "Nergal" Darski podczas spotkania z fanami w Empiku 30 września 2009 roku we Wrocławiu

  W 2009 roku gitarzyści grupy Nergal, Seth i basista Orion wzięli udział w targach Musikmesse we Frankfurcie nad Menem, w Niemczech. Spotkanie odbyło się na stanowisku gitar firmy ESP, która sponsoruje grupę. Dziewiąty albumu zespołu zatytułowany Evangelion ukazał się 7 sierpnia 2009 nakładem wytwórni muzycznej Nuclear Blast Records w Europie i 11 sierpnia 2009 roku nakładem Metal Blade Records w Stanach Zjednoczonych. W Polsce album ukazał się 7 sierpnia nakładem Mystic Production. Album został wydany również w wersji digipack z dołączoną płytą DVD zawierająca nagrania zza kulis oraz rozszerzoną szatę graficzną. W ramach promocji albumu został zrealizowany teledysk do utworu pt. "Ov Fire And The Void".

  Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum – biografia polskiego wokalisty i muzyka Adama "Nergala" Darskiego lidera grupy muzycznej Behemoth. Wydawnictwo w formie "wywiadu rzeki" powstało we współpracy Darskiego z Krzysztofem Azarewiczem i Piotrem Weltrowskim. Książka ukazała się 17 października 2012 roku nakładem wydawnictwa G+J Gruner+Jahr Polska (ISBN 978-83-7778-197-5). Na potrzeby promocji biografii powstało sześć filmów krótkometrażowych, które wyreżyserował Dariusz Szermanowicz. Część dochodu ze sprzedaży książki została przekazana na rzecz Fundacji DKMS oraz Gdańskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Hematologii i Transplantacji Szpiku. W przeciągu siedmiu miesięcy od dnia premiery biografia sprzedała się w nakładzie 40 tys. egzemplarzy.Scenografia – plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, widowiska operowego, baletowego lub telewizyjnego. Składa się z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, charakteryzacji postaci i oświetlenia. Jest to: sztuka kształtowania przestrzeni teatralnej oraz plastyczne oprawy przedstawień, filmów; wizualna oprawa widowiska teatralnego, filmowego, telewizyjnego, baletowego itd.

  Nagrania odbyły się w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu we współpracy z reżyserem Dariuszem Szermanowiczem i zespołem producenckim Grupa 13. Na profilu YouTube zespołu ukazał się reportaż przedstawiający realizację teledysku. Premiera klipu odbyła się 6 sierpnia 2009. Dzień po premierze został on usunięty z serwisu YouTube. Ocenzurowana wersja została opublikowana tego samego dnia. Oryginalna wersja teledysku została udostępniona na oficjalnej stronie wytwórni muzycznej Metal Blade Records oraz portalu Onet.pl. Album zadebiutował na 56. miejscu listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych sprzedając się w nakładzie 8 500 egzemplarzy w przeciągu tygodnia od dnia premiery. W międzyczasie formacja odbyła w USA trasę koncertową Rockstar Energy Drink Mayhem Festival 2009 2009.

  Duet – kompozycja przeznaczona dla dwóch śpiewaków lub utwór muzyczny na dwa głosy wokalne, będący samodzielnym dziełem lub częścią jednej z wielkich form muzycznych: opery, operetki, kantaty, oratorium. Duety wokalne często mają charakter pedagogiczny, wówczas występują pod łacińską nazwą bicinium.Conjuration – czwarty minialbum nagrany przez grupę muzyczna Behemoth. Wydawnictwo ukazało się 14 września 2003 roku nakładem wytwórni muzycznej Regain Records. W Stanach Zjednoczonych płyta ukazała się nakładem Olympic Recordings wraz z dodatkowymi utworami oraz zmieniona okładką w kolorze złotym. Nagrania zostały zrealizowane w lubelskich Hendrix Studios (czerwiec - wrzesień, 2002 rok) podczas sesji nagraniowej do albumu pt. Zos Kia Cultus (Here and Beyond). Nagrania 4-7 zostały zrealizowane 13 października 2001 roku podczas występu zespołu na Mystic Festival.

  Jesienią zespół odbył w Polsce trasę koncertową pod nazwą Nowa Evangelia Tour 2009. Wraz z Behemoth wystąpiły grupy Black River, Azarath i Hermh. Trasa rozpoczęła się 24 września w Białymstoku, a zakończyła 4 października w Gdańsku. Ponadto grupa wystąpiła w takich miastach jak Warszawa, Lublin, Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Łódź, Poznań i Toruń. W listopadzie 2009 roku dziewiąta płyta zespołu uzyskała status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 000 egzemplarzy w Polsce. Evangelion został również nagrodzony tytułem płyty roku w plebiscytach magazynów muzycznych Gitarzysta i Terrorizer.

  Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.Magia, czary, czarostwo – ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i czynności.

  16 czerwca 2010 Behemoth wystąpił na Sonisphere Festival w Warszawie, poprzedzając Metallikę, Slayer, Megadeth i Anthrax. Od czerwca do lipca zespół koncertował po Europie wraz z Decapitated i Ex Deo. Pod koniec lipca rozpoczął drugą turę koncertów na festiwalach, zaczynając od Czech, a kończąc 1 sierpnia w Polsce, na festiwalu Castle Party w Bolkowie. Pozostała część trasy została odwołana z powodu problemów zdrowotnych Adama Darskiego. Odwołana została także trasa po Rosji i krajach bałtyckich we wrześniu i październiku oraz amerykańska trasa "Lawless States of Heretika" z zespołami Watain, Withered i Black Anvil w listopadzie i grudniu. 12 sierpnia 2010 opublikowano nowy wideoklip do utworu "Alas, Lord Is Upon Me" zrealizowany po raz trzeci z Dariuszem Szermanowiczem i Grupą 13, nakręcony na terenie opactwa Cystersów w Lubiążu na Dolnym Śląsku. 5 listopada 2010 roku w Europie ukazało się wydawnictwo DVD - Evangelia Heretika. W Stanach Zjednoczonych nagrania ukazały się 9 listopada tego samego roku nakładem wytwórni muzycznej Metal Blade Records.

  Bewitching the Pomerania – drugi minialbum polskiego zespołu muzycznego Behemoth. Wydawnictwo ukazało się w 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Solistitium Records. Nagrania zostały zarejestrowane w P.J. Studios w lutym 1997 roku we współpracy z realizatorem Robertem Hajdukiem. Mastering odbył się w Vox Mortiis Studio. Na płycie znalazł się jeden oryginalny utwór - "With Spell of Inferno (Mefisto)" oraz przaranżowane kompozycje "Hidden in a Fog" i "Sventevith (Storming Near the Baltic)" które w oryginale ukazały się odpowiednio na albumie Sventevith (Storming Near the Baltic) (1995) i minialbumie And the Forests Dream Eternally (1994).Lordi – fińska grupa muzyczna założona w 1996 roku, zwycięzca 51. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem "Hard Rock Hallelujah".

  16 maja 2011 roku w Europie nakładem wytwórni muzycznej Peaceville Records ukazała się druga kompilacja nagrań zespołu pt. Abyssus Abyssum Invocat. W Stanach Zjednoczonych kompilacja ukazała się 7 czerwca tego samego roku nakładem Metal Blade Records. Na pierwszej płycie zostały opublikowane utwory pochodzące z amerykańskiej edycji minialbumu Conjuration wydanego w 2003 roku. Z kolei na drugiej płycie znalazły się utwory pochodzące z wydanego w 2005 roku minialbumu Slaves Shall Serve oraz wcześniej niepublikowane kompozycje "Lam" i "As Above So Below" zarejestrowane na żywo. Z końcem roku muzycy wznowili działalność koncertową. Pierwsze występy odbyły się w Polsce w ramach Phoenix Rising Tour. Kontynuację tournée stanowiły występy w lutym 2012, także w ojczyźnie zespołu. W lutym formacja wystąpiła podczas licznych koncertów w Europie m.in. wraz z Cannibal Corpse i Legion of the Damned. Natomiast na przełomie kwietnia i maja grupa odbyła trasę koncertową w USA. W koncertach w ramach The American Decibel Magazine Tour 2012 uczestniczyły także Watain, The Devil's Blood oraz In Solitude. Z kolei 12 czerwca odbyła się premiera autoryzowanej biografii zespołu pt. Konkwistadorzy diabła (ISBN 9788393492800) autorstwa Łukasza Dunaja.

  Avantgarde Music – włoska wytwórnia płytowa założona przez Roberta Mammarelle, członka grupy Monumentum. Dziedziną wytwórni są głównie ekstremalne odmiany heavy metalu.Ibanez – marka gitar gitary elektryczne, akustyczne, klasyczne i basowe oraz sprzętu muzycznego (wzmacniacze, efekty, akcesoria), należąca do korporacji Hoshino Gakki Group. Siedziba firmy znajduje się w Nagoi w Japonii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Slaves Shall Serve – piąty minialbum grupy muzycznej Behemoth. Wydawnictwo ukazało się 20 października 2005 roku nakładem szwedzkiej wytwórni muzycznej Regain Records w ściśle limitowanym nakładzie 5000 sztuk. W Stanach Zjednoczonych płyta ukazała się 7 lutego 2006 roku nakładem wytwórni muzycznej Century Media Records. W przeciągu tygodnia od dnia premiery w USA minialbum sprzedał się w nakładzie 500 egzemplarzy.
  Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.
  Nuclear Blast – niemiecka wytwórnia płytowa zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców rockowych i metalowych z całego świata. Siedziba firmy znajduje się w Donzdorf w powiecie Göppingen.
  Hellhammer – zespół muzyczny, jeden z pionierów klasycznego black/thrash metal, założony w roku 1982 w Szwajcarii (Nurensdorf, Zurych). Z niego narodził się później Celtic Frost, będący wielką inspiracją dla zespołów grających w późniejszym okresie.
  Gojira – francuska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza death, thrash i groove metalu. Zespół powstał w 1996 roku w Ondres we Francji z inicjatywy braci Josepha i Mario Duplantier oraz Christiana Andreu.
  Ted Jensen – amerykański producent muzyczny oraz inżynier dźwięku. Właściciel i szef studia „Sterling Sound” znajdującego się w Nowym Jorku. Obecnie uważany za jednego z najbardziej popularnych inżynierów dźwięku. Wyprodukował w sumie ponad 2400 albumów muzycznych, w tym ponad 1100 albumów wykonawców z kręgu muzyki pop oraz szeroko pojętego rocka.
  "Revolver" - czasopismo muzyczne wydawane jako miesięcznik poświęcone tematyce szeroko rozumianego hard rocka i heavy metalu. Od 2006 pismo wydawane jest przez korporację medialną Future US. Wcześniej tytuł należał do Harris Publications.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.526 sek.